A fekete retek kevés erőfeszítéssel termeszthető a kertben. Antibakteriális és nyálkaoldó hatású összetevőinek köszönhetően kiváló gyógyhatású növény a megfázásos időszakban. Kis cukorral és mézzel köhögés elleni szirup készíthető belőle.
A fekete retek (Raphanus sativus niger) a keresztesvirágúak családjába tartozik. Ősi haszonnövény, amelyet már az ókori Rómában és Görögországban is ismertek, és élelmiszerként, valamint gyógyhatása miatt is használtak. Nyersen, sóval és ecettel ízesítve fogyasztották, illetve levét köhögés elleni szerként alkalmazták.
A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.
Kerti termesztés
A fekete retket júliustól augusztusig vetik szabadföldbe. A magokat csak sekélyen takarják földdel, jól lenyomják és nedvesen tartják. Itt egy régi kertészszabály segít: a takaróföld legyen akkora vastagságú, mint a mag vastagsága.
A csírázás után a fekete retek palántáit fokozatosan 15-20 cm távolságra ritkítjuk.
Fontos: a növekedési időszakban bőségesen és lehetőség szerint egyenletesen öntözzük.
Az ágyás tervezésekor és a vetésforgó megtervezésekor figyelembe kell venni, hogy a retek keresztesvirágú, mint a káposztafélék.
A betakarítás a vetési időponttól függően szeptembertől decemberig tart.
Milyen hatása van a fekete reteknek?
A fekete retket nemcsak a konyhában, hanem a gyógyászatban is alkalmazzák. Bőségesen tartalmaz káliumot, kalciumot és néhány vitamint (például B-vitaminokat és C-vitamint), valamint mustárolajokat és glikozidokat, amelyek csípős ízét és gyógyhatását adják.
A fekete retek antimikrobiális hatású, serkenti az epeáramlást és elősegíti az emésztést (különösen a zsírokét). A gyógyászatban nyákoldó hatást is tulajdonítanak neki. Ezért gyakran használják emésztési zavarok és a felső légutak hurutos megbetegedései esetén. A népi gyógyászatban köhögés ellen is alkalmazzák – például szamárköhögés vagy hörghurut esetén.
Retekméz
Egy régi házi gyógymód hurutos köhögés esetén a retekméz. Ehhez egy retket kivájnak, és mézzel töltik meg. A mézzel teli retket néhány órára hűvös helyre teszik, majd a keletkezett mézes reteklevet tiszta üvegbe töltik.
Mire kell figyelni a fekete retek alkalmazásakor?
Epekővel rendelkező betegeknek ajánlott kerülniük a fekete retket, mert fokozhatja az epegörcsök kockázatát. Epeproblémák esetén javasolt a retek alkalmazását előzetesen orvossal egyeztetni.