Az éjszakai fagy nagy mértékű károsodást okozhat a növényekben. A sejtjeikben lévő vizet jéggé alakítja, ami a szövetek károsodásával jár.
A hirtelen kialakuló fagy a gazdaságokban akkor a legkárosabb, ha nincsenek erre felkészülve. Ez általában ősszel és tavasszal fordul elő, amikor a kellemes nappali hőmérséklet miatt senki nem gondol a közelgő fagyra.
Az a legjobb, ha ebben az igen változékony időszakban is éber marad az ember. Az alábbi jó tanácsok segíthetnek abban, hogy a növényeit megvédje a fagykároktól.
Megfontoltan válasszon helyszínt
A kifagyás megelőzése érdekében optimális telepítési helyet kell kiválasztani. A megfelelő ültetési helyszínek kiválasztása a levegő hőmérsékletének ismeretében történik. A hideg levegő sűrűbb, mint a meleg levegő, ami miatt a fagy az alacsonyabb fekvésű területekre koncentrálódik.
Ültesse növényeit lejtőre, déli fekvésű területekre, hogy kihasználja a nap energiáját és melegét. A hideg, sűrű levegő ugyanis levonul azokról a növényektől, amelyek dombon vagy hideg légrétegek fölött nőnek.
Ha a növényeket déli fekvésű helyre ülteti, a nedves talaj magába szívja és magába zárja a napsugarak hőjét. A napsugárzás által tárolt energiával teli talaj taszítja a hideg levegőt, és megakadályozza ezzel a termés kifagyását.
A hő napközben a talaj legfelső rétegén keresztül is átjut. Minél nedvesebb a talaj, annál jobban képes elnyelni és eltárolni a hőt. A talaj öntözésével a termesztési időszak elején biztosíthatjuk, hogy a talaj kellő nedvességtartalmú legyen.
Egy másik lényeges növényvédelmi szempont az adott talaj típusa. A homokosabb talajban nagyobbak a légrések, és gyorsan veszít a nedvességből, ami veszélyezteti az eltárolt hőt és energiát.
Használjon olyan termőföldet (például agyagos talajt), amely jobban megtartja a nedvességet. A mulcs befolyásolja a talaj hőmérsékletét. Már egy vékony mulcsréteg is védi a talajt a hőmérséklet-ingadozásoktól.
Tervezzen az éghajlatnak megfelelően
A hideg napokra és a fagyokra számos erőforrás, módszer és eszköz segítségével felkészülhet, amelyek segítenek a károk minimalizálásában.
- Fagyzónák: A tervezés megkönnyítése érdekében minden évben jelölje ki a földjei fagyzónáit. A fagy az alacsonyabb termőterületeken összpontosul.
A fagyzónák azonosításával különböző stratégiákat vethet be. Például öntözéssel felkészítheti a talajt és a növényeket a hidegebb napokra. - Fagyveszélyt mutató térképek: Az interneten fellelhetők a múltban tapasztalt hideg rekordok, régiókra lebontva. Ezek segítségével saját térképet készíthet, hogy felkészüljön a szélsőséges időjárásra.
- Extrémidőjárás-figyelő eszköz: A szélsőséges időjárást figyelő eszközök az előrejelzések valós idejű információit használják. Megjósolhatják, hogy mikor fog a hőmérséklet az átlagos küszöbérték alá esni.
- Műtrágya: Adjon műtrágyát a nagy fagyveszélynek kitett növények köré, hogy segítsen nekik a fagykárok minimalizálásában.
- Öntözés: A szezon korai szakaszában végzett öntözés növelheti a talaj nedvességtartalmát a hő- és energiaelnyelés fokozása érdekében.
- Fagypontok: A fagydátumok, például az őszi és tavaszi utolsó és szabad időpontok ismerete segíthet a növények fagyra való felkészülésében.
- Déli fekvés: A maximális napfénytartam érdekében ültesse a növényeket lejtős vagy magasan fekvő területekre egy déli fekvésű fal vagy háló mentén.
- A növény betakarása: Takarófóliával védje a sérülékenyebb növényeket és terméseket az éjszakai fagyok során.
- Talajtakarás: Mulcsot, leveleket és szalmát teríthet az alacsonyabb növekedésű növények és kultúrák fölé, hogy megvédje őket a fagytól.
Használjon szélgépeket
A gazdaságokban az egyik leggyakoribb fagyvédelmi megoldás a szélcsendes éjszakákon a légáramlás előidézése. Ez a fagyás kialakulásának tudományával függ össze. A szélcsend és a tiszta égbolt általában fagyot hoz. Amikor a levegő mozdulatlan, a meleg légáramlatok nem oszlanak el a talaj felett.
Emiatt úgy segíthet megelőzni a fagyot, ha a növények fölött a mesterséges légáramlást idéz elő. Ezt úgy érheti el, ha fúvókákat helyez el a növénysorok mellett. Az a legjobb, ha a hűvös levegő éppen a lombozat fölé fúj.
A szélgépek nagy ventilátorai akkor a leghatékonyabbak, ha átmérőjük 3-6 méter között van, a propellerek fordulatszáma pedig 590-600 fordulat/perc. A szélgépeket leggyakrabban a gyümölcsöskertek és a lombhullató fák védelmét szolgálják.
Legjobban a magasabb inverziójú régiókban alkalmazhatók. A meteorológiában az inverzió kifejezés arra a jelenségre utal, amikor a légkörben a hideg levegő fölött meleg levegő „ül”. Ez a szokásos hőmérsékleti viszonyok fordított változata.
A szélgépek kiválasztása előtt nézzen utána a helyi klímaviszonyoknak. Ha az Ön éghajlata kevés inverzióval jellemezhető, akkor valószínűleg más védekezési módszert kell kipróbálnia.
Ha azonban a szélgépek használata mellett dönt, ügyeljen arra, hogy megfelelő időpontokban működtesse azokat. Ha éjszaka hideg, szélcsendes időre számít, kapcsolja be. A mozgó levegő segít eloszlatni a meleg levegőt a talaj felett, hogy megakadályozza a hideg levegő felgyülemlését és a fagy kialakulását.
Figyelje az előrejelzést a hőmérsékleti és szélviszonyok vonatkozásában – az alacsony hőmérsékletre és a csekély szélerősségre kell figyelnie.
Fedje le a sérülékeny növényeket
Néhány növénynek szüksége van arra, hogy a hideg éjszakák előtt betakarja őket. Figyeljen a felhőmentes éjszakákra. Az égen megjelenő felhők takaróként boríthatják be a földet, ami növeli a hőszigetelő hatást.
Ha az égbolt tiszta, akkor valószínűleg fagy várható. Ezeken az éjszakákon a takarás megmentheti a termést. Ha a növényeket letakarja, 1-3 Celsius-fokos védelmet biztosít nekik.
Használjon műanyag fóliát, ponyvát vagy bármilyen vékony szövetet a veszélyeztetett növények befedéséhez. Ha így jár el, mindenképpen használjon karókat, hogy a takarásra használt anyag ne érjen a lombozathoz.
Ha ez mégis megtörténik, akkor az a nedvességet a növényi szövetekhez szorítja, ami súlyosabb fagyást okoz, mintha egyáltalán nem használna takarást. A több réteg jobb hőszigetelést eredményez.
Ha szélsőséges hidegre számít, helyezzen egymásra több takaróanyagot. A legjobb időpont a takarás lerakására a késő délutáni órákban van, amikor a hő még csapdába ejthető. Bármilyen takaróanyag használ, másnap reggel mindenképpen távolítsa el. A túl sok hő koncentrálódik a napon, illetve a növényeknek napfényre van szükségük.
Gondoskodjon a nedvesség elleni védelemről
Ha a növények kiszáradnak, hajlamosabbak a fagykárokra, mivel a sejtjeik már eleve érzékenyek. Gondoskodjon arról, hogy növényei jól öntözöttek legyenek, különösen, ha fagyra számít.
Miután a növények felszívták a vizet, képesek lesznek több hőt megkötni és ezzel szigetelni magukat a hideg ellen. A nedves talaj megtartja a hőt, védi a gyökereket és felmelegíti a környező levegőt. Ügyeljen arra, hogy ne áztassa el túlságosan a talajt, és kerülje el a lombozat benedvesítését. A nedves lombozat fagyfoltokat eredményezhet, amikor a hőmérséklet lehűl.
Délben öntözze meg a növényeket, amíg még melegebb van (legalább 4 C). Így a növényeknek esélyük lesz arra, hogy még a naplemente előtt felszívják a vizet. Választhat fagy elleni levéltrágyát is.
Ügyeljen arra, hogy biológiailag lebomló és környezetbarát megoldást válasszon. Ne feledje, hogy ezek a permetszerek más előnyökkel is rendelkeznek, például megvédik a növényeket a gombás megbetegedésektől is.
Kössön biztosítást
Néha elkerülhetetlenek a szezonális katasztrófák. Lehet és kell is óvintézkedéseket tenni a fagykárok ellen, de bizonyos mértékű pusztulás így is bekövetkezhet a földeken. Ha a hőmérséklet szokatlanul mélyre zuhan, előfordulhat, hogy nincs lehetősége arra, hogy felkészüljön erre.
Kockázatos időjárás esetében kössön biztosítást vagy ha már van, ellenőrizze, hogy az mire terjed ki. A biztosítások nyújthatnak jégeső és fagy elleni védelmet is.
Készüljön fel a télre
Fontos, hogy mindent megtegyen, amit csak tud, hogy felkészítse gazdaságát a télre. Így akkor is folytathatja a termesztést, ha az időjárás rosszabbra fordul. Kövesse az alábbi tippeket a gazdasága felkészítéséhez:
- Gondoskodjon a talajról: Amikor a talaj hőmérséklete lecsökken, a talaj biológiai aktivitása lelassul. A szerves anyagok bomlása sokkal tovább tart a hideg talajban. A tél beállta előtt keverjen komposztot és műtrágyát a talajba, hogy az a zord téli hónapokban is tápanyagban gazdag maradjon. Ez elősegíti a téli növények virágzását, és felkészíti a talajt a következő tavaszi szezonra.
- Erősítse meg a kerítéseket: Télen a közelben élő vadállatok valószínűleg a földjein keresnek élelmet és menedéket, amikor igazán hideg van.
Győződjön meg róla, hogy kerítései erősek és biztonságosak, mielőtt beköszönt a tél. Javítsa ki a kerítésen lévő lyukakat vagy szakadásokat, és zárjon le minden lehetséges behatolási pontot. - Számítson az első és az utolsó fagyra: A szezon első és utolsó fagyos napja általában a legkárosabb is egyben, mert váratlanul éri a növényeket. Az erre való felkészülésre használjon „fagynaplót”.
Ez az eszköz adatokat gyűjt, hogy meghatározza az első és az utolsó fagy legvalószínűbb időpontját. Sokkal könnyebb a növényeket megvédeni a fagyoktól, ha tudja, mikor kell rájuk számítania.
Válasszon téltűrő növényeket
Egyes növények elég szívósak ahhoz, hogy szembenézzenek a hideggel. Ha a megfelelő növényeket választja ki, és megfelelő időben ülteti el őket, akkor a téli hónapokban is virágzó kertje lehet.
Sőt, bizonyos zöldségféléknek jobb az íze a fagyok után. Ahogy ugyanis a hidegre reagálnak, extra cukrot termelnek, ami édesebbé teszi őket.
A téli szezon közkedvelt növényei közé tartoznak a következők:
- Káposzta/kelbimbó: A káposzta az egyik legszívósabb téli növény, amely általában finomabb ízű lesz a hidegebb hónapokban, mint amikor jó idő van. A kelbimbó szintén a hűvösebb időjárást kedveli. Levelekkel vagy szénával beborítva egész télen hajtani fog.
- Leveles saláta/spenót: Sok zöld leveles zöldség kedveli a hűvösebb klímát, ezek jól bírják a telet is. Ez részben annak köszönhető, hogy a leveles zöldeknek kevesebb napfényre van szükségük a növekedéshez. A fejes saláta és a spenót édesebb ízzel rendelkeznek egy enyhe fagy után.
- Sárgarépa: A sárgarépa jól tolerálja a szélsőséges hőmérséklet-ingadozást. Arra kell ügyelnie, hogy az első fagyok időpontja előtt legyen ideje kifejlődni.
- Zöldhagyma, fehérrépa: A vöröshagyma és a fehérrépa ellenállnak a fagynak. Ha időben a földbe kerülnek, télen is tovább nőnek.
- Zeller: A zeller érzékenyebb a melegre, mint a hidegre. A listán szereplő többi zöldséghez hasonlóan a zellernek is az első fagy előtt kell beérnie.
- Retek: A zellerhez hasonlóan a retek is jól fejlődik, ha néhány héttel az első fagy előtt vetik el.
- Karfiol: A karfiol egy másik olyan zöldségféle, amely elviseli az enyhe fagyot, de az erősebb fagyok alatt némi védelemre lehet szüksége.