35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Zöldség-Gyümölcs

Így kerülhetők el a paradicsom nem fertőző betegségei

Agrofórum Online

Deformált, repedezett, heges a paradicsom termése? Esetleg nem elég tömött, kevés benne a mag és a léállomány? Ilyenkor egyszerűen megelőzhető, nem fertőző betegségek állhatnak a háttérben.

A kiskertek kedvenc növénye a paradicsom, amely azonban meglehetősen kényes, és sokféle veszély fenyegeti a fejlődése során. Megtámadhatják baktériumok, gombák és vírusok által okozott fertőző betegségek, de olyanok is, amelyek nem számítanak fertőzőknek. Vegyünk számba néhányat az utóbbiak közül.

A paradicsom nem fertőző betegségei általában hatékonyan megelőzhetők, hiszen a különféle hiánybetegségek tartoznak ebbe a kategóriába, de az olyan elváltozások is, mint például a macskaarc, a repedezés, napégés és üregesedés – olvasható a Kreatív Farmer nevű oldalon. Ugyanebbe a csoportba tartoznak a kártevők és paraziták által okozott problémák.

A termesztők közül bizonyára sokan felkapták a fejüket a macskaarc nevű elváltozás említésére, hiszen alighanem maguk is találkoztak már efféle termésdeformáltsággal. Olyan sugárirányú vagy koncentrikus köröket leíró hegekről van szó, amelyeket általában a virágzás kezdetén és a terméskötődés alatti hideg okoz. Meglepő lehet, de a talaj magas nitrogénszintje tovább ronthat a helyzeten, tehát bánjunk óvatosan a műtrágyázással. A nagy termést hozó, nagy bogyóméretű példányokon különösen gyakori a jelenség.

A termésen megjelenő repedezés szintén lehet sugárirányú vagy koncentrikus. Mindez a bogyó bőrszövetének erősségével és rugalmasságával függ össze, és ha nagy az eltérés a nappali és éjszakai hőmérséklet között, akkor jó eséllyel jelenik majd meg a paradicsomon. A száraz időszakot követő sok eső vagy öntözés szintén hozzájárulnak a rendellenesség kialakulásához.

Az üregesedés megnevezés jól leírja a problémát: ilyenkor a termések nem szép gömbölyűek, hanem inkább „szögletesek” és kevésbé tömöttek. A termés belül nagyon kevés maggal és csekély léállománnyal rendelkezik, amit elsősorban szintén az extrém magas/alacsony hőmérsékletek váltakozása, valamint az aszályt követő túl sok víz okozhat.

Végezetül említsük meg a napégést, amely fehér, ragyogó, bőrszerű terület formájában jelenik meg ott, ahol a bogyót (már zölden) közvetlen napsütés éri. Egyfajta szövetkárosodásról van szó, amit árnyékolással el lehet kerülni.

(Fotó: Axel Mellin/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Víz: stratégiai erőforrás és a fenntarthatóság kulcsa

2023. július 4. 05:36

Nagy István hangsúlyozta, Magyarország a felszíni vizekből történő öntözést részesíti előnyben, ezzel csökkentve a felszín alatti vízkészletek túlzott igénybevételét.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mitől barnulnak a babérmeggy levelei?

2023. február 18. 10:36

Kérném szíves segítségüket, mert az eddig nagyon szép babérmeggyem levelei barnulni kezdtek, és egy-két hét alatt a képen látható állapotba került. Mi okozhatta az elváltozást?