4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Zöldség-Gyümölcs

Így kerülhetők el a paradicsom nem fertőző betegségei

Agrofórum Online

Deformált, repedezett, heges a paradicsom termése? Esetleg nem elég tömött, kevés benne a mag és a léállomány? Ilyenkor egyszerűen megelőzhető, nem fertőző betegségek állhatnak a háttérben.

A kiskertek kedvenc növénye a paradicsom, amely azonban meglehetősen kényes, és sokféle veszély fenyegeti a fejlődése során. Megtámadhatják baktériumok, gombák és vírusok által okozott fertőző betegségek, de olyanok is, amelyek nem számítanak fertőzőknek. Vegyünk számba néhányat az utóbbiak közül.

A paradicsom nem fertőző betegségei általában hatékonyan megelőzhetők, hiszen a különféle hiánybetegségek tartoznak ebbe a kategóriába, de az olyan elváltozások is, mint például a macskaarc, a repedezés, napégés és üregesedés – olvasható a Kreatív Farmer nevű oldalon. Ugyanebbe a csoportba tartoznak a kártevők és paraziták által okozott problémák.

A termesztők közül bizonyára sokan felkapták a fejüket a macskaarc nevű elváltozás említésére, hiszen alighanem maguk is találkoztak már efféle termésdeformáltsággal. Olyan sugárirányú vagy koncentrikus köröket leíró hegekről van szó, amelyeket általában a virágzás kezdetén és a terméskötődés alatti hideg okoz. Meglepő lehet, de a talaj magas nitrogénszintje tovább ronthat a helyzeten, tehát bánjunk óvatosan a műtrágyázással. A nagy termést hozó, nagy bogyóméretű példányokon különösen gyakori a jelenség.

A termésen megjelenő repedezés szintén lehet sugárirányú vagy koncentrikus. Mindez a bogyó bőrszövetének erősségével és rugalmasságával függ össze, és ha nagy az eltérés a nappali és éjszakai hőmérséklet között, akkor jó eséllyel jelenik majd meg a paradicsomon. A száraz időszakot követő sok eső vagy öntözés szintén hozzájárulnak a rendellenesség kialakulásához.

Az üregesedés megnevezés jól leírja a problémát: ilyenkor a termések nem szép gömbölyűek, hanem inkább „szögletesek” és kevésbé tömöttek. A termés belül nagyon kevés maggal és csekély léállománnyal rendelkezik, amit elsősorban szintén az extrém magas/alacsony hőmérsékletek váltakozása, valamint az aszályt követő túl sok víz okozhat.

Végezetül említsük meg a napégést, amely fehér, ragyogó, bőrszerű terület formájában jelenik meg ott, ahol a bogyót (már zölden) közvetlen napsütés éri. Egyfajta szövetkárosodásról van szó, amit árnyékolással el lehet kerülni.

(Fotó: Axel Mellin/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

2023. augusztus 26. 04:39

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

2021. március 9. 12:31

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.

Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

2020. február 20. 07:38

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Hatékonyabb az átszervezett falugazdász-hálózat

2018. november 12. 11:16

Az adminisztrációs terhek enyhítésén és szakmai tájékoztatáson túl közel ezermilliárd forintra rúg az az összeg, amihez az elmúlt években a gazdálkodók a falugazdász-hálózaton keresztül hozzájutottak.