Zöldség-Gyümölcs

Így lehet nagyobb áfonyákat termeszteni egy magyar fejlesztésnek köszönhetően

Agrofórum Online

Egy mexikói üvegház az újonnan telepített – magyar fejlesztésű – Trutina üvegházi felügyeleti rendszernek köszönhetően optimalizálta az öntözést, ami nagyobb gyümölcs átmérőt és kisebb növényveszteséget eredményezett. A 300 hektáros jaliscói gazdaságban áfonyát és szamócát termesztenek.

Megoldandó problémák

„Bár a gazdaságnak jó tapasztalata van a nagy volumenű áfonyatermesztésben, a tulajdonos nem volt teljesen elégedett az eredménnyel. Minőségi és mennyiségi problémákkal egyaránt szembesültek – árulta el Újszászi András, a Gremon Systems termelési és fejlesztési igazgatója. –  Problémáik voltak a gyümölcskötődéssel, ami körülbelül 20%-os gyümölcsveszteséget okozott.

Ez elég figyelemre méltó mennyiség, ami bevételre átszámítva jelentős veszteséget jelent a termésben rejlő maximális potenciálhoz képest. A megtermelt áfonya minősége sem volt kielégítő. Az áfonyaiparban a gyümölcsök átmérője szigorú követelmény, amelyet a termelőknek be kell tartaniuk. Sajnos a termelő a termés 30%-ával nem tudta elérni a kívánt átmérőt: egyszerűen fogalmazva, az áfonya nem volt elég nagy ahhoz, hogy megfeleljen az iparági előírásoknak.”

A tulajdonos úgy érezte, hogy a gyümölcsök száma és mérete miatt csak a felét termelik annak a mennyiségnek, amit az üvegházukban potenciálisan el lehetne érni. Ez a termelő már egy ideje követi a Gremon Systems Linkedin csatornáját, így tisztában volt az adatmonitorozás fontosságával, valamint azzal, hogy az öntözés jelentős hatást gyakorol a termés minőségére és mennyiségére.

Amikor a termelő mezőgazdasági tanácsadó partnere is azt javasolta, hogy vegye fel a kapcsolatot a Gremon Systemsszel, a termelőnek nem volt kétsége afelől, hogy a Trutina monitoring rendszer lesz a megfelelő megoldás.

„Ezt a rendszert, különösen az áfonyára fejlesztett verziót úgy tervezték, hogy az adatok mérésével és elemzésével maximalizálja bármely áfonyatermesztésben rejlő teljes potenciált – folytatta a szakember. –  A rendszer a lefolyást, a fényt, az EC-t és más paramétereket mérve olyan felbecsülhetetlen értékű összefüggéseket képes kimutatni, amelyek segítenek a termelőknek optimalizálni az öntözést.”

A Trutinának köszönhetően a tulajdonos olyan öntözési stratégiát tudott kialakítani, amelynek köszönhetően csökkentette a gyümölcskötési veszteségeket. A rendszer az elektromos vezetőképesség méréseknek köszönhetően a vízelvezetési problémák tekintetében is felnyitotta a szemét.

Korábban a termelő csak a nap végén mérte ennek értékét, és nem vette észre, hogy a napközbeni érték sokkal magasabb, mint kellene – valószínűleg a helytelen öntözési stratégia miatt. A Trutina segítségével a mérés 5 másodpercenként, teljesen automatikusan történik, és közvetlenül a rendszerbe szolgáltatja az információt.

A történetük azonban itt még nem ér véget. A Trutinának köszönhetően képesek voltak felismerni egy rejtett (és döntő fontosságú) problémát, amely negatív hatással volt az áfonya méretére.

Az öntözőrendszer rejtett problémái

„Arra is rájöttem, hogy az öntözőgépem túl rövid öntözéseket végzett, ami károsította a gyümölcsöket. Mint kiderült, az öntözéseket időben elindította, de az öntözések időtartama rövidebb volt a programozottnál: elég rövid ahhoz, hogy a cserép felső részét benedvesítse, de ahhoz nem, hogy a cserép megfelelően megteljen vízzel.

Ezt a helyzetet nem tudtuk kizárólag szemrevételezéssel észrevenni, mivel a cserép teteje minden egyes öntözés után nedves volt. Ez a hibás működés azt eredményezte, hogy a növények tényleges szükségleténél kevesebbet öntöztünk, ami a gyümölcsök átmérőjének elégtelenségét, és a terméskötési százalék csökkenését okozta. Pontosan ez volt a két fő probléma, ami annyi fejfájást okozott nekünk” – mutatott rá a tulajdonos.

Az üzemeltetőt számos funkció segíti abban, hogy ellenőrizze, hogy az öntözési stratégiát megfelelően alkalmazza-e, és hogy a rendszerbe programozott riasztásoknak köszönhetően nagyon gyorsan észlelje a meghibásodásokat. Emellett nagy segítséget kapott az automatizált működésnek köszönhetően, így át tudott váltani a kézi öntözésről az automatizált öntözésre. Így az öntözőrendszer még hatékonyabban működik, mint korábban.

Víz- és energiamegtakarítás

A jobb minőség és mennyiség mellett akad itt egy másik, döntő jelentőségű szempont is: a vízmegtakarítás! Nincs többé alul- és túlöntözés, a rendszer pontosan a növény igényeinek megfelelően végzi a dolgát, ami a tavalyi évhez képest -30%-os vízfelhasználást eredményezett, így akár 25 000 €/év (!) víz + műtrágya + energia megtakarítás érhető el. Ez pedig igazi jolly joker, egy bónusz, amely így a termelők pénztárcájában marad, és amit a további fejlesztésekhez szükséges beruházásokra tudnak felhasználni, így optimalizálva tovább a gazdaság működését.

Újabb egységek a láthatáron

A kezdeti sikerek után a termelő egyről négy egységre bővítette a rendszerét, hogy még jobban ellenőrizhesse a termést. Az egységek számának növelése mellett úgy döntöttek, hogy a rendszerüket további vízkapacitás-érzékelőkkel is bővítik, így most már a cserépben 10 cm és 30 cm mélységben is képesek a víztartalmat ellenőrizni.

Ez a több szenzoros elrendezés lehetővé teszi számukra, hogy érzékeljék és megerősítsék, hogy a tálcán lévő víztartalom az egész edényben stabil – ez fontos visszajelzés, amely részt vesz a döntéshozatalban és a stratégia optimalizálásában. A sikereken felbuzdulva a termelő az áfonya után az eper termesztését is a Trutina rendszer segítségével szeretné optimalizálni.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Rengeteg műtrágyát megspórol a John Deere legújabb robottechnológiája

2023. január 6. 22:00

Közvetlenül a talajba kerülő magra fújja a starter műtrágyát a John Deere új vetőeleme.

Gépészet Videó

Továbbra is sokszínű és sikeres az AXIÁL

2018. január 26. 08:51

Egyre nagyobb jelentőséget kapnak a gépekbe integrálható digitális megoldások, mint például a különböző automatikus és feladatoptimalizáló rendszerek vagy a precíziós lehetőségek.

Új Precea vontatott szemenkénti vetőgép 6 méteres munkaszélességgel

2024. április 10. 13:40

Az AMAZONE egy új terméktípust vezet be a vontatott szemenkénti vetőgépek termékcsoportjában. A 6 m munkaszélességű új Precea 6000-TCC kiegészíti a legutóbbi Agritechnica kiállításon bemutatott 9 és 12 méter munkaszélességű gépek nagy teljesítményű technológiáját.

Prémium kényelem a fülkében és élvonalbeli betakarítási technológia

2024. június 15. 10:10

Az újdonságok a T5 400 masszív, 305 LE maximális teljesítményű, 6,8 literes motorjától a zászlóshajónak számító T6 800 modell 466 LE-s, 9 literes JD9X motorjáig kínálnak eltérő teljesítményszinteket.