A gyümölcsökről az az elképzelés él a fejünkben, hogy nemcsak finomak, a jóllétünket is támogatjuk velük, hiszen tele vannak vitaminokkal, rostokkal, antioxidánsokkal. Bizonyos esetekben azonban létezik az „egészségtelen” gyümölcsök kategóriája.
A termesztett gyümölcsfajták hosszas nemesítési folyamaton mentek keresztül, aminek köszönhetően cukortartalmuk megnőtt, ízesebbé, zamatosabbá váltak. Mint mindennek, ennek is megvan a hátulütője: bizonyos gyümölcsök sajnos az ideálisnál több kalóriát és szénhidrátot tartalmaznak, és kifejezetten károsak lehetnek például cukorbetegek vagy a savtartalmuk miatt a refluxszal küzdők számára. Természetesen ahogy semmit, ezeket sem érdemes teljesen kiiktatnunk az étrendünkből, de legalábbis érdemes kisebb adagokban fogyasztani őket.
Extra magas kalóriatartalmú gyümölcsök
A legmagasabb cukortartalmú mind közül a szárított datolya, amit ételek édesítésére is használnak. Ugyan magas a kálium-, réz- és magnéziumtartalma, viszont nagyon megdobja a vércukorszintet. 100 g szárított datolya 282 kcal-t és 67 g szénhidrátot tartalmaz.
Az aszalással/szárítással más gyümölcsök kalóriatartalma is megemelkedik, például az almáé, a baracké vagy a mazsoláé. Ugyancsak ide tartozik az aszalt szilva, aminek a túlfogyasztását azonban a természetes hashajtó hatása segít megelőzni.
Bár nem itthon terem, sok magyar konyhában használják az avokádót, amelynek nem a cukor-, hanem a zsírtartalma magas. Ezzel együtt is nagyon egészséges alapanyagnak számít kálium-, C-vitamin- és rosttartalmának köszönhetően. Szintén rendszeres vendég a konyhában az ugyancsak magas zsírtartalmú szárított kókuszpehely, amely főleg sütemények fontos alkotóeleme.
Magas glikémiás indexű gyümölcstermékek
Az egészségtelen gyümölcsöknek ezt a kategóriáját különösen a cukorbetegeknek érdemes elkerülniük, ugyanis alacsony a rosttartalmuk, nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot, így a glikémiás indexük rendkívül magas.
A kandírozott gyümölcsök káros hatása talán egyértelmű, ezekben a forró cukorszirupba mártott édességekben ráadásul alig van rost. Talán meglepőbbek ebben a felsorolásban a gyümölcslevek, amelyek koncentrált formában tartalmaznak cukrot és más szénhidrátokat, és szintén alacsony a rosttartalmuk.
Több tanulmányban is kimutatták, hogy a rendszeres gyümölcsléfogyasztók között lényegesen magasabb a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Szintén nem ajánlottak a cukorszirupban eltett gyümölcsök, például a különféle kompótok.