Zöldség-Gyümölcs

Mexikó uralja az avokádópiacot

Agrofórum Online

Mexikó a legnagyobb avokádótermesztő ország a Földön, a Dominikai Köztársaság a második, a harmadik helyet pedig Peru szerezte meg a rangsorban.

Egy év alatt 2,3 millió tonna avokádót termesztettek Mexikóban, amely első ebben a rangsorban a világon. Az avokádótermelői világranglista dobogójára a Dominikai Köztársaság és Peru fért még fel 662 ezer és 536 ezer tonnával. Kolumbia negyedik 535 ezer tonnával, Indonézia pedig ötödik 462 ezer tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felében Kenya, Brazília, Haiti, Chile és Izrael sorrend alakult ki.

TOP 10 avokádótermelő ország (tonna)

A legtöbb avokádót exportáló ország a termelők közt első Mexikó, amely több mint 1,15 millió tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Hollandia 318 ezer tonnával úgy, hogy nemhogy a termelői tízes listán sincs rajta, de Magyarországhoz hasonlóan egyáltalán nem terem meg az avokádó az országban. Importból exportálják tovább a terméket. A harmadik helyen Peru áll 312 ezer tonnával, őket egy szintén dél-amerikai állam, Chile követi. Az exportlistán Európából Hollandia után a másik állam az ötödik helyen álló Spanyolország áll 120 ezer tonnával. Igaz a termés itt is kevesebb, 98 ezer tonna, de importban erős az ibériai állam. Az exportlista TOP 10-mezőny második felében Kenya, az Egyesült Államok, Dél-Afrika, Kolumbia és a Dominikai Köztársaság található.

A legtöbb avokádót importáló ország tízes listáján az Egyesült Államok az első 1,11 millió tonnával. Hollandiában a második legnagyobb a behozatal 350 ezer tonnával, majd Franciaország következik 165 ezer tonnával. Ezután jön Spanyolország 137 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen az Egyesült Királyság áll 111 ezer tonnás avokádó-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein Németország, Kanada, Japán, Oroszország és Kína sorrend alakult ki 2019-ben. Mindannyian 100 ezer tonna alatti mennyiséggel kerültek a rangsorba.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Hasznos ötletek chilitermesztőknek

2022. május 29. 05:34

Több ezer chilifajta termeszthető aszerint, hogy milyen színű, formájú, méretű vagy erősségű paprikát szeretnénk.

Az elsők között, a káposztarepce

2022. április 3. 04:36

A nagy termés alapvető feltétele, hogy a vetésforgóban a lehető legkevesebbszer szerepeljen a repce, mivel a gyakori vetéssel megnő a betegségek, rovarkárok előfordulása.

Növények extra tápanyagellátását szolgáló rendszert fejlesztenek hazánkban

2022. július 27. 10:10

Növények extra tápanyagellátását szolgáló rendszert fejleszt a TS Labor Kft. uniós támogatással a Pannónia Medicina Zrt.-vel és a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködve.

91 százalékban végeztek az ukrán búza aratásával

2022. augusztus 21. 08:36

Ukrajna 2022-es búzatermés betakarítása 91 százalékban teljes, 17,4 millió tonnával a keleti és déli régiókban zajló harci cselekmények ellenére.