Zöldség-Gyümölcs

Miért van jelentősége a lemosó permetezésnek?

Agrofórum Online

Az elmúlt pár évben a lemosó permetezés jelentősége igencsak megnövekedett, melynek több oka is van.

Az egyik, hogy meglehetősen enyhe tél volt tapasztalható az elmúlt pár évben. A sok ideig tartó nagy mínuszok elkerültek minket, aminek hatására a kártevőknek és a kórokozóknak egyaránt sikerült jól áttelelniük anélkül, hogy az időjárás egyedszámukat gyérítette volna. A télnek még nincs vége, de az előrejelzések alapján tartósan erős fagyos éjszakákra már nem kell sok helyen számítanunk.

A másik probléma, hogy a vegetációs időszakban felhasználható növényvédő szerek, ezáltal hatóanyagok száma egyre nagyobb mértékben lecsökken, így az indokolt kezelések elvégzése is nehézkessé válik. A lemosó kezeléssel hatékonyan védekezhetünk több károsító ellen egy menetben, mellyel a későbbiekben több kezelést is megspórolhatunk magunknak, így a ráfordított időt és pénzt egyaránt. A lemosó permetezéssel tehát az egész éves növényvédelmet döntő mértékben befolyásoljuk, megalapozva annak egész évre vetített sikerét.

A permetezésekkel még lehet kicsit várni, érdemes a gyümölcsfákat figyelni, ha rügypikkelyeik már elkezdtek egymástól eltávolodni, vagyis kezdődik a rügypattanás időszaka akkor jött el a lemosás ideje. Az időjárás hatására a kórokozók és a kártevők áttelelő alakjainak élettevékenysége is megindul, így érzékenységük fokozódik a növényvédő szerekkel szemben. A hatóanyagok közül aszerint válasszunk, milyen kártételekkel találkoztunk az elmúl évben fáinkon.

Réztartalmú szereket a gombás és bakteriális betegségek ellen vethetünk be (pl. rézszulfát, rézhidroxid, rézoxiklorid). A kén a lisztharmatgombákra érzékeny növények esetében használatos, de az atkák gyérítésére is alkalmas (pl. poliszulfid kén). Az olajos tartalmú készítményekkel a pajzstetvek, levéltetvek, atkafajok stb. számát gyéríthetjük, melyek pl. a kéregrepedésekben telelnek. A készítmények kombinációkban is keverhetők, illetve megvásárolhatók, tehát egy kezeléssel több károsító ellen is védekezhetünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Milyen réztartalmú készítmények alkalmasak a téli lemosó permetezéshez?

2024. január 20. 04:36

Téli lemosó permetezéshez milyen réz készítményeket javasolnak? Több ismerősöm is és gazdaboltban is a felszívódó hatású Cupromaxot javasolták, mint új készítményt. Valóban alkalmas erre is?

Mikor végezzem el a téli lemosó permetezést?

2020. december 20. 14:37

S. Gábor kérdése: A téli lemosó permetezést mikor a legjobb elvégezni és hogyan? Többféle gyümölcsfám van a kertben, együtt szeretném kezeltetni azokat.

Téli lemosó permetezés: Mikor és mivel végezzük?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.