Zöldség-Gyümölcs

Miért van jelentősége a lemosó permetezésnek?

Agrofórum Online

Az elmúlt pár évben a lemosó permetezés jelentősége igencsak megnövekedett, melynek több oka is van.

Az egyik, hogy meglehetősen enyhe tél volt tapasztalható az elmúlt pár évben. A sok ideig tartó nagy mínuszok elkerültek minket, aminek hatására a kártevőknek és a kórokozóknak egyaránt sikerült jól áttelelniük anélkül, hogy az időjárás egyedszámukat gyérítette volna. A télnek még nincs vége, de az előrejelzések alapján tartósan erős fagyos éjszakákra már nem kell sok helyen számítanunk.

A másik probléma, hogy a vegetációs időszakban felhasználható növényvédő szerek, ezáltal hatóanyagok száma egyre nagyobb mértékben lecsökken, így az indokolt kezelések elvégzése is nehézkessé válik. A lemosó kezeléssel hatékonyan védekezhetünk több károsító ellen egy menetben, mellyel a későbbiekben több kezelést is megspórolhatunk magunknak, így a ráfordított időt és pénzt egyaránt. A lemosó permetezéssel tehát az egész éves növényvédelmet döntő mértékben befolyásoljuk, megalapozva annak egész évre vetített sikerét.

A permetezésekkel még lehet kicsit várni, érdemes a gyümölcsfákat figyelni, ha rügypikkelyeik már elkezdtek egymástól eltávolodni, vagyis kezdődik a rügypattanás időszaka akkor jött el a lemosás ideje. Az időjárás hatására a kórokozók és a kártevők áttelelő alakjainak élettevékenysége is megindul, így érzékenységük fokozódik a növényvédő szerekkel szemben. A hatóanyagok közül aszerint válasszunk, milyen kártételekkel találkoztunk az elmúl évben fáinkon.

Réztartalmú szereket a gombás és bakteriális betegségek ellen vethetünk be (pl. rézszulfát, rézhidroxid, rézoxiklorid). A kén a lisztharmatgombákra érzékeny növények esetében használatos, de az atkák gyérítésére is alkalmas (pl. poliszulfid kén). Az olajos tartalmú készítményekkel a pajzstetvek, levéltetvek, atkafajok stb. számát gyéríthetjük, melyek pl. a kéregrepedésekben telelnek. A készítmények kombinációkban is keverhetők, illetve megvásárolhatók, tehát egy kezeléssel több károsító ellen is védekezhetünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Mikor végezzem el a téli lemosó permetezést?

2020. december 20. 14:37

S. Gábor kérdése: A téli lemosó permetezést mikor a legjobb elvégezni és hogyan? Többféle gyümölcsfám van a kertben, együtt szeretném kezeltetni azokat.

Mi lehet a diófa törzséből kifolyó olajszerű anyag?

2023. január 29. 10:38

Szeretném megkérdezni, hogy a diófánk törzséből kifolyó anyag, ami olyan, mint a fáradt olaj, mármint színre, mi lehet, és hogyan lehetne segíteni a fán?

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Télen mit tehetek a monília ellen, mivel védekezhetek?

2023. november 18. 12:10

Az idei évben erősen moníliásak voltak a gyümölcsfáim. Még télen mit tehetek a monília fertőzés ellen, mivel védekezhetek?