Zöldség-Gyümölcs

Ne dobja ki a banánhéjat! Íme, 8 felhasználási mód, amit meglehet, nem ismert eddig

Agrofórum Online

A legtöbb ember gondolkodás nélkül dobja a szemétbe a banánhéjat, hiszen mégis mihez kezdene vele? Pedig a banánhéjnak számos felhasználási módja van csakúgy, mint egy csomó más mezőgazdasági hulladéknak, amelyre csak most kezdünk rájönni, hogy valójában újrahasznosíthatóak. Lássuk, mire jó a banánhéj!

A banánhéj a banán termésének külső héja, amelynek tápértéke a gyümölcs érettségétől függően változik, de általában rostot, fehérjét és szénhidrátot, valamint aminosavakat, antioxidánsokat, foszfort, vasat, kalciumot és magnéziumot tartalmazó mikrotápanyagokat tartalmaz.

A kutatások szerint a banánhéj bizonyítottan antioxidáns hatású, és segít csökkenteni a szabad gyökök károsító hatását a szövetekben. A héj antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatású fitokemikáliákat is tartalmaz, amelyek alkalmassá teszik arra, hogy szépségápoló szerként, roboráló szerként vagy akár tisztítószerként használjuk.

Mielőtt tehát kukába dobná a banánhéjat, fontolja meg az alábbi felhasználási módokat, hátha valamelyikhez kedvet kap, és így máris értelmet nyer a gyümölcs kicsit sem értéktelen héja.

1. Bőrhidratálásra is jó
Ha a banánhéjjal megdörzsöljük a bőrünket, észre fogjuk venni, hogy utána a „kezelt felület” puha és selymes lesz, mintha ápoló pakolást tettünk volna a kézfejünkre, a vállra vagy a dekoltázsra. A banánhéj természetes hidratálóként működhet, miközben csökkenti a duzzanatokat, a bőrpírt és az irritációt is. Bár nincs sok esettanulmány, amely ezt bizonyítaná, a bőrgyógyászok úgy vélik, hogy mindez a banánhéjban lévő tanninok és fitonutriensek jótékony hatásának köszönhető.

2. Csökkenteni a finom mimikai ráncokat
A banánhéj fitokemikáliák hosszú listájával büszkélkedhet, így olyan polifenolokat és karotinoidokat tartalmaz, amelyek a szabad gyökök okozta károsodások elleni küzdelmük révén elősegítik a bőr egészségét. Ezek a vegyületek védő hatásúak, és hozzájárulnak ahhoz, hogy az arcbőrünk frissebbé, feszesebbé váljon, főként a mimikai ráncok okozta problémásabb területeken.

3. Bőrnyugtató hatású
A banánhéj gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. A legújabb kutatások szerint nyugtató hatással van a bőrre, ezért segíthet csökkenteni a pikkelysömör és az ekcéma kellemetlen tüneteit, de segít rovarcsípés, napégés és a különféle bőrirritációk esetén is. A banánhéjban található tanninok antimikrobiális hatással rendelkeznek, így gátolhatják a fertőzést okozó baktériumok szaporodását, ezért kisebb felszíni sérülések esetén is használhatjuk.

4. Szebbé varázsolja a hajat
Régen az ecetre esküdtek a nők, majd a citromhéjra, amíg be nem jött az új őrület, a rizsvíz. Nos, a rizsvíz és a rozmaringvíz után a banánhéj a régi-új „dili”, ami állítólag igenis használ: nedvességet és fényt ad a hajszálaknak. Csak be kell dörzsölni vele a hajat, rajta hagyni 10-15 percig a banános „krémet”, aztán szokásos módon lemosni. A hajszálak sokkal jobb állagúak és szebb fényűek lesznek, mint a „kezelés” előtt – kicsit olyan érzés lesz, mintha hajpakolást használtunk volna.

5. Fogápolószerként is kitűnő
A banánhéj antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért fogkrémként is használható a fogászati kezelések/problémák után fellépő fertőzések leküzdése, illetve az íny egészségének fokozása érdekében.

6. Állati takarmányként is megállja a helyét
A banánhéjat jelenleg haszonállatok, kecskék, majmok, baromfik, nyulak, halak, zebrák és más fajok kiegészítő takarmányaként használják. Egészséges fitonutrienseket és antioxidánsokat biztosítanak az állatoknak, ezért az állattartók úgy vélik: nem szabad kidobni és szemétként kezelni a banánhéjat.

7. Víztisztításra is használható
A kutatók megállapították, hogy a banánhéj felhasználható a víz tisztítására. Az Industrial and Engineering Chemistry Research című szaklapban megjelent tanulmány szerint a ledarált banánhéj képes eltávolítani az ólmot és a rezet a folyóvízből.

8. Komposztjavító „szerként” is működik
Ha ki akarja dobni a banánhéjat, fontolja meg, hogy inkább a komposztálóba tegye, méghozzá felaprítva. Miután lebomlik a banánhéj, remek trágya-alapanyag lesz belőle, amely csodás tápanyagokat ad a talajhoz. 

Meg is lehet enni?
Bár ez így leírva meglehetősen meredeken hangzik, a szakértők szerint a bio banánhéjat, ami ugye biztosan nem tartalmaz növényvédő szereket, meg kell mosni, és picire felaprítva (esetleg szárítva) kenyerekhez, süteményekhez, turmixokhoz lehet adni – állítólag nagyon kellemes ízt ad az ételekhez, és még egészséges is.

(Fotó: ha11ok/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Mi lesz veled Acélművek?

2022. június 3. 05:36

A Diósgyőri Acélművek (DAM) Miskolcon belül helyezkedik el, a 23365/43-as HRSZ alatt, összesen 158,65 hektárnyi területen. A település barnamezős területei közül ez a legnagyobb, és egyben a leginkább funkcióvesztett terület is. Ez az oka annak, hogy ezzel a barnamezővel foglalkozom a cikkemben.

Hogyan készítsünk mutatós növénytartókat újrahasznosított alapanyagokból?

2022. szeptember 3. 13:19

Az utóbbi időben egyre több ember áll amatőr kertésznek, hogy legalább részben saját maga által termesztett zöldségekkel, gyümölcsökkel és fűszernövényekkel láthassa el magát és a családját.

Hogyan szabaduljunk meg a kerti hulladéktól?

2024. augusztus 26. 11:10

Mindenekelőtt tudatosan, legálisan és környezetbarát módon. A kerti hulladék újrafelhasználására vagy ártalmatlanítására adunk tippeket.

Mennyi idő alatt bomlik le a gumi?

2022. szeptember 2. 05:38

2009-ben az EU-ban a használt gumiabroncsok 96%-át újrahasznosították, 1999-ben ez az arány még csak 50% volt.