Zöldség-Gyümölcs

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

Agrofórum Online

Ősszel a szokásosnál több gyümölcs potyog a földre a sok eső és a hirtelen feltámadó hideg szelek miatt. Néha lépni is nehéz a levelek között sárgálló birsalmáktól, körtéktől, amelyeket viszont tárolni már nemigen lehet, mivel leesve megsérülnek és extrém gyorsan megbarnulnak. De akkor mihez kezdhetünk velük?

A földre hullott gyümölcs természetes trágyaként igen hatékonyan hasznosítható a kertben, csak tudnunk kell, hogyan bánjunk vele. A lehullott gyümölcsöket a komposztba dobhatjuk, de egyes állatok is fogyasztják. Akárhogy is döntünk, egy a lényeg: a gyümölcs ne maradjon a gyepen. Ugyanis amint beindulnak bennük a rothadási folyamatok, tökéletes táptalaj alakul ki a gombák és a kártevők számára, ami sem a talajnak, sem a fának nem tesz jót.

A komposztálás a legjobb megoldás

Ha nagyon sok a lepotyogó, sérült gyümölcs, és nem akarjuk mindet a komposztba dobni, érdemes madarak etetésére felhasználni ezeket, de kitehetjük a kert eldugottabb részébe a rovaroknak is. Mind szeretik a gyümölcsöket, kiváltképp a hideg, téli időszakban, amikor amúgy is nehezebben találnak maguknak táplálékot.

Mi legyen a gyümölcspéppel?

Sokan gyümölcscentrifugába teszik a lepottyanó gyümölcsöket és a sérülésmentes gyümölcshúsból kipréselik a levet, ami tápláló, vitamindús, egészséges és roppant finom. Ám a hátramaradt gyümölcspépet gyakran a kukába dobják. Ez, amellett, hogy mindent ragacsossá tesz és büdössé válik, amikor rothadni kezd, pénzkidobás is, hiszen remekül hasznosítható szerves anyag. Ha nem túl nagy mennyiségben szórjuk a komposztra, természetes trágya lesz belőle, amit később sokrétűen felhasználhatunk.

A komposztba dobhatunk alma- és körtehéjat, de csak vékony rétegben, kis mennyiségben, ugyanis ha túl vastagon rétegezzük őket, nem komposztálódnak, hanem elrohadnak. Úgy kell beszórni ezeket a komposztba, hogy elkeveredjenek fűnyesedékkel, száraz falevelekkel és más szerves hulladékkal, hogy a komposztban végbemenő bomlás kiegyensúlyozott legyen. A kupachoz adhatunk időnként egy kevés fűrészport, mivel az ennek bomlása során felszabaduló szén tökéletesen kiegészíti a nitrogénben gazdag kerti hulladékokat.

Komposztgyorsító házilag

Ha szeretnénk felgyorsítani a bomlási folyamatot, könnyedén készíthetünk házi „komposztgyorsítót”: egy zacskó száraz élesztőt oldjunk fel tíz liter hideg vízben, és öntsük rá a komposztra. Ez elősegíti a gyümölcsök gyorsabb bomlását. Igaz, először kissé alkoholos, majd ecetes szagot áraszt a komposztunk (ami nem túl kellemes), de ez azt jelzi, hogy a lebomlás megfelelő ütemben halad.

Forrás: https://www.ndr.de/ratgeber/garten/nutzpflanzen/Fallobst-und-Trester-als-Duenger-im-Garten-verwenden,apfelreste100.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Mást mond a botanika a paradicsomról, mint amit az iskolában tanultunk róla

2019. július 18. 04:36

Amennyiben botanikai szempontból közelítjük meg a témát, a paradicsom valójában nem zöldség, hanem gyümölcs. Másfelől viszont, ha a konyhai felhasználás szerint próbáljuk besorolni a paradicsomot, mindenképp a zöldségek közé kell helyeznünk.

Már most megkezdhetjük a felkészülést a jövő évi növényvédelemre

2019. november 6. 16:09

Az őszi betakarítás kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük a terület talajlakó kártevő fertőzöttségét, de hasznos támpont a felszedett termés egészségi állapota.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!