Zöldség-Gyümölcs

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

Agrofórum Online

Ősszel a szokásosnál több gyümölcs potyog a földre a sok eső és a hirtelen feltámadó hideg szelek miatt. Néha lépni is nehéz a levelek között sárgálló birsalmáktól, körtéktől, amelyeket viszont tárolni már nemigen lehet, mivel leesve megsérülnek és extrém gyorsan megbarnulnak. De akkor mihez kezdhetünk velük?

A földre hullott gyümölcs természetes trágyaként igen hatékonyan hasznosítható a kertben, csak tudnunk kell, hogyan bánjunk vele. A lehullott gyümölcsöket a komposztba dobhatjuk, de egyes állatok is fogyasztják. Akárhogy is döntünk, egy a lényeg: a gyümölcs ne maradjon a gyepen. Ugyanis amint beindulnak bennük a rothadási folyamatok, tökéletes táptalaj alakul ki a gombák és a kártevők számára, ami sem a talajnak, sem a fának nem tesz jót.

A komposztálás a legjobb megoldás

Ha nagyon sok a lepotyogó, sérült gyümölcs, és nem akarjuk mindet a komposztba dobni, érdemes madarak etetésére felhasználni ezeket, de kitehetjük a kert eldugottabb részébe a rovaroknak is. Mind szeretik a gyümölcsöket, kiváltképp a hideg, téli időszakban, amikor amúgy is nehezebben találnak maguknak táplálékot.

Mi legyen a gyümölcspéppel?

Sokan gyümölcscentrifugába teszik a lepottyanó gyümölcsöket és a sérülésmentes gyümölcshúsból kipréselik a levet, ami tápláló, vitamindús, egészséges és roppant finom. Ám a hátramaradt gyümölcspépet gyakran a kukába dobják. Ez, amellett, hogy mindent ragacsossá tesz és büdössé válik, amikor rothadni kezd, pénzkidobás is, hiszen remekül hasznosítható szerves anyag. Ha nem túl nagy mennyiségben szórjuk a komposztra, természetes trágya lesz belőle, amit később sokrétűen felhasználhatunk.

A komposztba dobhatunk alma- és körtehéjat, de csak vékony rétegben, kis mennyiségben, ugyanis ha túl vastagon rétegezzük őket, nem komposztálódnak, hanem elrohadnak. Úgy kell beszórni ezeket a komposztba, hogy elkeveredjenek fűnyesedékkel, száraz falevelekkel és más szerves hulladékkal, hogy a komposztban végbemenő bomlás kiegyensúlyozott legyen. A kupachoz adhatunk időnként egy kevés fűrészport, mivel az ennek bomlása során felszabaduló szén tökéletesen kiegészíti a nitrogénben gazdag kerti hulladékokat.

Komposztgyorsító házilag

Ha szeretnénk felgyorsítani a bomlási folyamatot, könnyedén készíthetünk házi „komposztgyorsítót”: egy zacskó száraz élesztőt oldjunk fel tíz liter hideg vízben, és öntsük rá a komposztra. Ez elősegíti a gyümölcsök gyorsabb bomlását. Igaz, először kissé alkoholos, majd ecetes szagot áraszt a komposztunk (ami nem túl kellemes), de ez azt jelzi, hogy a lebomlás megfelelő ütemben halad.

Forrás: https://www.ndr.de/ratgeber/garten/nutzpflanzen/Fallobst-und-Trester-als-Duenger-im-Garten-verwenden,apfelreste100.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Miféle kukacok károsítják a málna bogyóit?

2023. július 10. 04:37

Málnabogyókban az idei 4. szedésnél néhány nappal ezelőtt apró, 2-3 mm nagyságú kukacokat találtam, előtte soha nem láttam ilyet. Egy termésben több is élt. A bogyó belseje elfolyósodott. Mik ezek a károsítók, és mit lehet tenni a málna megvédésére?

Folytatódott az alma lendületes drágulása

2020. július 12. 10:17

Éves összehasonlításban az alma drágult a legjobban, de a citrom 45 százalékos és a narancs 43 százalékos ralija is kiemelkedik a zöldségek és gyümölcsök országos fogyasztói átlagárának változásai közül.