Zöldség-Gyümölcs

Önkéntes vizeletgyűjtő pontot nyitottak, a francia gazdák lesznek a különleges haszonélvezői

Agrofórum Online

Megnyílt Franciaország első önkéntes vizeletgyűjtő pontja. A Châtillonban (Hauts-de-Seine megye) elindított projekt lehetővé teszi, hogy az emberek vizeletüket egy gyűjtőpontra vigyék, ahonnan azt a helyi mezőgazdasági termelők újrahasznosíthatják.

Az Enville-projekt lehetőséget kínál arra, hogy ezt a nitrogénben, foszforban és káliumban gazdag „erőforrást” közvetlenül a gyűjtőpontokhoz szállítsák, hogy aztán a helyi gazdák számára trágyává alakítsák át.

Az École nationale des ponts et chaussées által vezetett projektet a környezeti átmenet országos ügynökségének (ADEME) Île-de-France régiós kirendeltsége finanszírozza. Ennek a projektnek köszönhetően egy, a helyi mezőgazdaság fönnmaradását támogató egyesület (ún. „AMAP”) keretében már létrehoztak egy közösségi alapú rendszert az emberi vizelet mezőgazdasági felhasználására, amely összeköti a helyi lakosokat a zöldségekkel ellátó gazdasággal.

Az önkéntes leadási pont az elosztóhely közelében található, és a gazdaság, amely oda szállítja a zöldségeket, vissza tudja nyerni az erőforrást, trágyává tudja alakítani, és bizonyos növényeknél fel tudja használni.

A projektnek van egy másik előnye is: a vizelet összegyűjtése és újrahasznosítása csökkenti a szennyvízrendszerekből származó hulladékot befogadó vízfolyások környezeti terhelését – a vizeletből származó nitrogén és foszfor ugyanis a szennyezés egyik fő forrása.

Ráadásul a vizelet (az ürülékkel ellentétben) nagyon kevés biológiai egészségügyi kockázatot jelent, így könnyebb begyűjteni és felhasználni a mezőgazdaságban.

Mint ismeretes, az emberi vizelet biológiai hulladékként való hasznosítására már 2023 óta van példa az országban, miután a Toopi Organics kisvállalkozás 6 európai országban kapott forgalomba hozatali engedélyt, és célja, hogy 2027-ig több mint 2 millió liter vizeletet gyűjtsön és dolgozzon fel Európában. Mindehhez 16 millió euró támogatást is kapott, többek között a francia állami környezetgazdálkodási ügynökségtől (ADEME).

A cél a több mint 600 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület ellátása tápanyaggal. A cég 2023 májusában a legnagyobb francia koncessziósautópálya-társasággal, a Vinci Autoroutes-tal partnerséget kötött az autópálya-pihenőkön fölgyűlő vizelet hasznosítására is.

Dr. Bartha Péter
Dr. Somogyi Norbert

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

2024. október 10. 09:40

A már emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsben található szerves anyag remekül komposztálható, de néhány állat is szívesen csemegéz belőle.

Mi is termeszthetünk pak choit, sőt, el is tehetjük télire

2024. október 6. 08:10

A pak choi vagy bordáskel egy izgalmas leveleszöldség-alternatíva, amelyet érdemes megkóstolni, sőt, a termesztése is egyszerű.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Hazánkban kevés spárga fogy, külföldre annál többet szállítanak

2022. május 23. 14:38

Az idén a megszokottnál később, április végén kezdődött a spárga szedése, és várhatóan június közepéig tart.

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

2022. június 21. 14:39

Nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni!

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.

Bajban van a hazai szabadföldi zöldségtermesztés?

2020. június 9. 10:06

A csökkenő növényvédő szer paletta, az egyre nagyobb munkaerőhiány, a növekvő előállítási árak miatt eddig is többen feladták már a termesztés ezen formáját. Idén a fagyos, szeles tavasz, valamint a berobbanó COVID-járvány még több termelőt bizonytalanított el. Vajon van még jövő ebben az ágazatban?