Ház, táj blog

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

Agrofórum Online

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Márciusban túlestünk a kitartó derekat igénylő talajmunkálatok többségén, amikkel a vetést és ültetést készítettük elő, majd jól megdolgoztattuk a metszőollókat a gyümölcsfákon, a szőlőn és a málnán, közben kicsomagoltuk téli védelmükből a fügefákat, aztán beiktattuk a létfontosságú lemosó permetezést, később gyomtalanítottuk a veteményest, palántát neveltünk és edzettünk, a díszkert növényeinek tápanyag-utánpótlásáról is gondoskodtunk, majd átvizsgáltuk a szobanövényeinket.

A gyümölcsfák közül a mandula kezd elsőként virágozni

Ebben a hónapban, a gyümölcsfák pompás virágzásakor – amit a mandula nyit meg, ezt követően a kajszibarack, majd a szilva, a meggy és a cseresznye borul virágba – fagymentes napokért és éjszakákért remegnek a kertészszívek. Sajnos ez a tavasz is bővelkedik szomorú meglepetésekben, ahogy az eddigi hetekben láthattuk, de próbáljunk meg nem csüggedni, és örülni annak, ami megmarad – igen, annak a kevésnek. Amit viszont megtehetünk, hogy azzal kezdjük az áprilisi teendőket (majd folytatjuk egész tavasszal), hogy mindent megteszünk, ami csak módunkban áll a zöldségpalánták és a gyümölcsfák fagy elleni védelme érdekében.

Teendőink a gyümölcsösben

Amint említésre került az előző bekezdésben, most a kerttulajdonosnak két kívánsága van: ne jöjjön fagy a gyümölcsfák virágzásának idején, és legyen elég szorgos megporzó rovar a kertben.

Öntözzünk az aszályos időszakban

Most az a legfontosabb, hogy adjunk meg minden segítséget a fáknak! Az előző hónapokban ültetett csemetéket locsoljuk rendszeresen ebben a nagy szárazságban. A tápanyag-utánpótlás legfontosabb momentuma tavasszal a nitrogéntrágyázás, aminek első részét most juttassuk ki a gyümölcsfák részére! A fatörzsek és a szamócatövek köré helyezett szalma (trágyával, esetleg komposzttal keverve, vagy anélkül), fűkaszálék vagy tőzeg nemcsak fiatal növények számára ideális talajállapotot (hőmérséklet, nedvesség megtartása) képes biztosítani, hanem az agresszív gyomok kelését is meggátolja.

Ebben a hónapban már nyugodt szívvel nekivághatunk a kajszi metszésének is, ugyanis ilyenkor, a rügyfakadás és a virágzás közötti időszakban nem áll fenn a veszélye, hogy a munkálatokkal hozzájárulunk a gutaütés terjedéséhez. A szőlő metszését követően hordjuk ki a venyigét a sorokból és gondoskodjunk a tőkehiányok pótlásáról.

Vizsgáljuk meg az oltványokat is: a sikeres oltásokat a növények a duzzadó rügyeikkel jelzik. A meggyökeresedést segítsük öntözéssel és talajtakarással!

A letakart szamócaágyásban kevésbé nőnek a gyomnövények

A szamócaágyást takarjuk le fátyolfóliával, ha talaj menti fagy várható!

Teendőink a veteményesben

Március végén-április elején kiültethetők a melegigényesebb növények palántái a hajtatóházba, úgymint az uborka, a paprika, a paradicsom és a sárgadinnye. A hónap közepétől kötözhetjük a fejlett uborka hajtásait a támberendezéshez és közvetlenül az ágyásba vethető a görögdinnye.

Ha zöldbab vetését tervezzük, gondoskodjunk ennek a tápanyagigényes növénynek a kezdeti támogatásáról: a vetőárokba vagy –gödörbe szórjunk a vetés előtt érett istállótrágyát! A nyári és a téli retek helyét is öntözzük be műtrágya-keverékkel (NPK – nitrogén-foszfor-kálium), majd ezután vessük el az ágyásba a magokat. A salátafélék megerősödött palántáit is ültessük végleges helyükre. Itt az ideje a csemegekukorica-szemek földbe kerülésének is, majd két hét múlva következhet a második vetés.

Szedhető a medvehagyma

Ha kertünkben sikerrel termesztjük a medvehagymát, most élvezhetjük a szüretelés örömét. A levelek leszedésekor ügyeljünk nagyon, nehogy a hagymát is kirántsuk a földből! Mivel magról is sikerrel szaporodik, hagyjuk felvirágzani! Ebben úgy segíthetjük a növényt, hogy csak a levelek felét szedjük le, így a hagyma virágai is ki tudnak fejlődni!

Teendőink a dísznövények körül

Az átteleltetett krizantémokról most érdemes dugványgyökereztetéssel új növényeket nevelni. Ehhez vágjuk le a csúcshajtásokat, és tűzdeljük szemcsés homok és rostos tőzeg egyenlő arányú keverékébe. A gyökeresedés világos helyen, 16-20 oC körüli hőmérsékleten lesz sikeres.

Közvetlenül az ágyásba vethetjük az olasz szalmagyopárt (más néven curryfű), az ördögszemet, és a hónap vége felé az egynyári virágok olyan kedvelt fajtái is vethetők, mint például a bársonyvirág napvirág, a pistike, a kerti őszirózsa és a ligetszépe.

Féltett buxusainkat folyamatosan vizsgáljuk, nehogy szem elől tévesszük a selyemfényű puszpángmoly hernyóinak kártételét! Legegyszerűbb védekezés a kártevő lárvák ellen, ha a szemünk elé tévedt hernyókat begyűjtjük és elpusztítjuk, valamint a károsított növényi részeket is eltávolítjuk.

Teendőink a lakásban

Számos szobanövény kellemetlen kártevője az üvegházi liszteske vagy más néven üvegházi molytetű. Csapdázásukra alkalmasak a kereskedelemben kapható, ragasztóanyaggal bekent sárga lapok, amik a növények fölé rögzítve begyűjtik a kártevőket.

Megkezdhetjük mind a virágzó, mind a levéldísznövények tápoldatozását, figyelve az adagolásra.

További teendők

Udvarunkon és a gyümölcsösünk füvesített sorközeiben is szükség lesz a fűnyírásra a hónap közepétől. A kedvező tavaszi időjárásnak hála a háztáj gyepesített részei is gyorsan új erőre kaptak.

Munkáva állhat a gyepszellőztető és a fűnyíró is

Amíg a fű zsenge és viszonylag kevés indult növekedésnek, tisztítsuk meg a mohától és a gyomnövényektől! Végezzünk tavaszi gyepszellőzetést gyepszellőztető géppel, amit a fű már két hét múlva láthatóan meghálál. A szellőztetést követően 50 g/m2 műtrágyát juttassunk ki egyenletesen a fűre. Ha télen felütötte valamilyen gombabetegség a fejét, vagy egyéb okból meggyengült az állomány, érdemes a szellőztetést követően gyökerezést serkentő tápoldattal és talajkondicionáló anyaggal permetezni a fűállományt, amit háromhetente megismételhetünk. Már április közepétől dolgozhat a fűnyíró, és esőt nem hozó időjárás idején rendszeresen öntözzük a gyepet!

A kerti munkákhoz szép időt és kitartást, az idei megpróbáltatásokhoz türelmet és megértést kívánok mindenkinek! Vigyázzunk magunkra és egymásra!

Kapcsolódó cikkek:

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

Indiában indult el a világ legnagyobb öntözési rendszere

2020. október 5. 08:10

Az új projekt mintegy 15 ezer helyi gazdálkodó javát szolgálja és hozzájárul az indiai mezőgazdasági területek további szűkülésének megállításához.

Mikor ültethetők ki a kertbe a palánták?

2023. március 6. 04:36

Saját vetésből származó palántáim elég nagyra megnőttek már, a rendelkezésre álló helyüket is kinőtték. Mikor ültethetők a kertbe? Esetleg fátyolfóliás takarással kihelyezhetők már most is?

„Nem azért öntözünk, mert megéri . . .” Beszélgetés Szikszai Tamás vezérigazgatóval 

2019. május 1. 16:14

Legutóbb 2018-ban jártunk az Agro-Harta Zrt.-nél, ugyancsak repcevirágzás idején. Akkor is az öntözésről beszélgettünk Szikszai Tamással, meg a beszélgetésbe bekapcsolódó Wéber Péterrel, az igazgatóság elnökével.Tervek és a tervek útjában álló nehézségekről váltottunk szót.