Szeptember közepére az időjárás koraőszi arcát mutatja. A nappali maximum hőmérséklet általában 20-25 C0 körül alakul, de derült éjszakán akár 10 fok alá is csökkenhet. A nagy hőmérsékleti különbség miatt erős a harmatképződés, ami elősegíti a termés megfelelő színeződését. A változó felhőzetből időnkénti záporok alakulnak ki. Az elfogadható talajnedvesség tartalom miatt a megművelt területeken erős gyomosodási hullám indult el, főként T1-T2 életformájú gyomnövényekkel. A jelenlegi időjárás elsősorban a betegségek terjedésének kedvez, a kártevők többsége már alig rajzik.
Az alma betakarítása már zajlik, az almamoly és az almalevél aknázómoly rajzása befejeződött. A korábban kialakult kártevő rágásnyomok és szélverés okozta sebeken helyenként erős a gyümölcsfertőző moníliás megbetegedés, de más tárolási betegségek is előfordulnak a terméseken. Védekezésre már csak a télialma fajtákban van lehetőség.
A csonthéjas gyümölcsű fák esetében a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly sem rajzik már, sok a moníliás gyümölcs a fákon és a fák alatt. A darazsak és a hangyák aktivitása a melegebb nappali órákban továbbra sem csökken. A sztigminával és blumeriellával fertőzött levelek hullása miatt egyes fajtákon erősödött a lombhullás, ami nem kedvez a jövő évi rügydifferenciálódásnak.
A dió ültetvényekben a nyugati dióburoklégy rajzása minimális mértékűre esett vissza, így már kevésbé veszélyezteti az idei diótermést. A korábbi esők miatt viszont szokatlanul sok a gnomóniától és baktériumos fertőzéstől megbetegedett levél és termés, zömmel még a fákon, de egy részük már a fa alatt. Érzékenyebb fajtákon a termés 30-40 %-a is foltos lett.
A jelenlegi időjárás kedvez a szőlő szürkepenészes rothadás erőteljes terjedésének, ezért indokolt gyorsítani a beérett fajták szüretelését, másutt pedig csak rövid élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítményekkel védekezhetünk a betegség ellen. A peronoszpórás fertőzés a hőmérséklet csökkenése miatt lelassult, de a fiatal levelek fogékonysága még most is magas, a lisztharmatos lombozaton és hajtásokon a beérett áttelelő szaporító képletek (kazmotécium) aránya már elérte a 65 %-ot.
A csapadékosabb, de kissé hűvösebb időjárás ellenére a kertekben károsító csupaszcsiga fajok aktivitása nem csökkent, inkább emelkedett. Kedvenc növényeiken a lombkárosítás most sokszorosa a nyári időszakhoz képest, imágók és a lárvák tömegesen szívogatják a növényeket.
A selyemfényű puszpángmoly rajzása a minimálisra csökkent az utóbbi napokban, már csak elszórtan repül a feromon csapdákba. A kikelt hernyók viszont a bokrokban már hámozgatják a leveleket.