Július első hetében tovább folytatódott a száraz, meleg időjárás. Szeszélyes eloszlásban kialakultak helyi záporok, zivatarok, helyenként jégesővel társulva, de országos kiterjedésű eső továbbra is várat magára. A kialakult forróságban igen gyakori a napégés a leveleken és a termésen. Az őszi árpa és a búza aratásának kedvez a jelenlegi idő, ezért az árpa betakarítása a végéhez közelít, közben pedig elkezdődött a korai búzafajták aratása is. A betakarítással párhuzamosan folyik a szalma bálázása és a felszabadult területek tarlóhántása. Amennyiben csapadék is fog hullani a közeljövőben, akkor fel lehet készülni a tarlón a nehezen írtható gyomnövények gyérítésére.
A kukorica állományok fejlettségében még most is jelentős különbségeket lehet tapasztalni. Az aszályos idő továbbra sem segíti elő a növekedésben meglévő eltéréseket, a legmelegebb órákban a vízhiánytól „furulyáznak” a növények. A szárazság igen kedvező a kukoricamoly imágók rajzásának, de jelentősnek mondható a kikelt hernyók kártétele. A fertőzött növények aránya helyenként meghaladja a 30 %-ot is. A lárvák zöme most L2-es fejlettségű, de már előfordulnak ennél idősebb hernyók is. A kukoricamoly károsítás mellett tovább erősödött a takácsatkák szívogatása az alsó leveleken, helyenként ettől sárgulnak a levelek. Az amerikai kukoricabogarak rajzása is megindult, most még terméskezdemény helyett a leveleket hámozgatják, akárcsak a kirajzott vetésfehérítő bogár imágók. A bogarak mellett sok még a lárva a gyökereken, károsításuk még egy-két hétig eltarthat. Már egyre több meggörbült kukoricát lehet látni a kártétel következtében.
A déli tájegységekben kihelyezett varsás feromon csapdák 100-as nagyságrendben fogják a gyapottok bagolylepke imágókat. A befogott lepkék egy része migráló, délről iderepült egyed, más részük pedig itthon áttelelt populációból származik. A mostani hőség és szárazság ennek a kártevőnek is kedvez, így valamennyi számba jöhető tápnövényt (kukorica, napraforgó, szója, cukorrépa és számtalan zöldségnövény) figyelni kell, nehogy meglepetés érje a termelőket.
A napraforgó napokon belül virágzásnak indul. A gyomirtási problémákat és a szklerotíniás tőfertőzést leszámítva most egészségesnek tekinthetők a növények. A meleg miatt lecsökkent a levéltetű fertőzöttség, kevés a mezei poloska a napraforgón, a szár-és levélbetegségek terjedését sem segíti a szárazság. Ennek ellenére most célszerű a preventív jellegű gombaölő szeres permetezés elvégzése.
Az őszi káposztarepce érésével és aratásával párhuzamosan a környéket ellepték a kirajzó becőormányosok, sok esetben a lakott környezetben is.
A szója vetések szintén szenvednek az aszálytól, valamint a növényeken felszaporodott atkáktól. A levelek sárgulása és foltossága a kártevők szívogatására vezethető vissza. A fénycsapdák ugyan még nem fogtak bogáncslepke imágókat, de ebben az időszakban várható a hernyók kártétele a szója állományokban.