Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Péter, Pál – aratás

Agrofórum Online

A kánikulai időszak kezdetén vagyunk, egyre többször, egyre tartósabban forró, száraz napok jönnek, és ez remélhetőleg csökkenti a fertőzési nyomást.

Az elmúlt héten rövid, de annál „izzasztóbb” bemutatkozását kaptuk az idei nyárnak. A hőmérséklet nappal 32-35 Co körül mozgott (Püspökladány 37,4 Co június 24-én!), és éjszaka sem süllyedt 20 Co alá. Ez már az a hőmérsékleti tartomány, amely gátolja, lassítja a károsítók aktivitását. Viszont a hét végére ismét zivataros, esős ciklon érkezett, helyenként hirtelen bőséges csapadékot adva. Ez viszont az előző állítást kontrázza meg, vagyis továbbra is kedvező körülmények között szaporodnak, terjednek a károsítók.

AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS >>>

Előre tekintve el kell fogadni, hogy a kánikulai időszak kezdetén vagyunk, egyre többször, egyre tartósabban forró, száraz napok jönnek, és ez remélhetőleg csökkenti a fertőzési nyomást.

Még egy dologról szólni kell: a gyakori jégesőről. A sérüléseken felszaporodnak a kórokozók, a betegség gyorsan terjed, s ez megnehezíti a védekezést. Több példát is lehet sorolni, de itt csak az egyik ilyen jelenséget említem, a tűzelhalás kései fellépését, hajtásfertőzését. A sérülések kaput nyitnak, a csapadék „szállítja” a kórokozót, a meleg elősegíti a gyors felszaporodását, vagyis minden adott a betegség kialakulásához. Ennek lett az eredménye Bács-Kiskun megyében a betegség fellépése.

A termesztett kultúráinkat áttekintve először a kalászosokkal kezdem. Mondhatni, nincs mit tenni ezekben az állományokban, hiszen a címben jelzett aratást indító dátum megérkezett. Arról mégis szólni kell, hogy mostanra már visszajelzést kaptunk a fuzárium elleni védekezés sikerességéről, és ez nem egyértelműen kedvező. Több helyen – s ezt nem lehet egy-egy térségre szorítani, sokkal inkább általánosan látható – megtalálták a betegség tüneteit, a kalászban megjelenő rózsaszínű penészbevonatot. Sajnos, itt már csak „malomtechnikai” módszerekkel lehet csökkenteni a fertőzöttség szintjét.

Még egy gondolat a kalászosokhoz: a leszáradó lomb már nem árnyékol, a gyomok magjai fényt kapnak, s csírázásnak indulnak, illetve a kikelt csíranövények hamar megerősödnek. Láthatólag korán kell elvégezni a tarlóhántást, majd a tarlóápolás műveleteit.

Hasonló állapotban van a repce is, folyamatban vannak a deszikkálások, de az országot járva láttam már learatott repce táblákat, sőt, a tarlóhántást is elvégezték.

A napraforgó szépen fejlődött az utóbbi időszakban. Mostanra általánosan elérte a csillagbimbós állapotot, sőt a korai vetésű táblák már virágzásban vannak, szemet, lelket gyönyörködtetve. A levéltetvek újra meg újra betelepednek, kolóniákat alkotnak. A betegségek számára továbbra is kedvező körülmények találhatók a táblákon, így azok fertőzése folyamatosan fenyeget. A védekezésekkel nem lehet leállni, aki mind a levéltetvek, mind a betegségek ellen kezelt már, annak a 2. permetezést kell megfontolnia. Az előző cikkben pontosan a napraforgó fehérpenészes szárfoltossága került elemzésre. A téma fontosságára mutat, hogy mind a napraforgóban, mind a repcében a betegség fellépése magasabb arányban mutatkozik, mint szokásos.

A kukorica állományok jelenleg általában egészségesek, jól fejlődtek. Több helyen láttam a címerhányás fenológiai állapotot elért táblákat. Ugyanakkor a kukoricamoly első nemzedékének lárvái már megjelentek, korai károsításuk levéllyuggatásban, levélhüvely rágásában mutatkozik meg. Az első nemzedék felszaporodása előrevetíti a népes 2. nemzedéket. Ráadásul ahhoz majd csatlakozik a gyapottok bagolylepke hernyója is. Nem szokványos a kukoricán a levéltetű, de most azt is megtalálhatjuk a táblákon.

A csonthéjas növényeket könnyen el lehet intézni, hiszen a szüretelésük folyamatosan tart. Ennek ellenére meg kell említeni, hogy az amerikai keleti cseresznyelégy rajzása később indul, mint az európai cseresznyelégyé, s ezzel együtt a rajzási ciklusa hosszabb is. E két tulajdonság azt eredményezi, hogy a betakarítási szezonban – akár most is – rajzik, s rakja tojásait. A hosszabb tenyészidejű cseresznye, meggy fajták szedése előtt még lehetséges egy utolsó kezelés. Ehhez csak a rövid élelmezése-egészségügyi várakozási idővel rendelkező szerek közül választhatunk.


Lisztharmat már található a szőlőbogyón is

Megjelent a blumeriellás levélfoltosság, terjedése levélhulláshoz vezethet, s a gondolatot tovább görgetve eljutunk a csökkenő jövő évi terméskilátásig. Szüret után még van értelme egy permetezést elvégezni.

Őszibarackot és kajszibarackot fenyegeti a nagy számban repülő keleti gyümölcsmoly. Lárvája most már a gyümölcsbe rág, ami minimum minőség- és piacosság rontó. A rágás nyomán, nedves körülmények között a moníliás gyümölcsrothadás is fellép. A gyümölcsrothadás elleni védekezésre szűkös a lehetőségünk, igazából a molyok elleni kezeléssel kezdődik a technológia.

Az almásokban a gyümölcs növekedése és a szárazabbra forduló időjárás csökkenti a varasodás fertőzési nyomását. Ezt a tendenciát befolyásoljatja egy helyi csapadék, nedves környezet. A lisztharmat fertőzése továbbra is erős, a betegség érzékeny fajtákon már a gyümölcsöt is megtámadta. Továbbra is támadnak a levéltetvek, szaporodik a vértetű. A hosszú csapadékos periódus után ajánlott a Ca-pótlás.

A szőlő sokat fejlődött, a bogyók elérték a zöldborsó méretet, a növény pedig a fürtlehajlás állapotot. A lisztharmat a domináló betegség, a levéltünetek mellett már fürtön is megjelent. A védekezéseket folyamatosan végezni kell, a fürtzónára kimondottan figyeljünk. A peronoszpóra jelen van az állományokban, de fertőzése inkább az új hajtásokra (hónaljhajtás, vitorla, tőkepótlás) korlátozódik. A védekezés célja a terjedésének megakadályozása. Szerencsére a virágzás végi állapotban és azt követően a szürkepenész nem jelent meg, így e téren egyelőre nincs teendő.

Rajzik a tarka szőlőmoly, délen már megkezdődött a 2. lárvakelési ciklus. A hernyók a fürtöt támadják meg. Megjelent a zöld cserebogár, egyedszáma jelenleg még alacsony, általában védekezést nem indokol.

A filoxéra levéllakó alakja megjelent az alany és nemes tőkéken is. Az amerikai szőlőkabóca vegyes populációja fenyegeti a tőkéket, illetve terjesztheti a szőlő aranyszínű sárgaság (Grapevine flavescence doree) nevű fitoplazmát. A védekezés célja elsődlegesen a vektor elpusztítása, s ezzel a fitoplazma fertőzés megelőzése. Jelenleg a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma elleni védekezés 2 fő elemre támaszkodik, az első a kórokozótól mentes szaporítóanyag telepítése, a második a vektor elleni rendszeres kezelés.


Amerikai szőlőkabóca – ezt kell figyelnünk

A szőlő védelmének kulcsfontosságú lépése a zöldmunkák elvégzése. A szellős, benapozható tőke, lombfal sokat segít abban, hogy a permetlével elérjük a támadható felületeket, illetve segít a belső részek felszáradásában, a páradús mikroklíma csökkentésében. Most végzik az ültetvényekben a csonkázást, e nélkül már kezelhetetlen a lombfal.

Védekezési irányelvek:

A növényvédelmi hatóság (NÉBIH) kiadott egy tájékoztatót a szőlő aranyszínű sárgaság vírusáról (Grapevine flavescens doree), elsősorban a termelők és szaporítóanyag-előállítók tájékoztatására. Ebben leírják a betegség jelentőségét, meghatározását és részletesen foglalkoznak a kórokozó vektorával is – ez az amerikai szőlőkabóca. A védekezési technológia a vektort célozza meg, ellene 3 kezelést javasolnak a kötődéstől a zsendülésig. A szerválasztékban megtalálható a klórpirifosz (-metil), a tiametoxam, a piretroidok és a spinozad hatóanyagú termékek is.

Az érő gyümölcsök védelmére a fenhexamid hatóanyagú Teldor 500 SC vethető be, a rövid ÉVI kimondottan előnyös.

Az almában varasodás ellen a kontakt készítmények egész skálája áll rendelkezésre, hagyományosan beváltak a mankozeb, klórtalonil, dodin, propineb hatóanyagú termékek.

Kertdoktor

(Agrofórum Online)

Tisztelt Olvasó!

Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.

Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>

Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.

Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.

Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.

Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.

Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@agroforum.hu címen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kezdhetjük a védekezést a nyugati dióburok-fúrólégy ellen – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. július 18. 09:40

A dióültetvényekben július közepére látványosan megerősödött a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása.

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

2022. november 6. 04:37

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni