Április első napjaiban visszatért a hűvös, szeles, fagyveszélyes időjárás.
A gyümölcstermő növények zöme virágzik vagy virágzás előtt áll, ezért további fagykárok várhatók ezen növénykultúrában. Jelentősebb eső csupán néhány tájegységben esett, országos viszonylatban viszont csak néhány mm hullott az utóbbi napokban. Az elmúlt havi csapadék nem érte el a sokévi átlagot, ezért ütemesen fogy a talaj vízkészlete.
A jelenlegi változékony időjárás nem kedvez a virágzás előtt álló őszi káposztarepcének sem. A virágzás elkezdődött ugyan, de a virágzatok nyílása vontatott, főként csak a fővirágzatra jellemző. A szárormányosok egyedszáma a védekezések hatására veszélyességi küszöbérték alá csökkent, és a legutóbbi növényvédelmi kezelések csökkentettek a repcefénybogarak létszámán is. A hideg, szeles idő miatt most alig mozognak a bogarak, inkább megbújnak a növényállományban, a korábbi rágásnyomok alapján jelenleg 5 % körüli a megrágott bimbók aránya, de rovarhálózással igen jelentős a megbúvó fénybogarak száma, helyenként 10 hálócsapással 40-110 bogarat is lehet fogni, ugyanakkor a sárgatálakban és a ragacsos fogólapokon alig látni bogarat. Az időjárás kedvezőbbre fordulásával a fénybogarak aktivitása is megnő, tehát még emelkedhet a károsítás nagysága, persze a növények virágzása is felgyorsul, ami csökkenti a kártétel nagyságát. A kártevő együttesben már megjelentek az első becőormányosok is, de létszámuk most még alig számottevő.
Az őszi kalászos gabonák jelenlegi állapota kedvezőnek mondható. Az árpa és a búza is a várható felmelegedés hatására hamarosan szárba indul, a lehullott kevés csapadékot eddig jól hasznosították a növények. A búza lombozatán elsősorban a szeptóriás levélfoltosság és kisebb mértékben a lisztharmat tüneteit láthatjuk, míg az árpán a helmintospóriumos levélfoltosságok és a lisztharmatos fertőzés a jellemző.
Más fertőzések (törperozsda, vörösrozsda) erőssége nem változott jelentős mértékben. Sajnos az árpa sárga törpülés vírus foltszerű tünetei továbbra is messziről megfigyelhetők a növényállományban, és a melegedéssel erősödni fognak a tünetek, mert ezeken a növényeken nem fejlődik kellőképpen a gyökérzet és elmarad a szárba indulás. A vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblaszegélyekből a tábla belsejébe továbbra is folyamatos, az érési táplálkozás folyik, a peterakás még nem kezdődött el. Búzában 10 hálócsapással 8-10 bogarat, míg árpában 12-15-t foghatunk.