Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tetemes kárt tesznek a repcebecő-ormányosok

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a mérsékelten meleg, de kissé változékony idő jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 20 C0 körül mozgott, időnként felette is volt, éjszakánként 5-14 fokot mérhettünk. Szeszélyes eloszlásban időnként záporok, zivatarok alakultak ki, de jelentősebb csapadék csak zivatargócokban hullott. A csapadékhiány továbbra is jellemző az ország minden tájegységére. A felmelegedő időjárás kedvezett a betegségek és kártevők fokozottabb fellépésének szinte minden növénykultúrában.

Az őszi kalászos gabonák fejlődése látványosan változott, az árpa kikalászolt, elkezdett virágozni, a búza pedig kiterítette zászlós leveleit. Már látható, hogy bőséges szalmatermésre nem lehet számítani, de ettől még a szemtermés elfogadható lesz. A melegebb és párásabb körülmények hatására a gabonalisztharmat „kúszik” fel az árpa és a búza szárán, most a 2. és 3. levélemeleten találhatók a friss lisztharmat telepek. A többi, levélfoltosságot előidéző kórokozó terjedése kevésbé látványos, mint a lisztharmaté, de jelenlétük minden táblán megfigyelhető. A gabona levéltetvek szaporodására kedvező feltételeket teremt a párás meleg, általánosan megfigyelhetők a kisebb-nagyobb kolónia a leveleken és a szárakon. A legfelső levélemeletek most még mentesek a fertőzéstől, de egyértelmű a kalászok irányába történő terjeszkedés.

búza gabonalisztharmat

A melegebb idő elősegítette a vetésfehérítő bogarak további betelepedését, folyamatosan rakják petéiket a levelekre, de ezzel párhuzamosan már az eddig kikelt, L1-L2-es fejlettségű lárvák hámozgatják a leveleket. A fertőzöttség a táblák és fajták között is erősen változó, tehát érdemes minden területet külön-külön megvizsgálni, és így meghozni a védekezési döntést. A vetésfehérítő bogarak mellett kis egyedszámban jelen vannak a gabonapoloskák is.

Az őszi káposztarepcére nagy fertőzési nyomás nehezedik a becőormányosok részéről. A többszöri védekezés ellenére most is jelentős a becőkön tartózkodó populáció (30-150db/10 hálócsapás), ami a fejlődő becőkben tetemes kárt tesz. A lárvák folyamatosan kelnek, és rágják a becők magkezdeményeit. A megrágott becőkbe a folyamatosa rajzó becőszúnyogok rakják tojásaikat, így összegződik a kár.

repcebecő-ormányos

A napraforgó és a kukorica jelentős része kikelt vagy kelőfélben van. Az eddigi felmérések szerint a talajlakó kártevő (elsősorban drótféreg) fertőzöttség szinte valamennyi táblát érint, kisebb-nagyobb mértékben. Emellett a kukoricabarkó fertőzöttség nyomait a vetések mintegy 30 %-án figyelhetjük meg, az okozott levélveszteség átlagosan 15 % körüli.

A burgonya ültetések, most kezdenek kelni, de megjelentek az első áttelelő burgonyabogarak. A jelenlegi fertőzöttség 5-6 imágó 100 négyzetméterenként, de a közeljövőben további erősödéssel kell számolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

Inváziós kártevők: a kaprabogár

2019. február 13. 04:41

Az Invázós kártevők sorozatunk e havi részében a kaprabogár számazásáról, földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezési módokról olvashatnak.

Inváziós kártevők: a négyfoltos fénybogár

2019. március 31. 05:36

A fénybogarak egyik jellegzetes határozó bélyege a bunkós végű csáp, amely segítséget nyújthat a gyors azonosításban.

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.