Állattenyésztés

Kockázatos és drága lenne az átállás ketrecesről mélyalmos tojástermelésre

Agrofórum Online

Indokolatlannak, sőt egyenesen károsnak tartják a magyarországi termelők azon áruházláncok törekvését, amelyek 2025-től kirázólag alternatív, mélyalmos vagy volieres rendszerben előállított tojást forgalmaznának. Mindezt úgy, hogy a 2012-től hazánkban is 80-85%-ban alkalmazott, EU szabványnak megfelelő, feljavított ketreces technológia gazdaságosabb, valamint állategészségügyi szempontból a tyúkoknak is kedvezőbb.

„A nálunk is működő, feljavított ketreces tartástechnológiával teljes mértékben tartani tudjuk a szükséges higiéniát, illetve teljesíthetjük azokat az állategészségügyi feltételeket, amiket a hatóságok előírnak a számunkra” – kezdte beszélgetésünket Salga Ottó. A Bács-Kiskun megyei Kereki-Farm Kft. tulajdonos-ügyvezetője úgy véli, egy ilyen átállás óriási beruházással és munkaerő-igénnyel járna. Ráadásul a technológiaváltás nem garantálná, hogy a megemelkedett költségeiket fedezni tudnák a jövőbeli tojásárak. Azok pedig mindenképpen magasabbak lennének.

Drasztikusan nőne a termelési költség

A Kerekegyházán működő Kereki Farmon 25 ezer tojótyúk termeli az évi nagyjából 8-9 millió tojást, ami mellett a családi gazdaság egy 20 ezres előnevelő istállót is működtet. 1993 óta foglalkoznak étkezi tojás előállításával.

Saját takarmánykeverővel rendelkeznek, amibe 100 hektár földjükön a szemes termény 70-80 százalékát tudják megtermelni – búzát, kukoricát, az idei évtől kezdve pedig szemes cirkot. A tojástermelést apa és fia, valamint két alkalmazott végzi, ami egy alternatív technológia esetében nem lenne elég.

„Minimum két-három emberrel többre lenne szükségünk, ami a mai világban jelentős plusz költséget jelent a bérek elszabadulása miatt. Ennek köszönhetően aztán nem lesz olcsóbb a tojás, sőt 30-40, de akár 50 százalékkal is emelkedhet az előállítási költség, ami azt jelenti, hogy a boltokban is többe fog kerülni” – figyelmeztetett a szakember.

Nagyobb az állategészségügyi kockázat?

Salga Ottó szerint ugyanakkor a legnagyobb probléma a higiénia kérdése, amit a feljavított ketreces tartásban könnyedén meg lehet teremteni, szemben a mélyalmos módszerrel.

„Egy alternatív technológia során nagyjából 1-1,5 évig van bent az istállóban egy állomány. Addig azt nem lehet takarítani, portalanítani. A téli hónapokban kevesebbet mennek a ventilátorok, sokkal nehezebb a levegő, ammónia és metángáz keletkezik, ami pedig kihathat a termelésre. Ráadásul sokkal több a szennyezett és a törött tojás, ami szintén áremelő hatással bír”.

A kerekegyházi termelő hozzátette; a 2017-es nagy fipronil-botrány is alternatív telepekről indult ki, hiszen ezekben az istállókban nem tudták kezelni a baromfitetűt, csak az említett vegyszerrel, ami viszont a fogyasztókra is káros lehet. Ezekből a tojásokból néhány éve Magyarországra is érkezett nagyobb mennyiség.

A ketreces tartás már nem ugyanaz, mint régen

A ketreces tartás ma már nem ugyanazt jelenti, mint amit akár 10 évvel ezelőtt, a 2012-ig bevezetett, feljavított ketreces technológiát ugyanis az EU-n belül állatvédőkkel együtt dolgozták ki.

„A kerteceinkben van tojófészek, ülőrúd, körömkoptató, és sokkal nagyobb a mozgástér is, mint a régi ketrecekben. Nagyjából 4,8 méter hosszú egy rekesz, amiben 57 madár tud szabadon mozogni. Ezzel teljesül a 750 négyzetcentiméternyi terület madaranként. Teljesen zárt az itatórendszer, automata az etetőrendszer. Mi ezzel a technológiával termelünk tojást, és a jövőben is így szeretnénk dolgozni” – zárta gondolatait Salga Ottó, aki szerint tehát a higiénia és a termelékenység szempontjából is a feljavított ketreces technológia az ideális. Mindezek mellett viszont azt is láthatni kell, hogy ma már az állatjóléti szempontok is egyre fontosabbak a gazdálkodók számára – ezért is történt meg a korábbi technológiaváltás.

Az ugyanakkor nem meglepő, hogy a gazdálkodók nem szeretnének valamivel több mint 10 éven belül kétszer is teljes istállóátalakítást végezni – különösen az alternatív módszer kockázatait ismerve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Nem lesz több barna tojás a szupermarketekben

2024. április 29. 13:10

Miért van barna és fehér tojás? A német Szövetségi Mezőgazdasági Információs Központ szerint ebben a döntő tényező a fül színe, a fehér tyúkok általában fehér tojást tojnak.

Hogyan fessünk húsvéti tojásokat természetes alapanyagokkal?

2024. március 28. 08:10

Itt vannak az ünnepek, a boltok polcain megjelentek a húsvéti tojásfestékek. Az emberek azonban egyre inkább a természetes módszereket keresik, hiszen év közben épp elég adalékanyagot és színezéket eszünk meg.

Tojás – Biztonságos, finom és egészséges

2021. szeptember 23. 08:40

A Tojás Világnapja alkalmából a tojás fogyasztását népszerűsíti az Agrárminisztérium (AM), az Agrármarketing Centrum (AMC) és a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (MTTSZ). A tojás fogyasztása az utóbbi években dinamikusan növekszik, ahogy a hazai előállítás volumene is. A mostani promóció célja a tojás kiváló minőségének, értékeinek és sokszínűségének bemutatása.

Természetes tojásfestési ötletek a kertből

2022. április 13. 07:37

A legszebb gyerekkori emlékeink közé tartozik a húsvét is, amikor már jó pár nappal előtte elkezdtük festeni a tojást, sütöttük a locsolkodók seregének a süteményeket.