Életmód
Életmód

Rovar van a levesben!

Rovar van a levesben!

Agrofórum Online

Még mindig rengeteg húst eszünk: a Wageningen Egyetem (WUR) cikke szerint egy holland állampolgár átlagosan 38 kg állati húst fogyaszt éves szinten és a globális népességnövekedés hatására a húsfogyasztás mértéke nőni fog az elkövetkezendő évtizedekben.

A rovarokra tekinthetünk úgy is, mint ígéretes húsalternatívára. Az állattenyésztési szektor hatalmas kiterjedésű földterületeket vesz birtokba, és egyben az üvegházhatásúgáz-kibocsátók élén jár. Míg egy kg szarvasmarhahús előállításához több ezer liter vízre és takarmányra van szükség, addig a rovarok meglehetősen élelem-, és helytakarékosan tenyészthetők. Lévén ,,hidegvérű” szervezetek, testük nem fordít energiát a testhőmérséklet fenntartására, így a bevitt táplálékból származó energia nagy részét képesek növekedésre fordítani. Ezen kívül különböző élelmiszeripari, mezőgazdasági melléktermékek segítségével is szaporíthatók, és – nem mellékesen – szinte minden porcikájuk fogyasztható.

Emberek milliói fogyasztanak különböző rovarfajokat, különböző fejlettségi stádiumban, különösen a trópusi régiókban, hiszen ezek az állatok bőséges fehérje-, zsír- , vitamin-, és ásványianyag-forrásként funkcionálnak. Nyugatabbra azonban (talán érthető módon) nem túl nagy a lelkesedés a vízió iránt – legalábbis Hans Dagevos, fogyasztószociológus, kutató szerint (WUR).

Dagevos 2015-ben és 2019-ben felmérést végzett az ilyen eredetű termékek elfogadhatósága kapcsán. Úgy találta, hogy a növényi alapú húspótló készítmények fogyasztása iránti hajlandóság megnövekedett (pl. gabona-, algaalapú termékek), ugyanakkor választási lehetőség esetén nem túl nagy buzgalommal emelték le a polcokról őket. A felmérésben résztvevő személyeket megkérték, hogy 1-7-ig terjedő skálán értékeljék hajlandóságukat bizonyos fehérjealternatívák fogyasztása tekintetében. És, hát bizony a rovaralapú termékek végeztek a legutolsó helyen – (bár lássuk be, valahol érthető módon) nem váltottak ki pozitív érzelmeket. Dagevos szerint amit nem értünk, azt nem is szeretjük. Mivel a fogyasztó nem igazán kerül kapcsolatba a ,,zsákmánnyal”, nem képes elképzelni annak fogyaszthatóságát sem.

A rovarfogyasztásnak jópár módja létezik. Közvetett módja, amikor állati takarmányként történik a hasznosítás, majd a hústermék, illetve például tojás emberi fogyasztásra kerül. A közvetlen mód már nagyobb tudatosságot igényel a fogyasztó részéről: kekszek, tészták, levesek esetében, melyek feldolgozott rovarfehérjét tartalmazhatnak. Egyes nagy, gyorséttermi szereplők bevonásával a rovarevés megítélése javuló tendenciát mutat: a rovarburgerek, rovarproteint tartalmazó fagylaltok talán így tetszetősebb színben tűnhetnek fel.

Összességében, a kutatásban résztvevő több mint 1000 személy 18 olyan különböző ételt értékelhetett, amelyek különböző mértékben feldolgozott rovarszármazékot tartalmaztak: egészen a jól kivehető ízeltlábúaktól (vajon ez a például a szöcskeszórat?) a teljesen észrevehetetlen szintű feldolgozottságig. A kétkörös kísérlet során a résztvevőket a rovartenyésztés körforgásos, fenntartható jellegével kapcsolatos információkkal is ellátták. A tapasztalatok alapján azok, akik averzióval állnak a rovarokhoz, azokon aligha segít a nemes fenntarthatósági törekvési história.

Ha a rovar alapú összetevőket valahol a termék hátoldalán, az apróbetűs résznél tüntetik fel a gyártók, akkor más a helyzet, mintha a marketing szerves részét képezné, mondjuk egy hívogató zsíros lárva formájában a tésztásdoboz frontoldalán. Az, hogy a nyugati világ étrendjében milyen gyorsan jelenhetnek meg különböző formában ezek az összetevők, valószínűleg rövid távon nem válaszolható meg. Inkább évtizedekben mérhető, mint években. Dagevos szerint a körforgásos gazdaság jelentőségteljes koncepciójának terjesztésében, és egy vonzó termékpaletta kialakításában lehet a megoldás – de nem egyik napról a másikra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Honnan származnak a fűszerek?

2024. június 18. 05:40

A fűszerek erős aromájuk miatt lettek kedveltek a konyhaművészetben, a harmadik világból hazatérő felfedezők is előszeretettel nyűgözték le uralkodóikat a másik világból hozott izgalmas ízekkel, aromákkal.

Bukdácsoltak a fehérjeporok a Szupermenta tesztjén

2024. május 21. 10:10

A Nébih az állati eredetű proteinporokra fordította figyelmét, összesen 21 csokoládé ízesítésű fehérjeport vizsgáltak.

Tények és tévhitek az illóolajokról

2024. május 17. 07:10

Egy illóolaj akkor tekinthető 100%-os tisztaságúnak, ha az olaj kizárólag a növény esszenciális kivonatát tartalmazza, mindenféle hozzáadott anyag nélkül.

Algákkal gyógyítja a vakságot egy magyar professzor kutatócsoportja

2024. április 9. 09:10

„Mindenki körberöhögött, amikor azt mondtam, hogy algagéneket fogok emberek szemébe nyomogatni” – mesélte Roska Botond, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja székfoglaló előadásán.

Megtalálták a szójafehérje teljes emésztésének kulcsát

2023. augusztus 28. 17:10

A szójabab inhibitorai ellenállnak a természetes és exogén proteázoknak, és megakadályozzák a szójafehérje teljes emésztését. A szójadarában lévő tripszin-inhibitorok inaktiválásának hatékonyabbá és gazdaságosabbá tétele afféle Szent Grál a takarmányiparban.

Az olaszok jelentős része nemet mond a rovarokból nyert élelmiszerekre

2023. március 24. 12:41

Olaszországban az agrártárca, az egészségügyi és a nemzeti termékeket védő minisztérium közös rendeletben szabályozza a rovarlisztet tartalmazó élelmiszerek címkézését és értékesítését.

A mérgező szegletes lednek létfontosságú növénnyé válhat a klímaváltozás következtében

2023. július 19. 16:10

A génmódosítás vagy a célzott nemesítés magában hordozza egy fehérjében gazdag és a szárazságnak ellenálló növény nem mérgező változatának ígéretét.

AKI: csökken a tejtermékek ára

2023. június 21. 12:10

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 172,41 forint/kilogramm volt 2023 májusában.