Életmód, gasztronómia

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

Agrofórum Online

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz. A gyakorlat által bizonyított gyógyhatásuk mellett a rengeteg klinikai vizsgálat is visszaigazolta már jótékony hatásukat.

A teafa mellett a cajeput is hasonló hatással bír, sőt, egy növénycsalád két eltérő faja: a teafa a Melaleuca alternifolia, míg a cajeput a Melaleuca cajuputi. Mint látható, rendszertanilag is nagyon közel vannak egymáshoz.

Érdekes, hogy mivel a teafa is megosztó illatjegyekkel bír, így a cajeput is, de aki a teafát nem szereti, az a cajeputot hamarabb elviseli diffúzorból párologtatva.

Mi a teafa titka, amiért szeretjük?

Nekem a kertben az illóolajos növényvédelemnél az egyik legpraktikusabb antimikrobiális, fungicid hatású (és nem mellesleg viricid) illóolaj. A dugványozásnál a dugványok talpát belemártom teafaolajba, és így 99,9%-ban el szoktam tudni kerülni a kórokozók megjelenését a dugványozás során. Évek óta kísérletezem a teafával és a cajeputtal is, bár ez utóbbival valamiért nem tudok ilyen jó eredményt elérni. (A dugványozáskor fás és félfás dugványokkal is kísérleteztem és baktériumos, gombás fertőzésekre igen érzékeny lágyszárúakkal is).

A teafa az ausztrál teafa levelének vízgőzdesztillációval nyert illóolaja. 6-10 kg illóolaj előállításához körülbelül 1 tonna levélre (nyersanyagra) van szükség.

Gyógyászatra először az ausztrál bennszülöttek alkalmazták.

A teafa illóolaja sok mindenre jó! (fotó: Pixabay)

Mitől más a cajeput?

A cajeput illóolaja a Melaleuca cajuputi nevű növényből készül, humángyógyászatnál az aromaterápia a gyulladáscsökkentő és antibaktreriális hatását emeli ki. Illatként a teafához képest kicsit frissebb: eukaliptuszos, friss kámforos illata lesz. Pontosan ezért szeretik ennyire azok is, akik a teafát nem kedvelik.

A cajeputolajat elsősorban így használták a népgyógyászatban: “Húgyúti panaszoknál fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló, reuma és köszvény tüneteit csillapítja, fájdalomcsillapító, szabályozza a menstruációt.” – írja egy ismert gyógynövényes és aromaterápiás szakkönyv, Stadelmann tollából.

Frank Zsófia – Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal című könyvében is említésre méltó adatok vannak a cajeput kapcsán, ahol gyógyhatásait méltatják. Pszichés hatása is van: tanácstalanság, zavarodottság, döntésképtelenség esetén használható. Alkoholos oldatával horzsolásokat, sebeket lehet kezelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Inváziós kártevők: a keleti gyümölcsmoly

2019. március 19. 04:36

A karantén kártevőként számon tartott keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta BUSCK) magyarországi megjelenését az 1960-as években jelezték először. A gyümölcsültetvények egyik legveszélyesebb kártevőjének tartott faj napjainkban is komoly gondot jelenthet megfelelő növényvédelem hiányában.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Kihívások a műanyag-kezelésben

2023. január 10. 13:24

A CropLife Europe új gönygöleggyűjtési eredményekről számolt be a fenntartható mezőgazdaságot támogató kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódóan.

Az árpa gombás eredetű betegségei és a védekezés lehetőségei

2019. március 30. 04:47

Az árpa gombás eredetű betegségei között megtaláljuk az üszögbetegségeket, a lisztharmatot, a szártőbetegségeket, a levélfoltosság okozókat és a rozsdagombákat.