Életmód, gasztronómia

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

Agrofórum Online

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz. A gyakorlat által bizonyított gyógyhatásuk mellett a rengeteg klinikai vizsgálat is visszaigazolta már jótékony hatásukat.

A teafa mellett a cajeput is hasonló hatással bír, sőt, egy növénycsalád két eltérő faja: a teafa a Melaleuca alternifolia, míg a cajeput a Melaleuca cajuputi. Mint látható, rendszertanilag is nagyon közel vannak egymáshoz.

Érdekes, hogy mivel a teafa is megosztó illatjegyekkel bír, így a cajeput is, de aki a teafát nem szereti, az a cajeputot hamarabb elviseli diffúzorból párologtatva.

Mi a teafa titka, amiért szeretjük?

Nekem a kertben az illóolajos növényvédelemnél az egyik legpraktikusabb antimikrobiális, fungicid hatású (és nem mellesleg viricid) illóolaj. A dugványozásnál a dugványok talpát belemártom teafaolajba, és így 99,9%-ban el szoktam tudni kerülni a kórokozók megjelenését a dugványozás során. Évek óta kísérletezem a teafával és a cajeputtal is, bár ez utóbbival valamiért nem tudok ilyen jó eredményt elérni. (A dugványozáskor fás és félfás dugványokkal is kísérleteztem és baktériumos, gombás fertőzésekre igen érzékeny lágyszárúakkal is).

A teafa az ausztrál teafa levelének vízgőzdesztillációval nyert illóolaja. 6-10 kg illóolaj előállításához körülbelül 1 tonna levélre (nyersanyagra) van szükség.

Gyógyászatra először az ausztrál bennszülöttek alkalmazták.

A teafa illóolaja sok mindenre jó! (fotó: Pixabay)

Mitől más a cajeput?

A cajeput illóolaja a Melaleuca cajuputi nevű növényből készül, humángyógyászatnál az aromaterápia a gyulladáscsökkentő és antibaktreriális hatását emeli ki. Illatként a teafához képest kicsit frissebb: eukaliptuszos, friss kámforos illata lesz. Pontosan ezért szeretik ennyire azok is, akik a teafát nem kedvelik.

A cajeputolajat elsősorban így használták a népgyógyászatban: “Húgyúti panaszoknál fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló, reuma és köszvény tüneteit csillapítja, fájdalomcsillapító, szabályozza a menstruációt.” – írja egy ismert gyógynövényes és aromaterápiás szakkönyv, Stadelmann tollából.

Frank Zsófia – Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal című könyvében is említésre méltó adatok vannak a cajeput kapcsán, ahol gyógyhatásait méltatják. Pszichés hatása is van: tanácstalanság, zavarodottság, döntésképtelenség esetén használható. Alkoholos oldatával horzsolásokat, sebeket lehet kezelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Mi van az ostorfa levelének fonákán?

2019. november 5. 11:47

B. Katalin kérdése: Ostorfám leveleinek fonákán apró, lapos kártevőket figyeltem meg. Mi károsíthatja az ostorfát?

Mikor (ne) vessük a repcét?

2021. augusztus 27. 04:39

A repce vetésidejének megválasztásával nagyon sok, a vegetációs időszakban megoldandó probléma kialakulása már eleve eldől.

A gabonafélék virágzásakor is nagyon fontos a méhkímélő technológia 

2022. május 17. 12:41

Gabonafélékben is figyelmet kell fordítani, hogy virágzáskor a növényvédő szeres kezeléseket méhkímélő technológia szerint végezzük.

Egy különleges évjáratot követ egy másik… - Milyen volt a szőlő növényvédelme 2019-ben eddig?

2019. augusztus 12. 04:36

A növényvédelmi szezon a „célegyenesbe” fordult. A szürkepenész elleni védekezések már fürtzáródás előtt elkezdődtek, de az időjárás előrejelzés alapján fontos a megfelelő fürthigiénia fenntartása és a megfelelő zöldmunka elvégzése.