Életmód

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

Agrofórum Online

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz. A gyakorlat által bizonyított gyógyhatásuk mellett a rengeteg klinikai vizsgálat is visszaigazolta már jótékony hatásukat.

A teafa mellett a cajeput is hasonló hatással bír, sőt, egy növénycsalád két eltérő faja: a teafa a Melaleuca alternifolia, míg a cajeput a Melaleuca cajuputi. Mint látható, rendszertanilag is nagyon közel vannak egymáshoz.

Érdekes, hogy mivel a teafa is megosztó illatjegyekkel bír, így a cajeput is, de aki a teafát nem szereti, az a cajeputot hamarabb elviseli diffúzorból párologtatva.

Mi a teafa titka, amiért szeretjük?

Nekem a kertben az illóolajos növényvédelemnél az egyik legpraktikusabb antimikrobiális, fungicid hatású (és nem mellesleg viricid) illóolaj. A dugványozásnál a dugványok talpát belemártom teafaolajba, és így 99,9%-ban el szoktam tudni kerülni a kórokozók megjelenését a dugványozás során. Évek óta kísérletezem a teafával és a cajeputtal is, bár ez utóbbival valamiért nem tudok ilyen jó eredményt elérni. (A dugványozáskor fás és félfás dugványokkal is kísérleteztem és baktériumos, gombás fertőzésekre igen érzékeny lágyszárúakkal is).

A teafa az ausztrál teafa levelének vízgőzdesztillációval nyert illóolaja. 6-10 kg illóolaj előállításához körülbelül 1 tonna levélre (nyersanyagra) van szükség.

Gyógyászatra először az ausztrál bennszülöttek alkalmazták.

A teafa illóolaja sok mindenre jó! (fotó: Pixabay)

Mitől más a cajeput?

A cajeput illóolaja a Melaleuca cajuputi nevű növényből készül, humángyógyászatnál az aromaterápia a gyulladáscsökkentő és antibaktreriális hatását emeli ki. Illatként a teafához képest kicsit frissebb: eukaliptuszos, friss kámforos illata lesz. Pontosan ezért szeretik ennyire azok is, akik a teafát nem kedvelik.

A cajeputolajat elsősorban így használták a népgyógyászatban: “Húgyúti panaszoknál fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló, reuma és köszvény tüneteit csillapítja, fájdalomcsillapító, szabályozza a menstruációt.” – írja egy ismert gyógynövényes és aromaterápiás szakkönyv, Stadelmann tollából.

Frank Zsófia – Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal című könyvében is említésre méltó adatok vannak a cajeput kapcsán, ahol gyógyhatásait méltatják. Pszichés hatása is van: tanácstalanság, zavarodottság, döntésképtelenség esetén használható. Alkoholos oldatával horzsolásokat, sebeket lehet kezelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes ételszínezékeket tiltottak be, érdemes átbogarászni a listát

2024. november 19. 06:40

Egyre több tanulmány mutat rá arra, hogy a hiperaktivitási-zavar kialakulása összefügghet az ételszínezékek fogyasztásával.

Stressz ellen: fekete berkenye

2024. november 11. 13:40

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Mennyire egészséges a koffeinmentes rooibos tea?

2024. november 7. 06:40

Gyerekek számára is biztonságos, mivel nem tartalmaz koffeint. A sportolók szívesen fogyasztják magas ásványianyag-tartalma miatt, és izotóniás sportitalként is használják.

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

2024. november 1. 08:10

Ezeket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe.

Nem csak itthon probléma a piretroid-rezisztencia

2021. május 29. 06:38

A repcefénybogár az egyik legelterjedtebb és potenciálisan legsúlyosabb tavaszi repcekártevő, mely a világ számos pontján károsítja a bimbózó repceállományokat.

A Corteva új hatásmechanizmusú gombaölő szere segít a kalászosok növényvédelmében

2022. augusztus 31. 13:19

Az Inatreq™ hatóanyag, mint a vállalat fejlesztésének legújabb eleme, fontos mérföldkő, mely a kalászos gombaölő szerek között egy vadonatúj mechanizmust hoz a felhasználók számára.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Mi lesz veled növényvédelem?

2023. december 12. 14:10

A mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg.