Életmód, gasztronómia

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

Agrofórum Online

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz. A gyakorlat által bizonyított gyógyhatásuk mellett a rengeteg klinikai vizsgálat is visszaigazolta már jótékony hatásukat.

A teafa mellett a cajeput is hasonló hatással bír, sőt, egy növénycsalád két eltérő faja: a teafa a Melaleuca alternifolia, míg a cajeput a Melaleuca cajuputi. Mint látható, rendszertanilag is nagyon közel vannak egymáshoz.

Érdekes, hogy mivel a teafa is megosztó illatjegyekkel bír, így a cajeput is, de aki a teafát nem szereti, az a cajeputot hamarabb elviseli diffúzorból párologtatva.

Mi a teafa titka, amiért szeretjük?

Nekem a kertben az illóolajos növényvédelemnél az egyik legpraktikusabb antimikrobiális, fungicid hatású (és nem mellesleg viricid) illóolaj. A dugványozásnál a dugványok talpát belemártom teafaolajba, és így 99,9%-ban el szoktam tudni kerülni a kórokozók megjelenését a dugványozás során. Évek óta kísérletezem a teafával és a cajeputtal is, bár ez utóbbival valamiért nem tudok ilyen jó eredményt elérni. (A dugványozáskor fás és félfás dugványokkal is kísérleteztem és baktériumos, gombás fertőzésekre igen érzékeny lágyszárúakkal is).

A teafa az ausztrál teafa levelének vízgőzdesztillációval nyert illóolaja. 6-10 kg illóolaj előállításához körülbelül 1 tonna levélre (nyersanyagra) van szükség.

Gyógyászatra először az ausztrál bennszülöttek alkalmazták.

A teafa illóolaja sok mindenre jó! (fotó: Pixabay)

Mitől más a cajeput?

A cajeput illóolaja a Melaleuca cajuputi nevű növényből készül, humángyógyászatnál az aromaterápia a gyulladáscsökkentő és antibaktreriális hatását emeli ki. Illatként a teafához képest kicsit frissebb: eukaliptuszos, friss kámforos illata lesz. Pontosan ezért szeretik ennyire azok is, akik a teafát nem kedvelik.

A cajeputolajat elsősorban így használták a népgyógyászatban: “Húgyúti panaszoknál fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló, reuma és köszvény tüneteit csillapítja, fájdalomcsillapító, szabályozza a menstruációt.” – írja egy ismert gyógynövényes és aromaterápiás szakkönyv, Stadelmann tollából.

Frank Zsófia – Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal című könyvében is említésre méltó adatok vannak a cajeput kapcsán, ahol gyógyhatásait méltatják. Pszichés hatása is van: tanácstalanság, zavarodottság, döntésképtelenség esetén használható. Alkoholos oldatával horzsolásokat, sebeket lehet kezelni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Baktériumos betegségek elleni védelem újabb kihívása csonthéjasokban

2019. november 16. 12:58

Az elmúlt időszakban (2017-2018) egy Fejér megyei kajszi és egy Pest megyei őszibarack ültetvényben a sztigminás betegség tüneteivel könnyen összetéveszthető, baktérium okozta levél- és termésfoltosság fellépését figyeltük meg.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: helyezzük ki a fogólapokat, ügyeljünk a mezei pockokra!

2022. augusztus 23. 10:26

Az Alföldön és a Mezőföldön a kukorica jelentős területeit lesilózták, illetve van, amit learattak. Az előbbi területeken megkezdődött a napraforgó betakarítása is, deszikkálás nélkül is arathatók a területek.

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.