Gép-show 2022

Robottraktorok versenye Németországban

Agrofórum Online

A globális népesedésnövekedés élelmiszerigényeinek kielégítése érdekében a mezőgépipar termelékenységét tovább kell növelni. A rendelkezésre álló élőmunkaerő folyamatosan csökken, egyes régiókban mind nehezebb képzett dolgozókat találni, ugyanakkor a gazdálkodók munkaideje meghaladja a többi szektorban dolgozókét.

A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás. Ezek közül különösen fontos a robottraktorok fejlesztése, amelyek különböző szintű megvalósításáról naponta érkeznek friss beszámolók. Az elmúlt években a fejlett mezőgépgyártással rendelkező országok számos változatot bemutattak (USA: Case IH, John Deere, Monarch; Japán: Kubota, Yanmar; Oroszország: PTZ, MTZ; Kína: YTO/CHIAC stb.), de sorozatgyártásról, széleskörű alkalmazásról ma még nem beszélhetünk.

Az autonóm traktor fejlesztésből a német mezőgépgyártók sem akarnak kimaradni. Ezt bizonyítják a legutóbbi híradások, amelyek saját fejlesztésről, illetve kooperációról szólnak.

A különböző folyóiratokban megjelent tudósítások szerint a Horsch által kifejlesztett robottraktort egy 400 LE teljesítményű dízelmotor hajtja, és hidrosztatikus hajtással rendelkezik, de vizsgálják a hidromechanikus (vario) hajtómű alkalmazásának lehetőségét is.

Horsch Robo robottraktor

Az erőgép járószerkezete a Class Axion traktoroknál használt Claas Terra-Trac gumihevederes rendszer. Mivel itt nincs mellső kormányzott tengely ezért a kormányzás megoldására több elképzelést is felvázoltak a szabadalmi bejelentésnél. A szabadalmi leírás szerint az erőgép egységhez többféle munkagép csatlakoztatható (vetőgép, permetezőgép, gyűjtőtartály stb.).

A találmányuk célja egy olyan önálló mezőgazdasági erőgép létrehozása, amely hatékony, és amelynek szántóföldi működtetéséhez nincs szükség kezelőre. Az autonómia lehetővé teszi, hogy a gépcsoport működését megfigyelhessük, ellenőrizhessük anélkül, hogy a vezetőfülkében ücsörögnénk. 

A CLAAS közös vállalkozást indított a holland AgXeed B.V. start-up céggel és egyúttal kisebbségi részvényesévé vált, annak érdekében, hogy belépjen az autonóm mezőgazdasági gépek fejlesztésébe és forgalmazásába.

AgXeed AgBot robottraktor

A holland AgXeed társaság által kifejlesztett okos, fenntartható és teljesen automatikus rendszer megfelelő alapgépből, virtuális munkagépekből és kiterjedt adatkezelő modellből áll. Az AgBot robot széles munkagépválasztékával szántóföldi, takarmány- és speciális növények termesztéséhez alkalmazható. A dízel-elektromos erőforrással (max. 156 LE), kerekes vagy hevederes járószerkezettel és hárompont függesztő rendszerrel rendelkező szántóföldi robot a jövőben sokoldalú feladatok megvalósítására lesz képes. A munkagépek traktorhoz csatlakoztatása manuálisan történik (ISOBUS csatlakozó, kardántengely, kábelek). A felkapcsolás előtt ki kell választani a megfelelő heveder szélességet (300, 400, 620, 760, 910 mm) és mechanikusan be kell állítani a megkívánt nyomtávot (2,25-3,2 m). Az AgXeed robot szabványos interfészt használ a munkagépek mechanikus és ISOBUS csatlakoztatására, beleértve a TIM (Tractor Implement Management) szabványt is, ezáltal megkönnyítve az elektronika és a munkavédelem biztonságos alkalmazását.  

A hevederes járószerkezet (300-910 mm heveder szélesség) és a 6 tonnás maximális tömeg (pótsúly nélkül) talajbaráttá teszi a gépet. A nyomtávállítási lehetőség, az erőszabályzós hidraulikarendszer, a 8 tonnás emelőképességű függesztőberendezés, valamint az opciós, motor fordulatszámtól független elektromos TLT és a nagyfeszültségű külső csatlakozók nagyban hozzájárulnak a robot hatékonyságához. Az elektromos rendszertechnológia rendelkezik a veszély és akadály felismerési képességekkel, továbbá az RTK jelszolgáltatás használatával biztosítja a pontos kormányzást. (Az AgXeed társaság a megfelelő munkagép-ellátottság érdekében nyitott a közös fejlesztésre, amelyet az Amazonen-Werke H. Dreyer Se&Co. KG. munkagépgyártóval 2021-ben kötött együttműködési megállapodás is bizonyít.)  

AgXeed robot Amazone kultivátorral

A NEXAT-Systemtraktor tulajdonképpen egy nagy fesztávolságú önjáró eszközhordozó platform, amelyben az egyes munkagépek cseréjével a teljes növénytermesztési feladatsor megvalósítható.

A NEXAT platformot a NEXAT GmbH és a Kalverkamp Innovation GmbH (Niedersachsenpark, Rieste) több éves fejlesztési programjuk eredményeként hozták létre. Az “all-in-one system tractor” elektromos hajtású nagy fesztávolságú eszközhordozó a talajművelés-vetés-növényvédelem-betakarítás műveleteinek megvalósítására alkalmas. Az önjáró eszközhordozó gyorscsatlakozó rendszere teszi lehetővé az egyes moduláris felépítésű munkagépek hatékony cseréjét. A platform 6-24 m munkaszélességű változatai lehetővé teszik a szabályozott forgalmú növénytermesztés (Controlled Traffic Farming, CTF) megvalósítását és készek az autonóm alkalmazásra.

A NEXAT platform egy autonóm működésű gép, amelynek a vezetőfülkéje 2700 fokban képes körül fordulni a megfelelő rálátás érdekében. A munkagép-modulok a négy elektromos hajtású gumihevederes járószerkezet között helyezkednek el. Az automatikus működésű platform járószerkezetei a szállítási helyzethez 900-kal elfordíthatók és kézi vezérléssel kormányozhatók. A platform erőforrását jelenleg két, egyenként 400 kW/545 LE teljesítményű dízelmotor által működtetett generátor biztosítja. A tervekben, alternatívaként hajtóanyagcellás hajtásrendszer is szerepel.  

NEXAT platform Vaderstad vetőgéppel

A NEXAT projekt nem egyedi próbálkozás, hanem a vezető mezőgépgyártókkal szoros együttműködésben megvalósított fejlesztési program. A svéd Vaderstad cég, amely vezető szerepet játszik a talajművelő- és vetőgép területen, például egy speciális modult fejlesztett, amelyet beépít az új növénytermesztési rendszerébe.

A legfrissebb információk szerint a Krone és Lemken cégek is beszálltak az autonóm traktorversenybe, amelynek első eredményeiről a Combined Powers sajtótájékoztatóból értesülhettünk.

Katrin Fischer, Nicola Lemken és Bernard Krone a tervezés vezetőivel bemutatják a közös projekt eredményeit

A robottraktorból és különféle munkagépekből összeállított munkagépcsoportokat („Verfahrenstechnischen Einheit“, VTE) tavaly sikeresen tesztelték a szántóföldi kultivátorral végzett talajművelés, a szántás, a vetés, a kaszálás, a rendterítés, valamint a rendképzés területén.

A VTE Lemken, illetve Krone színekben

A VTE tervezése során a Lemken és a Krone a tesztelt műveletek teljesítményigényét vette alapul. A koncepciótanulmány 170 kW (230 LE) összteljesítményű dízel-elektromos hajtásrendszerről ad tájékoztatást, amelyben a teljesítmény továbbítása a hajtóműhöz és a teljesítményleadó tengelyhez elektromos úton történik. A munkagépek hárompont függesztéssel csatlakoznak a hajtóegységhez. A robottraktorokat átfogó érzékelőrendszerekkel szerelték fel, amelyek figyelik a környezetet és a munkaeszközöket, a biztonságos munkavégzésre és a munka optimális eredményére helyezve a hangsúlyt. Az egység működtetése és felügyelete mobil eszközökön keresztül történik, a feladatok és a dokumentáció továbbítása egy kommunikációs modul és a jól ismert Agrirouter adatcsere platform segítségével valósul meg.

A VTE vezérlőegysége

A projekt megtervezésekor minden alkalmazási területen a lehető legjobb munkaeredményre törekedtek, ezért a VTE szenzorrendszere folyamatosan ellenőrzi a munkafeltételeket. A munkagép és a hajtóegység intelligens, homogén rendszert alkot. A munkagép és a hajtóegység közötti kommunikáció és interakció a Krone és a Lemken sokéves tapasztalataira épül az ISOBUS és a TIM (Tractor Implement Management)  rendszerek területén, így kivétel nélkül minden lényeges információ kicserélhető a munkagép és a hajtóegység között.

A VTE egység használatával a Krone és a Lemken hosszú távú megoldást szeretne adni az ágazatot fenyegető munkaerőhiányra is. A gazdálkodó ahelyett, hogy hosszú munkanapokat töltene a szántóföldön, a jövőben, mint rendszergazda a VTE vezérlésére koncentrálhat, amely egyenletes, precíz munkaminőséget biztosít. A széleskörű alkalmazási céloknak köszönhetően a gép egész évben, nagyon hosszú ideig használható. A Lemken és a Krone az idei szezonban is intenzíven teszteli a VTE rendszert különféle üzemi körülmények között, és keresi a párbeszéd lehetőségét a gazdákkal és a vállalkozókkal.

A VTE fűkaszával
A VTE kultivátorral 

Jelenleg hat különböző munkagépcsoporttal (talajművelő, szálastakarmány betakarító gépek) folynak kísérletek, amelyek során a nagy területteljesítmény elérését biztosító max. 20 km/h munkasebesség is elérhető.

Forrás:

https://lemken.com/lemken-aktuell/news/detail/detail/combined-powers-1/; https://press.lectura.de/de/article/combined-powers/57942; https://www.agrarheute.com/technik/lemken-krone-gemeinsam-zukunft-591367

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 10.

2022. április 23. 12:03

Az a tény, hogy ez az erős gumihevederes traktor győzött, azt mutatja, hogy a résztvevők az intelligens technológiára és a lenyűgöző vonóerőre összpontosítottak.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 9.

2022. április 20. 04:37

A sorozat kilencedik fejezetében a kombájn kategória döntőseit (Claas Trion, New Holland CH 7.70, Rostselmash RSM 161), de elsősorban győztesét mutatjuk be.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 8.

2022. április 13. 08:04

A sorozat nyolcadik fejezetében az XXL nagytraktor kategória győztesét mutatjuk be.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 7.

2022. április 9. 04:36

Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat hetedik fejezetében a permetezőgép kategória döntőseit (Amazone DirectInject, Hardi Aeon, Horsch Leeb CS), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.

A Pioneer® 95 éve mozdítja előre a mezőgazdaságot

2021. április 24. 11:44

A Pioneer® volt az első vetőmagtermelő vállalat, amely hibridizációs technológiával nemesített vetőmagokat hozott forgalomba.

Innováció a pontynevelésben: harmadára csökkentették a tenyészidőt

2018. december 8. 04:36

A Debreceni Egyetem Halbiológiai Laboratóriumának kutatói olyan intenzív, zárt rendszerben szaporítják és nevelik az ivadékokat, aminek köszönhetően a hagyományos, halastavi tenyészidőt jelentősen le tudják csökkenteni.

Kulcsfontosságú a digitalizáció

2019. június 13. 08:33

A vizsgálat célja, hogy felmérje azokat a digitális eszközöket, amelyek segítik a tudásátadást, a szaktanácsadást, a termelők piacra jutását, az innovációt.

Tématerületi Kiválósági Program: közel 453 millió forint támogatást kap a Szent István Egyetem

2019. augusztus 2. 05:36

A támogatott projektek egyik legfőbb célja, hogy az Egyetem még erőteljesebben keresse a megoldásokat korunk társadalmi-környezeti kihívásaira.