Saras, ködös, nyirkos időben érkeztem Szentesre egy november végi délelőttön, ahol Borsos Imre fiatal gazdálkodó fogadott. Éppen nyúlbefogásról érkezett vissza a telephelyükre, hogy Väderstad gépeikről beszélgethessünk. Mint megtudtam, négyen vannak testvérek, és a két fivér, Zsigmond, valamint Imre, utóbbi vezetésével 2017-ben, édesapjuk halála után vette át a gazdaságot. A Borsos Testvérek Farm Kft. nagyjából 500 hektáron foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, illetve hasonló léptékben szolgáltatást is végeznek. Hiába a novemberi sár, az idei extrémen száraz nyár után számítottam rá, hogy nem lesz túl optimista a beszélgetésünk kicsengése, viszont még így is érintettük például a jövőbeli terveiket, aminek megvalósításához elengedhetetlen lenne néhány kedvezőbb év.
Mi a helyzet a határban? Milyen kilátásokkal várjátok a következő esztendőt egy ilyen nehéz szezon után?
Csapadékügyileg gyengén állunk, mert nagyjából 300 milliméter hiányzik a talajból. Az egyik kolléga az öntözőberendezés gerincvezetékét fekteti le, és a felső 30 centiméter nedves, alatta viszont száraz minden. Tehát rendkívül kiürültek a területeink. Közben a búzák betegek, eszik a rovarok. Nem emlékszem arra, hogy ilyenkor, ősszel gomba ellen védekeznünk kellett volna.
Adott a kérdés, hogy ilyen körülmények között mit tudtok csinálni, hogyan lehet tompítani a negatív környezeti hatásokat?
Jelen pillanatban azt látom, hogy ekkora csapadékhiány mellett szinte sehogyan. Akár szántunk, akár nem… Van olyan területünk, amin évek óta nem használtunk ekét, és ott ugyanúgy katasztrofális állapotok alakultak ki. Én alapvetően egyébként szeretek szántani, mert úgy látom, hogy néhány évente érdemes megforgatni a talajt. Egyébként azt kell tudni Szentes térségéről, hogy itt a novemberi esőzésekkel vagyunk 200 milliméter fölött. De ebben benne vannak az 5 milliméter alatti esők is, azok pedig 35 Celsius-fokban szinte le se értek a földre. Öntözni kell.
Ezen az úton el is indultatok?
Igen, de ilyen energiaárak mellett felvetődik a kérdés, hogy megéri-e. A víz ára is emelkedik. Most azt hallottam, hogy akár 150-200 forint is lehet köbmétere.
Térjünk vissza a talajművelésre. Ha jól értem, akkor a forgatásos és a forgatásnélküli művelést kombinálod, pontosabban néhány év forgatásnélküli után megbontjátok a sort az ekével.
Korábban természetesen láttuk a forgatásnélküli művelés pozitív hatásait, de tulajdonképpen két éve nincsen megfelelő mennyiségű csapadékunk. A technológiánk része, hogy az őszi vetések alá nem szántunk, csak tárcsázunk és gruberezünk. Az ekét akkor használjuk például, ha szerves trágyát szórunk ki. Idén egyébként egyáltalán nem szántottunk, mert nem lehetett. Már 20 hektár után is látszott, hogy milyen mértékben használódtak el a kopóalkatrészek az ekénken. Eközben viszont a Väderstad eszközök nagyon jól bírják az ilyen nehéz körülményeket is.
A szántás és nem szántás témába most azért gázolaj árát is meg lehetne említeni…
Természetesen igen, de vannak homokos földjeink, azokon mindkét technológia hasonló fogyasztással gyakorolható. De ettől még tény, hogy a menetszám csökkentésével lehet spórolni, ezt alkalmazzuk is, mert évek óta fontos célunk, hogy minél olcsóbban termeljünk.
Említetted már a Väderstad gépeket a kopóalkatrészek magas minősége kapcsán. Mióta vannak svéd eszközeitek?
Édesapám vásárolta az első Väderstad gépet, ha jól emlékszem, ez 2001-ben történt. Egy Carrier és egy Cultus érkezett hozzánk demóra, és ezeket aztán meg is vásároltuk, majd jött egy Rolex henger, és néhány évre rá egy Rapid vetőgép. Ezekkel sokkal gyorsabbak és költséghatékonyabbak lettek a különböző munkafolyamatok, és ez volt a legfőbb oka annak, hogy mind a mai napig számos Väderstad gép dolgozik a földjeinken.
A Rapid vetőgép, ha nem is elsőként, de mindenképpen az első gépek között érkezett hozzátok.
Majdnem 20 éve van Rapid vetőgépünk, és az első idényben már látszott, hogy milyen magas szintet képvisel. Egyszerre keltek a növények, gyorsan és pontosan dolgozott, valamint megbízhatóan. Az első gépet 2011-ben lecseréltük egy összecsukható, 6 méteres munkaszélességű Rapidra, idén pedig szintén volt egy típusfrissítésünk, tehát harmadszor is a svéd vetőgépet választottuk. Azóta van benne 800 hektár, és azt látjuk, hogy nincs komolyabb különbség, minden jó tulajdonságát megtartotta a Rapid. Kiegészült viszont a SeedEye vetésellenőrző rendszerrel, amivel kapcsolatban nagyon kedvezőek a tapasztalataink, miután repcében kipróbáltuk. A monitoron beállítottuk, hogy négyzetméterenként 30 legyen a tőszám, és ha először akadozva is, némi beállítás-módosítás, kezdeti összehangolás után tökéletesen működött.
Amikor a gépek között sétáltunk Tempo szemenkénti vetőgépet is láttam.
Azt 2015-ben vásároltuk. Nem sok problémánk volt eddig vele, de a gyerekbetegségek előjöttek rajta. Leginkább az „agyával”, a vezérlésével adódott némi gond.
Feltételezem, hogy ez annak is köszönhető, hogy a vásárlás dátumát hallva már a Tempo bevezetése idején az új géptípus mellett döntöttetek.
Így van, a megjelenése után 1-2 évvel vásároltuk. Azóta sokat változtattak a gépeken, és még jobb, még megbízhatóbb lett. De a vetésminőség már akkor azonnal meggyőzött bennünket. Mostanra a többi gyártó is kezd felzárkózni, de akkoriban nem volt párja. Gyorsan és pontosan dolgozott. Kukoricát, napraforgó és cirkot vetünk vele. Van egy másik, zöld vetőgépünk is, ami 12 soros, azzal a nagyobb táblákban dolgozunk, a függesztett Tempo kifejezetten a kisebb területeken vet. Nyilván nehéz összehasonlítani a két gépet, hiszen a másik hagyományos maglehelyezéssel dolgozik, de tény, hogy a Tempo 15-16 kilométer/óra mellett is rendkívül pontos.
Ha jól tudom, akkor nagyjából 500 hektáron gazdálkodtok, ami mellett hasonló mértékben szolgáltattok is. Ilyenkor előnyt jelent, hogy Väderstad gépekkel dolgoztok?
Vannak olyan partnereink, akikhez kifejezetten azért járunk, mert Rapidunk van, és szeretik, ha egy munkaművelettel kevesebbet kell elvégezni vetés előtt. Ráadásul látják, tapasztalják, hogy egyenletesebb, szebb a kelés.
Beszéljünk egy kicsit a Cultus kultivátorról is. Milyen tapasztalatokat szereztetek ezzel a géppel?
Jelenleg egy 380 centiméter munkaszélességű Cultus-unk van, amit főként az őszi vetések előtt használunk. Egy megbízható gépről beszélünk, hiszen az a típus, amivel dolgozunk, talán 2009-ben jöhetett, és ezen a tavaszon újítottuk fel. Nagyjából egymillió forintot költöttünk rá, lényegében csak a kopóalkatrészekhez kellett hozzányúlnunk, máshoz nem.
A Carrier tárcsát mire használjátok?
Először egy 5 méter munkaszélességű Carrierünk volt, aztán később eladtuk, és nem is használtunk ilyen gépet. Végül idén érkezett egy új. A Carrier nem egy tipikus rövidtárcsa, inkább szántás-elmunkálásra és tarlóhántásra tudjuk alkalmazni. Nekünk arra kell, hogy ha száraz a föld, akkor kihasználjuk a kiváló aprító hatását akár a Cultus előtt, akár napraforgó tarlóban. Amit egyébként fontos elmondani, hogy a Väderstad csapágyai kiválóak. Az előző, más márkájú tárcsánkkal többször is volt ilyen jellegű probléma, de a svédek gumiágyas csapágyazása bámulatos. A Rolex hengeren például még nem cseréltünk csapágyat.
Pedig az is az első gépek egyike volt…
2005-ben vagy 2006-ban jöhetett, és azóta is nagyon megbízható. Még soha nem volt gond vele. Hamarosan cserélni kell a hengersort, ami elég sokba fog kerülni, és félek is tőle, de olyan sokat használtuk, hogy ez elkerülhetetlen. Nem olcsó egy Väderstad gép, de nem hiába vesszük, hiszen nem kell folyamatosan a karbantartással, szereléssel bajlódnunk.
Ha már ezt szóba hoztad, akkor az is fontos kérdés, hogy milyen a szerviz- és alkatrész-szolgáltatás?
Teljesen jól működik. Náluk még az értékesítők is szerelgetnek, ha szükséges. Komoly problémák nem is voltak a gépekkel, ha pedig valamire szükségünk lenne, azt másnapra általában hozza a futár. De azt is megtehetjük, ha nagyon sürgősen kell az alkatrész, hogy felmegyünk Kápolnásnyékre, és azonnal kiszolgálnak minket. De a Väderstad gépek egyik legnagyobb előnye tényleg az, hogy ritkán hibásodnak meg, hosszú távon is megbízhatóan dolgoznak.
Ilyen aszályos év után nyilván nehéz a kérdés, de a jövőben milyen terveid vannak? Érkezhet újabb Väderstad gép a gazdaságba?
Nagyon szeretnék egy TopDown kultivátort, illetve egy NZ-Aggressive magágykészítő kombinátort, de az idei évben ez a vonat már elment. Csoda, hogy a két új gépet ki tudtam fizetni hitel nélkül. Amit eddig megtakarítottunk, azt az idei év el is vitte… Tehát nem tudom, mikor lesz újabb beruházásunk, pedig a TopDown nagyon meggyőző volt, amikor nálunk demózott. De ahhoz, hogy megvásároljuk, kellene egy vagy két jó év…