Gépészet

Tévedés, hogy a mechanikai gyomirtás csak a permetszerek elhagyását jelenti

Agrofórum Online

A mechanikai gyomirtás nem csupán abban különbözik a kémiai növényvédelemtől, hogy (legalább részben) elhagyjuk a permetszerek használatát, hanem mást, ennél sokkal többet jelent. De pontosan mit is?

Erre a kérdésre kerestük a választ Marosi Rolanddal, a Lemken Hungária Kft. kelet-magyarországi értékesítési vezetőjével. A cég a Hajdúnánáson megtartott IV. Öko Expo kiállításra hozta el az EC-Weeder kameravezérelt kultivátorát, amely a mechanikai gyomirtást új szintre emeli.

„A gépi gyomirtás alkalmazásakor alapvető feltétel, hogy az adott kultúra pontosan legyen elvetve. Nemcsak a vetésmélységre, tőtávra gondolok, hanem például egy olyan egyszerű dologra, mint az egyenletes, precíz sortávolság biztosítása”

– emelte ki elsőként Marosi Roland. Az EC-Weeder is IC-Light kamerával figyeli az első sort, és a többi sor művelését ahhoz igazítja.

„Fontos az is, hogy mennyire száraz vagy nedves a talaj, illetve mennyire gyomos, milyen gyomok találhatók a területen. Ezek alapvetően határozzák meg, hogy egy gép milyen minőségű gyomirtást képes végrehajtani. Ha ugyanis túl nedves a talaj, akkor csak keni, nyújtja, nem távolítja el maradéktalanul a gyomokat, ha pedig túl száraz, akkor a kapa megtolhatja a felszínen lévő kérget, és ezzel a kultúrnövényt is megsértheti”

– mutatott rá egy újabb problémaforrásra a Lemken szakembere. Ha minden kiinduló feltétel ideális, csakis utána vehetjük figyelembe azt a tényezőt, hogy mire képes a mechanikai gyomirtásra használt gép. Vajon megbízhatóan meg tudja különböztetni a kultúrnövényt a gyomtól? Nézzük meg a kukoricát, hogyan változtatja folyamatosan a zöld árnyalatait a tenyészidő alatt, és máris megértjük, miért fontos feltétel a magabiztos felismerés. És ekkor még csak a kamera képességeinél tartunk, hogy megfelelő felbontású képanyagot tud-e küldeni az azonosítást végző számítógépnek.

Az EC-Weeder esetében 30 kép készül másodpercenként, ez pedig elegendő ahhoz, hogy a gép akár 15 km/h munkasebességnél is megfelelően működjön. Nagy szó ez, ha figyelembe vesszük, hogy a kameravezérelt kultivátor 17 méteres munkaszélességig érhető el, és akár 2 cm-re tud közel menni a kultúrnövény tövéhez.

A szélesebb gépváltozatoknál már két kamera biztosítja a kellő pontosságot, a két képanyag precíz együttes kezeléséhez pedig megfelelő szoftver szükséges, hiszen csak így adható megfelelő kormányzójel a gépnek, hogy az gyorsan és pontosan hajthassa végre az utasításokat a hidraulika segítségével.

A gép kétgerendelyes: az egyik gerendely fixen rögzített a traktor hárompont-függesztéséhez, a másik párhuzamosan tud elmozdulni 20-20 cm-t mindkét irányba. A kormányzott részen található két kapakocsi sor, a lúdtalp kapák 5 cm-re, a gumiujjas kapák 2 cm-re közelítik meg a kultúrnövényt, sőt utóbbiak már a sorokba is belenyúlnak.

Az EC-Weeder mesterséges intelligenciával rendelkezik, ami azt jelenti, hogy képes tanulni a munkavégzés során. Hamar felismeri, milyen színt, méretet kell követnie a kultúrnövény azonosításához, és a kamerája az infravörös tartományban is lát. Utóbbi azért hasznos, mert így a kék növényekben (brokkoli, póréhagyma) is fel tudja ismerni a kék színű gyomokat, és már egy gombostűnyi kelő hagymát is azonosít, nagyon érzékeny tehát az érzékelőrendszere. A két LED-es munkalámpája révén éjszaka is pontos munkavégzésre képes.

Ma már egy gépnél nem elég, ha egy menetben csak egy munkafolyamatot tud elvégezni, a sokoldalúság alapkövetelmény. Hasznos, ha felhasználható például permetezésre vagy tápanyag-utánpótlásra is a mechanikai gyomirtás alatt. A Lemken fronthidraulikára szerelhető SprayHub nevű eszköze a lúdtalp kapák mögé tud injektálni például folyékony nitrogént, két szórófejjel felszerelve pedig akár sorpermetezésre is alkalmas. Emellett szakaszvezérlésre, helyspecifikus kijuttatásra is képes, ez tehát az a sokoldalúság, amire az okszerű, takarékos inputanyag-kijuttatáshoz szükség van.

„A gép mindezzel együtt önmagában nem elég. Kell a megfelelő technológia, és olyan szakemberek, akik megmondják, mit, hova és mikor juttassunk ki. Ha nincs az eszköz mögött tudatos termesztéstechnológiai tervezés, akkor nehezen valósítható meg a hatékony és eredményes gazdálkodás”

– zárta Marosi Roland.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tartja az ütemet a magyar mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. május 7. 13:10

Idén eddig összesen 258 mezőgazdasági pótkocsit adtak el, ami 2,4 százalékos plusz éves alapon.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Precíziós öntözéstől a sorpermetezésig - Így spórolnak meg milliókat a Lipták Farmon

2019. február 21. 13:03

A Lipták Farmon évente több millió forintot spórolnak meg, a precíziós gazdálkodáshoz vásárolt gépek így nagyjából négy év alatt megtérülnek.

Gépészet Videó

A feltörekvő precíziós nemzedék - Gyakornokok és ösztöndíjasok a KITE precíziós konferenciáján

2019. március 22. 07:32

A KITE Zrt. 2019-ben is több ösztöndíjas hallgatónak és gyakornokának adta meg a lehetőséget, hogy részt vehessenek a hévízi precíziós konferencián.

Gépészet Videó

Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?

2018. december 2. 20:57

Beszélgetés Lajos Mihály szaktanácsadóval, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.

A precíziós gazdálkodás aktuális kérdéseit vitatták meg a szakmai fórumon

2023. április 14. 13:36

Több száz fiatal és közel negyven kiállító részvételével rendezték a „Digitális Agrártájoló – Fenntarthatóság az élelmiszerláncban” című szakmai kiállítást és konferenciát a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán.