Gépészet

Tévedés, hogy a mechanikai gyomirtás csak a permetszerek elhagyását jelenti

Agrofórum Online

A mechanikai gyomirtás nem csupán abban különbözik a kémiai növényvédelemtől, hogy (legalább részben) elhagyjuk a permetszerek használatát, hanem mást, ennél sokkal többet jelent. De pontosan mit is?

Erre a kérdésre kerestük a választ Marosi Rolanddal, a Lemken Hungária Kft. kelet-magyarországi értékesítési vezetőjével. A cég a Hajdúnánáson megtartott IV. Öko Expo kiállításra hozta el az EC-Weeder kameravezérelt kultivátorát, amely a mechanikai gyomirtást új szintre emeli.

„A gépi gyomirtás alkalmazásakor alapvető feltétel, hogy az adott kultúra pontosan legyen elvetve. Nemcsak a vetésmélységre, tőtávra gondolok, hanem például egy olyan egyszerű dologra, mint az egyenletes, precíz sortávolság biztosítása”

– emelte ki elsőként Marosi Roland. Az EC-Weeder is IC-Light kamerával figyeli az első sort, és a többi sor művelését ahhoz igazítja.

„Fontos az is, hogy mennyire száraz vagy nedves a talaj, illetve mennyire gyomos, milyen gyomok találhatók a területen. Ezek alapvetően határozzák meg, hogy egy gép milyen minőségű gyomirtást képes végrehajtani. Ha ugyanis túl nedves a talaj, akkor csak keni, nyújtja, nem távolítja el maradéktalanul a gyomokat, ha pedig túl száraz, akkor a kapa megtolhatja a felszínen lévő kérget, és ezzel a kultúrnövényt is megsértheti”

– mutatott rá egy újabb problémaforrásra a Lemken szakembere. Ha minden kiinduló feltétel ideális, csakis utána vehetjük figyelembe azt a tényezőt, hogy mire képes a mechanikai gyomirtásra használt gép. Vajon megbízhatóan meg tudja különböztetni a kultúrnövényt a gyomtól? Nézzük meg a kukoricát, hogyan változtatja folyamatosan a zöld árnyalatait a tenyészidő alatt, és máris megértjük, miért fontos feltétel a magabiztos felismerés. És ekkor még csak a kamera képességeinél tartunk, hogy megfelelő felbontású képanyagot tud-e küldeni az azonosítást végző számítógépnek.

Az EC-Weeder esetében 30 kép készül másodpercenként, ez pedig elegendő ahhoz, hogy a gép akár 15 km/h munkasebességnél is megfelelően működjön. Nagy szó ez, ha figyelembe vesszük, hogy a kameravezérelt kultivátor 17 méteres munkaszélességig érhető el, és akár 2 cm-re tud közel menni a kultúrnövény tövéhez.

A szélesebb gépváltozatoknál már két kamera biztosítja a kellő pontosságot, a két képanyag precíz együttes kezeléséhez pedig megfelelő szoftver szükséges, hiszen csak így adható megfelelő kormányzójel a gépnek, hogy az gyorsan és pontosan hajthassa végre az utasításokat a hidraulika segítségével.

A gép kétgerendelyes: az egyik gerendely fixen rögzített a traktor hárompont-függesztéséhez, a másik párhuzamosan tud elmozdulni 20-20 cm-t mindkét irányba. A kormányzott részen található két kapakocsi sor, a lúdtalp kapák 5 cm-re, a gumiujjas kapák 2 cm-re közelítik meg a kultúrnövényt, sőt utóbbiak már a sorokba is belenyúlnak.

Az EC-Weeder mesterséges intelligenciával rendelkezik, ami azt jelenti, hogy képes tanulni a munkavégzés során. Hamar felismeri, milyen színt, méretet kell követnie a kultúrnövény azonosításához, és a kamerája az infravörös tartományban is lát. Utóbbi azért hasznos, mert így a kék növényekben (brokkoli, póréhagyma) is fel tudja ismerni a kék színű gyomokat, és már egy gombostűnyi kelő hagymát is azonosít, nagyon érzékeny tehát az érzékelőrendszere. A két LED-es munkalámpája révén éjszaka is pontos munkavégzésre képes.

Ma már egy gépnél nem elég, ha egy menetben csak egy munkafolyamatot tud elvégezni, a sokoldalúság alapkövetelmény. Hasznos, ha felhasználható például permetezésre vagy tápanyag-utánpótlásra is a mechanikai gyomirtás alatt. A Lemken fronthidraulikára szerelhető SprayHub nevű eszköze a lúdtalp kapák mögé tud injektálni például folyékony nitrogént, két szórófejjel felszerelve pedig akár sorpermetezésre is alkalmas. Emellett szakaszvezérlésre, helyspecifikus kijuttatásra is képes, ez tehát az a sokoldalúság, amire az okszerű, takarékos inputanyag-kijuttatáshoz szükség van.

„A gép mindezzel együtt önmagában nem elég. Kell a megfelelő technológia, és olyan szakemberek, akik megmondják, mit, hova és mikor juttassunk ki. Ha nincs az eszköz mögött tudatos termesztéstechnológiai tervezés, akkor nehezen valósítható meg a hatékony és eredményes gazdálkodás”

– zárta Marosi Roland.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

John Deere motorfelújítási akció fix áron!

2025. március 10. 11:10

A dízelmotorok fejlesztését az utóbbi 20 évben elsősorban a környezetvédelmi előírások egyre szigorodó rendszere határozta meg.

Valamelyest javul a helyzet a hazai pótkocsipiacon

2025. március 5. 16:10

Utoljára tavaly szeptemberben adtak el több mezőgazdasági pótkocsit, mint most februárban, akkor 68 talált gazdára.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Katona András, AgroFIELD Programvezető a változó mélységű talajművelésről tart előadást

2019. január 18. 06:50

Katona András a változó mélységű talajművelés üzemi körülmények között elvégzett vizsgálatainak eredményeiről számol be az AgroFIELD Akadémia Konferencián, Kecskeméten 2019. február 7-én.

Rohamosan terjed a precíziós technológia alkalmazása Dániában

2021. április 3. 11:51

Az utóbbi években a precíziós gazdálkodás teljesen új lehetőségeket hozott a növénytermesztés fenntarthatóságának javítására Dániában.

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.

Nem hittem, hogy egy talajtani tábor izgalmas lehet…

2020. szeptember 19. 13:42

„Talajtani tábor? Erre tényleg kíváncsiak a fiatalok? Nekem ez a program elsőre minden, csak nem csábító” - kezdtem a beszélgetésünket őszintén, némi szkeptikus hangvétellel.