Permetezőgépek, traktorok, talajművelő gépek, drónok, robotok. A világ egyik legjelentősebb agrárkiállítására megérkezett a jövő, a gépgyártók nagy része ugyanis egészen különleges koncepciókkal rukkoltak elő. Az Agritechnica alatt a látvány- és márkakavalkádban egyértelműen kiemelkedtek az olyan gépek, amelyek a erőteljes mezőgazdaság átalakulását vetítették előre.
Ilyen volt például a John Deere robottraktora, ami nem véletlenül állt a figyelem középpontjában. De a STEYR is bemutatta a maga koncepciótraktorát, amit a gyártó egy komplex rendszerben helyezett el. A futurisztikus kinézetű, dízel és elektromos motorral is ellátott, drónkövetésű, szélvédőkijelzős hibrid erőgép tisztán elektromos üzemmódban akár nullára is csökkentheti a károsanyag-kibocsátást. A hibrid traktorhoz tartozik egy érzékelőkkel felszerelt drón is, ami valós időben tud jeleket küldeni az erőgép előtt haladva. A különböző paramétereket tehát a szántóföld pillanatnyi állapotához lehet igazítani – nyilván automatikusan. De traktorból eltűntek a hagyományos kijelzők, azokat a jobb oldali ablakba építik be, ami mellett a legfontosabb adatok a szélvédő kijelzőjén jelennek majd meg.
Különleges installációval és szintén érdekes koncepcióval állított emléket a Massey Ferguson a holdraszállás 50. évfordulójára. A fehér színre festett 200-250 lóerő teljesítményű erőgép egyfajta előremutatás a következő 10 évre. A képzeletben Holdra repített gép hűtőrács nélküli, tehát zárt motorháztetője akár elektromos motor befogadására is alkalmas. A világítás természetesen full LED technológiával működik, a kabinban pedig nincs kormány, a gép irányítása hanggal és érintéssel történhet. A traktorból nem hiányozhatnak a más eszközökkel kétirányú kommunikációt folytató szenzorok, a kamerák és szenzorok rendszere pedig a környezethez alkalmazkodó, automatikus traktorbeállításokat is elvégezheti.
Ugyancsak futurisztikus traktort állított ki a CASE IH, aminek ACV automatikusan működő robottraktoráról már néhány éve hírt adtak. A precíziós gazdálkodás, a digitalizáció, a robottechnológia és a munkaerő kiváltásának egyik legmagasabb szintjét képviseli a fülke, tehát vezető nélküli erőgép, amely akár hamarosan a valóságban is szánthat, vethet, permetezhet.
A jövőbe mutató technológiák és a környezetkímélő megoldások fontosságát jelzi az is, hogy a nemzetközi Év Traktora pályázaton idén először fenntarthatósági díjat is átadtak, amit a New Holland metán hajtású erőgépe nyert el. De a kék márka a kertészeti, speciális traktor kategóriában is diadalmaskodott a New Holland T4.110 N típussal, amit szintén kiállítottak Hannoverben.
Az Év Traktora 2020 címet egyébként a Fendt 942 Vario erőgép nyerte el a maga több mint 400 lóerős teljestményével, a VarioDrive sebességváltóval és a Smart Connect-szolgáltatással. De az Év Legjobb Univerzális Traktora is Fendt lett, méghozzá a 314 Vario, ami szintén nem hiányozhatott a világ egyik legnagyobb agrárrendezvényéről.
A 2019-es Agritechnica tehát ezúttal is rengeteg szakmai érdekességet kínált a Hannoverbe látogatók számára, és jövőbeli technológiákon, koncepciókon túl természetesen a jól bevált megoldásokra is rengeteg új megoldást, finomítást mutattak be a gyártók. Mindezek után már most nagyon kíváncsiak vagyunk arra, hogy mit mutat majd a következő Agritechnica 2021-ben. Az Agrofórum biztosan ott lesz két év múlva is.