Gyomirtás

Fenyércirok (Sorghum halepense), mint gyom

Agrofórum Online

A pázsitfüvek (Poaceae) családjába tartozó fenyércirok (Sorghum halepense) rizómás, évelő egyszikű gyomnövény, a Föld összes trópusi és mediterrán tájain megtalálható. Európában Magyarország az elterjedési területének északi határa a gazdasági kártétel szempontjából. Az elszaporodásának megakadályozása nagy szakértelmet kíván, és csak akkor lehet sikeres, ha a vetésforgó minden elemében összehangolt védelem folyik.

A fenyércirok sziklevele begöngyölődött. A lomblevelek 1-2 cm szélesek, simák, szélükön apró fogakkal érdesek. Levélhüvelye sima, rövid, apró szőrös nyelvecskével. Szára felálló, sima. Viszonylag hosszú tengelyen felfelé álló bugavirágzata van, amely alul szőrös, és a sárgáspirostól a lilás-, feketésbarnáig változó színű. Júniustól augusztusig virágzik. Akár több méter magas is lehet.

A fenyércirok Magyarországon mindenütt megtalálható, elsősorban az ország déli részén gyakori. Talajtípusokban nem válogat, agresszív növekedésével minden szántóföldi kultúrában fellelhető, emellett a ruderális területeken is gyakori. A gyomnövény, ahol megtelepedik, sűrű állományt alkot. Magról és rizómáról egyaránt jól szaporodik. A magról kelt egyedek bokrosodásig kevés levelet hoznak, bokrosodás után megkezdődik a rizómák képződése.

A fenyércirok kukoricában 1%-nál nagyobb borítással jelenlevő, kiemelkedő fontosságú gyomfaj. Tenyészterületén a vetésforgó minden elemében felbukkanhat, különösen a kapás kultúrákban. Gabona után a tarlón fordul elő gyakran.

Az 5-20 cm mélyen elhelyezkedő rizómatömeg rendkívül gyorsan felveszi a talaj vízkészletét és az elérhető tápanyagokat, így jelentős versenytársa a többi gyomnak és a kultúrnövénynek. Ezeken túl a kukorica csíkos mozaik vírus gazdanövénye, így a kórokozó terjedésében is van szerepe. A fenyércirok által okozott terméskiesés több kultúrában is eléri az 50%-ot, vagy akár meg is haladhatja ezt a mértéket.

Fenyércirok (fotó: Szentes Dóra)

A rizómából kelt növények az erélyesebb növekedésük miatt még kedvezőtlen körülmények között is versenyképesebbek a magról kelőknél, ráadásul a gyomirtó szerekkel szemben is ellenállóbbak.

Magyarországon a 2010-es években sorra jelentek meg közlemények a fenyércirok számos, a szulfonil-karbamid csoportba sorolható herbicidekkel szembeni metabolikus rezisztenciájáról, így a gyom irtása bizonyos kultúrákban megnehezült, főként Fejér és Tolna megyében.

Rövidtávon megoldást jelenthet graminicid készítménnyel szemben ellenálló kukoricahibridek termesztése, de ez önmagában nem elegendő. A vetésforgó minden növényénél ki kell dolgozni a helyes védekezést. Kapás kultúrákban a forgókapás sorközművelő kultivátor jó mechanikai kiegészítője lehet a kémiai kezeléseknek. Gabonatarlón a rizómából kihajtott növényeket totális gyomirtó szerrel kezelhetjük. Kétszikű kultúrákban a speciális egyszikűirtókat alkalmazhatjuk ellene.

Dr. Mikulás József 2019. évi cikkében olvashatjuk, hogy a fenyérciroknak is van 2 ellensége, amivel visszaszorítható az állomány szaporodása. Ezek üszöggombafajok, a Sporisorium cruentum és a Sporisorium sorghi. Ez a két üszöggomba nemcsak a fenyércirok virágzatát pusztítja el, hanem a növényt is nagymértékben károsítja.

Forrás:

https://kwizda.hu/fenyercirok~d13945

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/mit-tehetunk-a-fenyercirok-ellen/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Neurális hálózatok a gyomirtás szolgálatában

2019. április 27. 07:17

Az elsodródásmentes és gyomspecifikus eljárással minimalizálhatók a környezetre nehezedő káros hatások, csökkenthető a herbicidhasználat, ezáltal mérséklődik az élelmiszerláncba bejutó növényvédőszer-maradékok és metabolitok mennyisége.

Költségcsökkentés és környezetkímélés - Mechanikai gyomirtás a bácsai földeken

2019. június 28. 11:01

Kevesebb szerhasználat, környezetkímélő technológia, kisebb ráfordítás. A mechanikai gyomirtás számos előnnyel rendelkezik, ám intenzív kukoricatermesztés csak a vegyszeres kezeléssel együtt képzelhető el igazán hatékonyan.

Gyomirtás Videó

Technológiai tanácsok a napraforgó gyomirtásához

2019. május 10. 03:33

Az állománypermetezések akkor a leghatékonyabbak, ha a gyomnövények 2-4 leveles állapotban vannak.