Kevesebb szerhasználat, környezetkímélő technológia, kisebb ráfordítás. A mechanikai gyomirtás számos előnnyel rendelkezik, ám intenzív kukoricatermesztés csak a vegyszeres kezeléssel együtt képzelhető el igazán hatékonyan.
A Győr melletti Bácsán már március végén elkezdték a kukorica vetését, hogy a klímaváltozást, a szárazságot és a nagy meleget könnyebben átvészelje a növény. A csapadékos és hűvös május azonban lelassította az állomány fejlődését. „Jelenleg minimális előny állapítható meg a szokott időben, áprilisban elvetettekkel szemben” – mondta el az Agrofórum kérdésére Galambos Csaba növénytermesztési ágazatvezető. A gyomnövényeknek ugyanakkor a több mint 2000 hektáron, a Szigetköz alsó csücskében növénytermesztést folytató Bácsai Agrár Zrt.-nél is kedvezett a májusi időjárás. Főleg, hogy a vegyszeres kezelést követően az első mechanikai gyomirtás az eső és a nedves talaj miatt elmaradt, csak jelentős csúszással tudták elvégezni.
„A vegyszeres kezelést jellemzően háromleveles állapottól kezdjük meg, ilyenkor már van olyan vegyszer, amit rendszeresen alkalmazunk. Június elején pedig utánanyúlunk ennek a kezelésnek, mechanikai módszerrel is elvégezzünk a gyomirtást a sorközökben. A technológia segítségével a talaj felső rétegét is meg tudjuk mozgatni, levegőhöz juttatjuk a kukorica gyökereit, miközben a nedvességét is megőrizzük” – fogalmazott a szakember, aki hozzátette, hogy a májusban lehullott nagy mennyiségű eső után, a területeikre jellemző, betömődésre hajlamos talajok esetében nagyjából 3 centiméter mélységben dolgoznak a kapák. A lazább talajokon ugyanakkor elég lehet a 1,5-2 centiméter is, hogy a gyomokat elvágjuk a gyökérnyaknál.
Költségcsökkentés, környezetkímélés
A módszer előnye a vegyszeres védekezéssel szemben, hogy kisebb a szerhasználat, így a mechanikai, sorközművelő kultivátorral végzett gyomirtás környezetkímélő, emellett pedig jelentős költségek is megtakaríthatók a második permetezés kiváltásával. A két technológia ugyanakkor együtt alkalmazva, komplexen igazán hatékony. „Nagyon fontos a költségszámítás, hiszen kétszer is rámehetek vegyszerrel a kukoricára, de lehet, hogy az már nem éri meg” – tette hozzá Galambos Csaba.
A Bácsai Agrár Zrt. területein sokat küszködnek a parasztemberek által csak tüskének hívott mezei acattal, de elterjedtek a keserűfűfélék, és a szulákfélék is. Az egyszikűekből pedig a kakaslábfű, valamint a kölesfajok adják a legtöbb munkát.
Osztrák munkagép érzékelővel
Az optimális az lenne, ha tavasszal legalább kétszer meg lehetne járni a vetéseket. Az első mechanikai gyomirtás már 3-4 leveles kukoricában is elvégezhető, hiszen a gépre szerelhető védőlemezek megóvják a kisméretű növényeket. Az idei évben az időjárás miatt azonban eddig csak egyszer értek végig a napraforgón, és néhány napja kezdték meg munkát a kukoricatáblákon. A technológia viszont már régóta alkalmazott megoldás Bácsa határában.
„Ezt az osztrák gyártmányú Einböck Chopstar sorközművelő kultivátort hat éve vásároltuk, azóta használjuk. Nyolcsoros technológia, amivel a szintén nyolcsoros KUHN vetőgépünk után tudjuk elvégezni a gyomirtást. A szerkezetet a munkagépen található fotocellás érzékelő vezeti végig a soron, ami nagyon hatékony. Bár időként vannak technikai problémák, szinte hibátlanul megy a táblákon úgy, hogy nincsen kiekézés” – tudtuk meg Galambos Csabától.
Az érzékelő nagyon nagy segítséget jelent a gépkezelőnek is, hiszen így sokkal kisebb a hibázási lehetőség. „A pilótának csak a gépet kell vezetnie a soron, a többi munkát a számítógép és a traktor hidraulikája végzi el. Nagyon jó, hogy nem kell hátrafordulni, mindig nézegetni, hogy borulnak-e a növények, vagy hogy miként dolgozik a gép. Elég a visszapillantó tükröt használni” – mondta el gyakorlati tapasztalatait Petrovics Gábor, a Bácsai Agrár Zrt. traktorosa.
A gépkezelő az Agrofórumnak azt is elárulta, hogy a területteljesítmény és a munkasebesség nagyon függ a talaj minőségétől, valamint a kukorica méretétől, így 6-tól egészen 13 km/h-ig lehet haladni a sorközökben.
A 8 soros kultivátorral naponta nagyjából 35 hektárnyi területen végezhető el a mechanikai gyomirtás, a módszert pedig addig érdemes alkalmazni, amíg a traktorral haladni lehet az állományban, amíg a kukorica nagyjából térdig ér. A technológia másik előnye, hogy ezt akár műtrágya-kijuttatással is kombinálni lehet, így a Bácsai Agrár Zrt.-nél vélhetően ez lesz az egyik következő fejlesztés.