Gyümölcs
Gyümölcs

Az őszibarack metszése szakszerűen – Ezzel a módszerrel lehet sok termés a nyáron

Az őszibarack metszése szakszerűen – Ezzel a módszerrel lehet sok termés a nyáron

Agrofórum Online

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az őszibarack fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével. Az őszibarack kompakt váza formájának fenntartó metszése szakszerűen.

NÉZZE MEG AZ AGROFÓRUM METSZÉSISKOLA VIDEÓJÁT:

  • Az őszibarack kompakt váza formája három vagy négy vázágból és az azokon kialakított gallérágakból áll.
  • A csúcsrügyből visszametszés nélkül neveljük a vázágakat, így meredeken felfelé törő szerkezetet kapunk, ezen helyezkednek el a gallérágak.
  • Az őszibarack esetében a legértékesebb termőrészek az egyéves hosszú vesszők, a metszés során ezeket igyekszünk meghagyni. Ezek a vesszők legalább 40-50 centiméter hosszúak, de 1 méternél nem nagyobbak, és jól berakódottak virágrügyekkel. Az őszibaracknál a termés a virágrügyekből képződik, amelyek a vesszők oldalán, a nóduszokon helyezkedik el..
  • Ha nincsen megfelelő számú egyéves hosszú vessző, akkor gyengébb elemeket hagyhatunk, például kétéves letermett vesszőket.
  • Amikor a rügyek duzzadnak, már megkezdődhet a metszés, hiszen ilyenkor megindul a nedvkeringés, a sebek gyorsabban beforrnak, tehát nincsen olyan nagy veszélye a gutaütésnek mint télen. De a tenyészidőszakban az őszibarack bármikor metszhető, különösen ajánlott a pirosbimbós állapot.
  • Hány szálvesszőt hagyjunk? A szakirodalom szerint mérjük meg a fa törzsének területét. Egy négyzetcentiméterre nagyjából egy darab szálvessző maradjon. Ha az őszibarack fa 100 négyzetcentiméter, akkor nagyjából 100 darabot hagyunk.
  • A metszést fentről lefelé és kívülről befelé érdemes elvégezni.
  • A teljes értékű termővesszők lehetőleg ne távolodjanak el a vázszerkezettől, a visszametszést lehetőleg kerüljük.
  • Lehetőség szerint mindig az eredeti vezérvesszőt válasszuk, neveljük, azok konkurenseit távolítsuk el. A másodrendű elágazásokat érdemes megritkítani. Lehetőleg azokat az egyéves erős vesszőket hagyjuk meg, ami közvetlenül a vázágból nőttek ki.
  • Ha a kétéves letermett gallyakat le tudjuk váltani egyéves vesszőkre, akkor azokat tőből eltávolítjuk. Amennyiben nem lehetséges a leváltásuk, az adott évben még maradhatnak, termésképzésre alkalmasak.
  • Ha van elegendő egyéves hosszú vessző, akkor a gyengébb elemektől megszabadulhatunk.
  • Az őszibarackot elég erősen metszik, hogy a terméshozás mellett legyen megfelelő hajtásnövekedés, és a következő évben is lehessen szálvesszős metszést végezni.

Kíváncsi vagy, hogyan kell megmetszeni az almafát? Erről az alábbi két videónk szól:


Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Védekezés a tavaszi fagyok ellen, II. rész

2024. április 18. 11:10

Az elmúlt héten már foglalkoztunk a gyümölcstermesztést érintő tavaszi fagyok veszélyével, és az ellenük eddig kifejlesztett módszerekkel. Ebben a cikkben folytatjuk a védekezési lehetőségek ismertetését, bemutatva ezek előnyeit és hátrányait.

A kökény értékes növényünk, de a gyűjtésből származó termés veszélyes is lehet

2024. április 17. 16:10

Termesszünk kökényt! Miért? Mert a magas hőtűrőképessége miatt a megváltozott klimatikus viszonyok mellett is sikerrel termeszthető gyümölcsfaj hazánkban.

A precíziós módszereké a jövő a gyümölcstermesztésben is

2024. április 16. 17:40

A precíziós gazdálkodás a 2000-es évek elején robbant be a köztudatba, amikor műholdas helymeghatározást, digitális adatfelvételezést és speciális szoftvereket kezdtünk el egyre szélesebb körben használni a mezőgazdaságban.

Itt az ideje megalapozni a szőlő peronoszpóra elleni védelmét

2024. április 15. 10:40

A peronoszpóra elleni védelemről már a szőlő fakadását követően gondoskodni kell.

Mitől szárad a barackfa hajtásvége?

2019. május 1. 08:53

B. Krisztina kérdése: Őszibarack fáimon száradó hajtásvégeket figyeltem meg. Lehetséges, hogy valami rovar okozta? Hogyan védekezzek?

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.