Gyümölcs

Gerinces kártevők a gyümölcstermesztésben, III. rész

Agrofórum Online

Sorozatunk utolsó részében a legveszélyesebb kertészeti kártevőkkel fogunk foglalkozni. Jelenlétük örökre megpecsételi egy ültetvény sorsát, sem kerítés, sem villanypásztor nem nyújt hatékony védelmet ellenük.

Egyre gyakrabban okoznak halálos baleseteket a közutakon, az ezzel járó költségeket viszont sok esetben a sofőrök fizetik meg. Ezek a hazai nagyvadak az európai dámvad (Dama dama), az őz (Capreolus capreolus) és a gímszarvas (Cervus elaphus).

A hazai vadgazdálkodásban mind a három faj nagy jelentőségű, az európai vadászati hagyományok szerves részei. Életmódjukkal járó kártételükkel azonban súlyos problémákat okozhatnak a haza gazdálkodók számára.

Hogyan okoznak kisebb-nagyobb károkat, és milyen közvetlen és közvetett sérülések érhetik a hazai ültetvényeket? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a következőkben.

Nagy gondot jelentenek a rudlik

A felsorolt nagyvadak elszórtan szinte mindenhol előfordulnak a hazai és az európai vadpopulációk részeként. A növényevők közül ezeknek az állatoknak a szervezete igényli a legnagyobb mennyiségben a bevitt tápanyagot a megfelelő fejlődéshez.

Egy kifejlett gímszarvas bika súlya akár két-, de akár háromszáz kiló is lehet. A dámvad bika átlagosan 125-135 kg-os is lehet. Életmódjukból adódóan sosem, vagy csak nagyon ritkán láthatóak egyedül. Kedvelik a patakok és folyóvizek közelségét, illetve az árnyékos erdőket. Vadászatuk engedélyezett a hazai vadásztársaságoknál, de az orvvadászatot a törvény szigorúan tiltja.

A legnagyobb probléma a rudlik kialakulásakor kezdődik, amely nagy létszámú csordát jelent, olykor több száz egyed is tartozhat ide. A rudlik vonulásakor szinte semmilyen mesterséges akadály nem okoz gondot az állatoknak. A hatalmas, gyorsan mozgó tömeg átszakítja a kerítéseket, villanypásztorokat.

Egy jól karban tartott ültetvénynél ez akár végzetes is lehet. Tavasszal a gyümölcsfák hajtásai és rügyei megduzzadnak, felgyorsul a tápanyagáramlás, és a folyamatos biokémiai reakciók hatására megnövekszik a fiatal növényi részek szervesanyag-tartalma is.

A fejlődésben lévő állatoknak pedig első osztályú takarmányt jelent. Nem csak az őszibúza vetéseken láthatóak a foltokban „lecsipegetett” tövek. A metszés után lévő ültetvényekben a fiatal rügyek száma is rohamosan csökken a rágások hatására.

Akár teljes pusztulást okozhatnak

A fiatal fák törzse is ki van téve a vadak kártételének. A fiatal őzbakok tavasz végén dörzsölik le a növekedés miatt elszáradt bőrt az agancsukról. Ehhez a bokrokat, cserjéket, illetve a fák törzsét használják. A folyamatos dörzsölés azonban olyan mély sebet okoz a fiatal csemetéken, hogy az a fa teljes pusztulását is okozhatja.

A lerágott rügyek nemcsak a termést csökkentik, hanem felborítják a növények hormonháztartását is. Júliusig, amíg meg nem kezdődik a hajtásvégzáródás, a rügyek és a termések hormonvonzó centrumokként funkcionálnak. Ha ezek a pontok eltűnnek a gyümölcsfákról, csökken a növény hormontermelése is. Ez kihat a következő évi termésre is.

Természetesen tájegységenként változik a vadállomány terhelése, és eltérő a kártétel mértéke. A vadőrök, és a vadászmesterek folyamatos munkájának köszönhetően mesterségesen is tudják szabályozni a vadállományt. A természetes ragadozók pedig – a természet önszabályozásaként – szintén gyérítik az állományt.

A gazdák is sok megelőző intézkedést tehetnek, erre példa a hangágyú kihelyezése, amely riasztóan hathat. Különböző irritáló szagminták szintén riaszthatják az állományt, a kisebb vadak ellen pedig hatásos lehet a jól karban tartott kerítések kiépítése is.

Kisebb vadkár esetén nem lesz jelentős anyagi kár, ha azonban nem pótoljuk a kiszáradt csemetéket időben, nem javítjuk az ültetvényt körülvevő kerítést, ez a kár csak hatványozódni fog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Téli csócsárlókártétel nyomai a gabonatáblákon

2023. március 11. 07:34

A „Határszemle” rovatban az ősz során már szóba került a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak az őszi kalászosokban jelentkező kártétele. E kártevő esetében megvan az elméleti lehetősége annak, hogy enyhe időjárás esetén a tél során is folyamatosan károsításon. Ahogyan ez az elmúlt télen is történt!

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

Elengedhetetlen a védekezés a kukorica kártevői ellen

2024. június 26. 08:40

Főleg a csemegekukorica- és vetőmagtermelőknek okozhat súlyos veszteséget a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke. Mit várhatunk tőlük idén?