Gyümölcs

Nem mindegy, hogy milyen színű fóliát használnak a szamócatermesztők

Agrofórum Online

Zárt termesztőberendezésben fejlődő szamócaállomány gyümölcsminőségét, antioxidáns kapacitását és a gének átírását vizsgálták különböző színű (vörös, sárga, zöld, kék és fehér) műanyag fóliák alkalmazása esetén. Kontrollként a fehér fólia alatt termő növények szolgáltak.

Az eredmények azt mutatták, hogy ebben a vizsgálatban az átlagos gyümölcstömegben nincs eltérés a különböző színű fóliák használata esetén, viszont szignifikáns a különbség a termés cukor- és szervessav-tartalmában. Míg az összes cukortartalom 10,39%-kal nőtt, addig az összes szervessav-tartalom16,58%-kal csökkent kék fólia használatakor a kontrollal való összevetésben. A kék fólia alatt termelt gyümölcsök összes cukortartalma szignifikánsan magasabb volt, összes szervessav-tartalma pedig szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a sárga vagy zöld színű fólia használatakor. A kékfóliás termesztés során érték el a legmagasabb, 11,46-os értékű cukor/sav arányt.

A színes fóliák a gyümölcsben található bioaktív molekulák számát emelték, fokozták az antioxidáns-kapacitást. A legmagasabb bioaktívanyag-tartalmat a vörös színű fólia használata esetén tapasztalták, az antioxidáns-kapacitás a maximumát ekkor érte el. A gyümölcsökben 23,10% fenol-, 25,37% összes falvonoid- és 74,11% összes antocianintartalmat mértek.

A fóliaszín a különböző enzimek működését is befolyásolta, így például a vörös és a sárga fólia alatt termesztett szamóca magasabb szaharóz-foszfát-szintáz és szaharóz-szintáz enzimaktivitást mutatott, mint a kék, zöld vagy fehér fóliával takartak.

A vizsgálati eredmények értékelésekor az is felmerült, hogy a fólia színe bizonyos flavonoid bioszintézissel kapcsolatos gének kifejeződésére is hatással lehet – minderről bővebb információ a www.hortidaily.com oldalon érhető el.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mivel permetezzünk érésben lévő gyümölcsöknél?

2025. július 11. 05:40

A gyümölcsfák érés alatti permetezéséhez ajánlott a természetes eredetű, biológiai hatóanyagokat tartalmazó készítmények használata.

A sárga szilvák királynője: a mirabelle varázsa

2025. július 10. 14:10

Apró, aranysárga gyümölcs nagy értékkel – a mirabelle szilva nemcsak finom, de piaci szempontból is figyelemre méltó fajta.

Málna metszése: a bő termésért és az egészséges bokorért

2025. július 7. 16:10

Termőre forduló málnabokrot szeretne, amely bőségesen hozza a gyümölcsöt és ellenállóbb? A megoldás kulcsa a rendszeres és szakszerű metszés.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

A brit gazdák nepáli és tádzsikisztáni gyümölcsszedőket keresnek

2023. május 15. 08:09

Bal Kumar Khatri korábban rizs és bab betakarításával foglalkozott szülőföldjén, Nepálban, és túravezető volt a Himaláján. Idén azonban a 26 éves férfi egy észak-nottinghamshire-i üvegházban dolgozik, ahol epret takarít be.

Miért hullik a sárgabarack levele és termése?

2023. május 16. 04:37

Valami baj van a sárgabarackkal, kérem szépen segítségüket! Miért hullik a sárgabarack levele és termése?

Mitől lettek bemélyedő foltok a Besztercei szilva termésein?

2023. szeptember 17. 04:37

Végre találtam a piacon Besztercei szilvát, és otthon vettem észre, hogy valami baja van. A héján bemélyedő foltokat látok, és ott a húsa kemény. Mi lehet ez, emiatt ehető? Sajnos sok szilva ilyen, legalább a fele.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.