Szakcikkek

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

Agrofórum Online

A kelőfélben lévő, vagy már intenzíven fejlődő kalászosokban máris megtalálhatók a csócsároló kártételének első tünetei.

A kártevőről

A csócsároló a gabonatermesztés egyik, hazánkban közönségesnek tekinthető kártevőjének, a gabonafutrinkának a lárvája. A kifejlett, sötét színű, nagy méretű egyedeket az érőfélben lévő gabonatáblákon főként a kalászokon találhatjuk meg, ahol a tejes- vagy viaszérésben lévő szemeket fogyasztják (1. kép).

1. kép: Gabonafutrinkák a búzakalászon (2022.06.07.)

A tojásrakás ugyanott, a tábla talajában történik meg, ezért a kikelő lárvák a területre visszavetett kalászos növényeket károsítják. Ez többnyire a levelek szöveteinek elfogyasztását, „csócsárolását” jelenti, amely után csak az összegubancolódott szállító edénynyalábok maradnak meg. A kártétel során előfordulhat a teljes növény talajszint alatti átrágása is, de nem ez a legjellemzőbb tünet. A fénykerülő lárvák a növények töve körül függőleges aknákat készítenek, ahol a nappali órákat töltik. Ezekből csak éjszaka jönnek elő, ekkor károsítják a leveleket. Táplálkozásukra jellemző, hogy az az egészen alacsony hőmérsékletű (1-2 °C) de fagymentes időszakokban is zajlik, ezért az enyhébb teleken folyamatos lehet a kártételük. Ennek nyomán tőpusztulás is bekövetkezhet, ami az állomány kiritkulásához vezethet.

Hol keressük, mit figyeljünk?

A csócsároló kártétele szempontjából az egyik legfontosabb tényező a kalászos monokultúra, ezért elsősorban azokon a területeken érdemes figyelnünk a kártételére, ahol a kalászosunk önmaga után került visszavetésre. Ebből a szempontból az őszi búzát és az őszi árpát is veszélyeztetett kultúraként kell kezelnünk, bármelyik kerül bármelyik után, a futrinkakártétel veszélye fennáll.

Bár a tojásrakás a táblán elszórtan történik, mégis vannak olyan helyek a területen, ahol a kedvezőbb körülmények miatt ez nagyobb valószínűséggel történik meg. Ezek a szalmarendek, szalmacsomók alatti részek, ahol a környezethez képest kedvezőbb, párásabb mikroklíma kialakulása, a nedvesebb talaj kedveznek a tojásrakásnak, az embrionális fejlődés megindulásának. Ezért, amennyiben megállapítható ezek helye, érdemes a kártevő keresését ezeken megkezdeni. Ugyancsak érdemes a táblaszélen lévő füves szegély felől is megvizsgálnunk a táblánkat, mert sok esetben indul el onnan, és húzódik a tábla belseje felé a kártétel.

A növényeket közelebbről megvizsgálva, több jele is van a futrinkalárva jelenlétének. Az első a károsított, „csócsárolt”, összegubancolódott levélmaradványok (2. kép) megléte. Ezek nagyon sokszor látványosan mutatkoznak, előrehaladott kártétel esetén akár tömegesen is előfordulhatnak.

2. kép: Csócsárolókártétel a fiatal gabonaállományban (2022.10.10.)

Azonban, ha a kártevő a leveleket behúzza abba az aknába, amelyben fejlődik, ez nem minden esetben szembetűnő, különösen nem a kártétel kezdetekor. Ilyen esetekben azok a tövek körül kialakult kis földkupacok (3. kép) is nyomra vezethetnek minket, amelyeket a lárva az akna készítésekor halmoz fel.

3. kép: A csócsárolt levelek és a tő körüli kis földkupacok a futrinkalárva jelenlétére utalnak (2022.10.10.)

Ez a függőleges akna egyébként könnyen megtalálható a növény töve mellett (4. kép), sokszor különösebb keresgélés nélkül is rátalálhatunk.

4. kép: A károsított növény közelében könnyen megtalálhatjuk a lárva által készített aknát is (2022.10.10.)

Ugyanez nem mondható el a lárváról (5. kép), amelyet gyakran egészen mélyen, akár harminc centiméteres mélységben érhetünk el.

5. kép: Gabonafutrinka lárva, a csócsároló (2022.10.10.)

A védekezésről

A gabonafutrinka lárvája ellen a korábbiakban alkalmazott felszívódó hatású rovarölő, csávázásra is alkalmazható hatóanyagok kellő védelmet biztosítanak. A jelenleg engedélyezett kontakt termékek esetében is tapasztalható hatás, azonban ezek alkalmazása korántsem olyan széleskörű, mint az előzőekben említett hatóanyagoké volt. Ezért felértékelődik az állományban történő védekezés szerepe, amelynél egyértelmű nehézséget jelent, hogy a nappali időszakban a talajban rejtőző lárvát nem érjük el a permetlével. Ezért, hacsak nem tervezünk éjszakai permetezést, érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.

Talán kijelenthető, hogy a csócsároló kártételétől a felszívódó rovarölő hatású csávázószerek széles körű használata miatt egyszerűen elszoktunk, még az is lehet, hogy kisebb figyelem irányul rá, mint korábban. Azonban az önmaga után vetett kalászos gabonában valós veszélyt jelent a kártevő, ezért érdemes az ősz során figyelemmel kísérni kártételét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Kullancslégy: mennyire kell félni tőle?

2025. május 11. 08:10

A kullancslégy egyre gyakrabban tűnik fel hazai erdőkben és kertekben. De vajon mekkora veszélyt jelent valójában?

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Elégedett babonások, bőtermő újdonságok

2020. október 14. 08:21

A legtöbb Babona búzát termelő babonás az időjárás viszontagságai ellenére idén sem csalódott a Babonában. Évek óta stabilan terem és tartja versenyképességét a malmi minőségű búzák között.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.