Házikert

Amit a krotonról tudni érdemes

Agrofórum Online

A kroton, a kutyatejfélék családjába tartozó örökzöld növény, de itt az örökzöld alapvetően az eredeti élőhelyére vonatkozó információ, mert nálunk szobanövényként vagy télikerti növényként tartható. A kroton, más néven csodacserje rendkívül mutatós és színes leveleiről kapta a nevét is, hiszen amelyik lakásba bekerül, ott egy érdekes és vidám színfolt lesz. Kertészetekben számtalan fajtával találkozhatunk: pöttyössel, foltossal, rózsaszínnel, majdnem feketével, és még akár a levélformákban is eltérések lehetnek.

Honnan származik a kroton?

A kroton (Codiaeum variegatum) egy tejnedves növény, a kutyatejfélék családjából származik és itt kell megjegyezni, hogy akár allergiát is kiválthat az arra érzékenyeknél. Eredetileg a trópusi éghajlatról származik: Dél-Ázsia, India és Indonézia az eredeti élőhelye, de elterjedt Mexikóban és Costa Ricában is már, vagy például Kubában.

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Hogyan ápolható a csodacserje?

A kroton egy nehezebben ápolható szobanövény inkább, nem sorolnám be a könnyű esetekhez. A szobanövényes olvasói kérdések egy része is az aglaonemák mellett a kroton tartási igényeire szokott vonatkozni.

A kroton rendkívül kényes, főleg fiatal növény korában, és érzékeny a szobanövény-kártevőkre is. Hamar megjelenik rajta a gyapjastetű, így oda kell rá figyelni. Kifejezetten fényigényes, ezért világos helyen kell tartani. A világos itt tényleg az igen világos, déli fekvésű szobákat jeleni, ablakhoz nagyon közel, mert félárnyékos vagy árnyékosabb szobákban nem fogja jól érezni magát. Azért a tűző napra se vigyük ki!

A kroton nem bírja a hideget sem. Olyan lakásba érdemes tartani csak, ahol stabilan meleget tudunk biztosítani számára. Onnantól, hogy a levegő körülötte 15 Celsius-fok köré csökken, elkezdi a leveleket ledobálni és a gyökerek is gyengülnek, majd elhalnak. Nyári időszakban a 22-27 Celsius-fok az ideális számára, télen meg legrosszabb esetben a 19 Celsius-fok, de az alá ne menjen a hőmérséklet.

A kroton érdekes és vidám színfolt lesz a lakásban (fotó: Pexels)

Mivel hamar megfázhat, így ha télen vásárolnánk krotont, akkor alaposan csomagoljuk be, hogy ne tudjon könnyen megfázni!

A kroton földjét semmiképp ne hagyjuk kiszáradni, de ne is álljon a vízben a növény. Az egyenletesen nedves föld az ideális a krotonnak, és a víz hőmérséklete ne legyen hidegebb, mint a lakás levegője, illetve mint a talaja, különben megfázhatnak a gyökerek. Nyári melegben kétnaponta öntözzük, télen 3-4 naponta. Tápanyagozni érdemes nyáron az öntözővízzel együtt, télen viszont 3 hetente elegendő.

Talajigényét tekintve a savanyú talajt kedveli és a vulkanikus kőzeteket, ezekben érzi magát a legjobban. Csalafinta lehet, hogy a legtöbb kertészetben cserepesen a szokásos kókuszrostos közegben van. Ha így látjuk, akkor érdemes az első átültetésig speciális tápoldattal öntözni, hogy a talaj pH-ja megfelelő legyen. Átültetni kétévente ajánlott.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.