A kroton, a kutyatejfélék családjába tartozó örökzöld növény, de itt az örökzöld alapvetően az eredeti élőhelyére vonatkozó információ, mert nálunk szobanövényként vagy télikerti növényként tartható. A kroton, más néven csodacserje rendkívül mutatós és színes leveleiről kapta a nevét is, hiszen amelyik lakásba bekerül, ott egy érdekes és vidám színfolt lesz. Kertészetekben számtalan fajtával találkozhatunk: pöttyössel, foltossal, rózsaszínnel, majdnem feketével, és még akár a levélformákban is eltérések lehetnek.
Honnan származik a kroton?
A kroton (Codiaeum variegatum) egy tejnedves növény, a kutyatejfélék családjából származik és itt kell megjegyezni, hogy akár allergiát is kiválthat az arra érzékenyeknél. Eredetileg a trópusi éghajlatról származik: Dél-Ázsia, India és Indonézia az eredeti élőhelye, de elterjedt Mexikóban és Costa Ricában is már, vagy például Kubában.
Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!
Hogyan ápolható a csodacserje?
A kroton egy nehezebben ápolható szobanövény inkább, nem sorolnám be a könnyű esetekhez. A szobanövényes olvasói kérdések egy része is az aglaonemák mellett a kroton tartási igényeire szokott vonatkozni.
A kroton rendkívül kényes, főleg fiatal növény korában, és érzékeny a szobanövény-kártevőkre is. Hamar megjelenik rajta a gyapjastetű, így oda kell rá figyelni. Kifejezetten fényigényes, ezért világos helyen kell tartani. A világos itt tényleg az igen világos, déli fekvésű szobákat jeleni, ablakhoz nagyon közel, mert félárnyékos vagy árnyékosabb szobákban nem fogja jól érezni magát. Azért a tűző napra se vigyük ki!
A kroton nem bírja a hideget sem. Olyan lakásba érdemes tartani csak, ahol stabilan meleget tudunk biztosítani számára. Onnantól, hogy a levegő körülötte 15 Celsius-fok köré csökken, elkezdi a leveleket ledobálni és a gyökerek is gyengülnek, majd elhalnak. Nyári időszakban a 22-27 Celsius-fok az ideális számára, télen meg legrosszabb esetben a 19 Celsius-fok, de az alá ne menjen a hőmérséklet.
Mivel hamar megfázhat, így ha télen vásárolnánk krotont, akkor alaposan csomagoljuk be, hogy ne tudjon könnyen megfázni!
A kroton földjét semmiképp ne hagyjuk kiszáradni, de ne is álljon a vízben a növény. Az egyenletesen nedves föld az ideális a krotonnak, és a víz hőmérséklete ne legyen hidegebb, mint a lakás levegője, illetve mint a talaja, különben megfázhatnak a gyökerek. Nyári melegben kétnaponta öntözzük, télen 3-4 naponta. Tápanyagozni érdemes nyáron az öntözővízzel együtt, télen viszont 3 hetente elegendő.
Talajigényét tekintve a savanyú talajt kedveli és a vulkanikus kőzeteket, ezekben érzi magát a legjobban. Csalafinta lehet, hogy a legtöbb kertészetben cserepesen a szokásos kókuszrostos közegben van. Ha így látjuk, akkor érdemes az első átültetésig speciális tápoldattal öntözni, hogy a talaj pH-ja megfelelő legyen. Átültetni kétévente ajánlott.