A bazsalikomról mindenki tudja, hogy az olasz konyha egyik alapfűszere, de még a francia konyha is előszeretettel használja. Hazánkban is elterjedt, de főleg a salátákban használjuk, pedig sokfélesége miatt izgalmas ételeket is készíthetünk belőle.
A bazsalikomnak ugyanúgy több fajtája van, mint például a mentának. Mentánál ez nem meglepő, hiszen a hobbikertészek rendre keresik az epermentát és a rágómentát is, mint különlegességet. A bazsalikomnál sincsen ez másképp, rengeteg érdekes illatú fajtája ismert.
Az eltérő fajták is hasonló igényűek
Mint nagy fűszernövény-rajongó és -gyűjtő, az évek során rengeteg fajtát termesztettem, és minden évben érkezik pár újdonság is a kertészetem ezen szegletébe. Bár a gazdaságunkban nem a fűszerek adják a fő termelési értéket, az élelmiszeripari jelentősége a jó fűszerfajtáknak igen nagy. Sokszor akár az ételeket úgy meg lehet bolondítani a bazsalikommal, hogy semmi más fűszerre nincs is szükség, nemhogy ízfokozóra. Termesztésükben nincs nagy eltérés, ugyanúgy hazai viszonylatban egynyárinak tekinthetők. Egyes fajták nehezebben csíráznak, ilyenkor érdemes a talpmelegre jobban odafigyelni. Alapvetően ugyanaz a melegigényesség, a tápanyagigény és meleg is kell a termesztésükhöz, mint a sokak számára ismert alap bazsalikomfajnak.
Miben térnek el a bazsalikomok?
Az eltérő fajták sokszor nemcsak színükben, de illóolajuk összetételében és akár habitusban is eltérhetnek. A mélybordó, szinte már lilásfekete fajták fűszeresebb illata teljesen eltérő tud lenni a sárga levelű fajtáktól. Konyhai oldalon is más típusú ételekbe valók.
Az Ararat fajta szinte teljesen fekete levelű. Egy jó 60 cm-es cserjét alkot, szára hamar fásodik a talajtól a levelek fele. Négyzetméterenként akár 2,5 kg lombtömeget is be lehet róla takarítani, ha valaki termesztésbe akarja vonni és felhasználni. Hozzá hasonló fajta, csak jóval kisebb növekedésű a Bakui udvar nevű fajta, mely nem ilyen mélylilás-fekete levelű, de nagyon hasonló. Levelei kisebbek, de szép cserjeformát nevel.
Míg az Ararat fajtának inkább fahéjas illata van, addig a Bakui udvar fajta inkább szegfűszeges beütésű.
A cserepes Baziliszkusz bazsalikom
Gyakori problémája sok hobbikertésznek, hogy megvásárolja a cserepes bazsalikomot és a végén a kis növényt nem lehet kiültetni, hamar elpusztul. A Baziliszkusz bazsalikom egy klasszikus bazsalikomillatú fajta, de fő ismertetője, hogy elsősorban cserepekben történő termesztésre való.
Ha kertben termesztenénk: Genovese
Ha viszont a kertben szeretnénk bazsalikomot nevelni, akkor mindenképpen a legjobb fajtával kezdjük, mely a Genovese. Viszonylag egyszerűen csírázik, kevésbé érzékeny és kezdő hobbikertészeknek és konyhakerteseknek is sikerélményt fog hozni. Nagy növény lesz belőle, akár a méteres magasságot is elérheti, erősen fásodó szárú. Jellegzetesen ánizsillatú.
Különlegességek bazsalikom-fronton
Nagy kedvencem a fahéjbazsalikom, melynek intenzív fahéjillata van, mellette a karamellbazsalikom, melynek szegfűszeges karamellillata vonzza magára a figyelmet.
A citromillatú bazsalikom is különlegességnek számít, teakeverékekhez és limonádékhoz nagyon egzotikus ízt kölcsönöz. Emellett természetesen vannak már tarka levelű fajták, de még gömb habitusúak is, így aki fűszerkedvelő, az bizony bátran belefeledkezhet a bazsalikomgyűjtemény kialakításába.