Házikert

Felülről vagy alulról öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

Nem csoda, hogy ma már elbizonytalanodik az ember, ha a szobanövények öntözéséről van szó, hiszen egyszer azt tanácsolják, hogy merítsük meg őket vizes lavórban, máskor pedig azt, hogy csak alulról öntözzük, különben elrothadnak a növényeink. Mi hát akkor az igazság? Melyik a helyes öntözési módszer?

Az öntözés az egyik legfontosabb teendőnk a szobanövényeink nevelése során. Azonban nem mindegy, melyik fajtát hogyan, mikor és mennyi vízzel öntözzük meg. A cserepes növényeket ugyanis öntözhetjük alulról és felülről is. Mindkét módszernek megvannak a maga előnyei.

Számolnunk kell azonban azzal is, hogy a növényeink épp milyen növekedési fázisban vannak. Hol tartjuk őket (milyen fény-, hőmérsékleti és egyéb viszonyok mellett) és mekkora a növények vízigénye.

Alulról öntözni hatékonyabb

A szakemberek szerint az a legjobb, ha alulról öntözzük meg a növényeket, mert ez elősegíti a gyökérfejlődést. Így kellő vizet szív fel a talaj, de közben jó eséllyel elkerülhető a gombás megbetegedések kialakulása (amik a felülről történő locsolás során gyakran fellépnek).

Persze mindig figyelembe kell venni a növény egyedi igényeit. Némelyik növény ugyanis jobban kedveli, ha alulról öntözik, míg mások a felülről történő locsolást részesítik előnyben.

Ha alulról öntözzük meg a növényt, akkor célszerű a vízelvezető lyukakkal ellátott cserép alá egy vízzel teli tálat tenni. Így a talaj a kapilláris hatás révén, akár egy szivacs, felszívja a vizet. Éppen annyit, amennyire szüksége van.

Ebben rejlik a módszernek a zsenialitása. Ugyanis nem ázik át a talaj, nem pazarolunk vizet és nem csak a felső talajréteg lesz átitatva.

Ez a módszer egészségesebb gyökérrendszert és gyökérfejlődést eredményez, mint a felülről történő öntözés. Továbbá csökkenti a leveleken kialakuló betegségek kockázatát, hiszen azok mindig szárazok maradnak.

Nagyobb cserepek és dézsák esetében ez a módszer nehezebben kivitelező. Kivéve, ha eleve ilyen rendszerben neveljük a növényeket és minden dézsa alatt egy vizes tálka is van.

Felülről öntözni kényelmesebb

Azzal, hogy a lombozatra permetezzük a vizet, számos gombás megbetegedésnek adunk helyet. Így például a lisztharmatnak, a feketefoltosságnak és a rozsdának is. Valójában ilyenkor arra kellene törekednünk, hogy a fentről érkező víz a növények tövét érje. Azonban a sűrű és dús lombozatú növényeknél ez nagyon nehezen kivitelezhető.

A teraszon vagy a kültéri cserepes növényeknél ez nem jelent akkora gondot, hiszen ez az öntözési módszer az esőt utánozza. Így, ha elegendő szélmozgás van a kertben, akkor a levelek megszáradnak. Ez azonban a lakásban nehezebben megy.

A felülről történő öntözés előnye az, hogy gyorsabb. Főleg a nagy méretű cserepek esetében. Ha hosszú kiöntőjű locsolókannát választunk, akkor könnyebben találjuk el a növény tövét. Ebből kifolyólag a víz könnyebben a gyökerekhez jut.

Az alulról történő öntözés azért lehet problémás, mert idővel felhalmozódhatnak az ásványi sók a talajban, ami káros lehet a növények egészségére nézve.

Mit javasolnak a kertészek?

A kertészek azt javasolják, hogy a virágokat alulról öntözzük annak érdekében, hogy fenntartsuk a helyes tápanyagszintet. Az olyan szobanövények, mint például a fikusz és a fokföldi ibolya kifejezetten hálásak érte, ha alulról locsoljuk meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Így teleltessük a leandert!

2024. november 13. 05:40

Lássuk, hogyan teleltessük a leandert, ha tavasszal is egészséges növényre vágyunk!

Most tervezze meg álmai kertjét!

2024. november 12. 14:40

Tippek a kerttervezéshez, az ültetéshez és hogy milyen, eredetileg nem erre a célra szolgáló, hétköznapi tárgyakba ültethetünk még növényeket.

Hogyan előzzük meg a gyökérrothadást a szobanövényeinknél?

2024. április 5. 07:10

A legtöbb embernek gondot okoz az, hogy – vélhetően a nem megfelelő öntözés vagy ültetés miatt – a szobanövényei előbb-utóbb a gyökérrothadás áldozatává válnak.

Karácsonyi kaktusz minden ami tudni kell

2022. október 26. 07:34

A karácsonyi kaktusz a megfelelő helyen, a megfelelő gondozás mellett gyönyörű virágokkal örvendeztethet meg. De tudja-e, hogy hová helyezze el a növényt a lakásában, és hogyan öntözze, tápoldatozza ahhoz, hogy igazán meseszép legyen?

Miért sárgul a jukka a szobában?

2022. november 14. 05:37

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen.

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

2023. április 3. 05:38

Az a tapasztalatom, hogy sokan nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt, és hogyan célszerű alkalmazni!