Házikert

Hogyan fogjunk magot a kertben?

Agrofórum Online

Érdemes-e magot gyűjteni a kertben? Gyakori kérdés, hiszen sokan azt hiszik ez valami rejtélyes dolog. Íme pár ötlet magfogáshoz!

A kerti növényekből való vetőmaggyűjtés nagyszerű módja annak, hogy fenntarthatóan és költséghatékonyan termesszük a növényeinket. Egy fenntartható kert esetében ez alap dolog már, hogy az év egy szakasza arról szól, hogy elindul a magfogás ideje a jövőévi szép kert reményében.

Íme néhány lépés, amelyeket követve sikeresen gyűjthetünk és tárolhatunk vetőmagokat:

  1. Növények kiválasztása: Válasszunk egészséges és erős növényeket a vetőmaggyűjtéshez! Kerülendők a hibrid fajták, mert ezek nem biztos, hogy megőrzik a szülői növények tulajdonságait.
  2. Magok érlelése: Hagyjuk a magokat teljesen megérni a növényen! Ez azt jelenti, hogy megvárjuk, amíg a gyümölcsök, hüvelyek vagy virágfejek elszáradnak és barnák lesznek.
  3. Magok gyűjtése: Gyűjtsük be a magokat egy száraz, napsütéses napon! Kézzel szedjük le a magokat a növényről, és távolítsuk el a szennyeződéseket, például a leveleket vagy a szárakat!
  4. Szárítás: Szárítsuk meg a magokat alaposan! Helyezzük őket egy lapos tálcára vagy papírtörlőre, és hagyjuk őket egy száraz, jól szellőző helyen néhány napig! Győződjünk meg róla, hogy a magok teljesen szárazak, mielőtt tároljuk őket, hogy elkerüljük a penészedést!
  5. Tárolás: Tartsuk a szárított magokat légmentesen záródó tartályban, például üvegedényben vagy zárható műanyag zacskóban! Tegyünk bele néhány szilikagélt, hogy felszívja a nedvességet! Tároljuk a magokat hűvös, sötét helyen!
  6. Címkézés: Ne felejtsük el címkézni a tárolóedényeket a magok fajtájával és a gyűjtés dátumával!
Paprika magjai
Paprikamagok (fotó: Pixabay)

Néhány konkrét példa:

  • Paradicsom: Várjuk meg, amíg a paradicsom teljesen érett lesz! Vágjuk félbe, és nyomjuk ki a magokat egy tálba! Adjunk hozzá vizet, és hagyjuk fermentálni 2-3 napig, majd öblítsük le és szárítsuk meg a magokat!
  • Paprika: Hagyjuk a paprikát a növényen, amíg teljesen piros vagy sárga lesz! Vágjuk félbe, és vegyük ki a magokat, majd szárítsuk meg őket!
  • Zöldbab: Hagyjuk a hüvelyeket a növényen, amíg teljesen barnák és szárazak lesznek! Nyissuk fel a hüvelyeket, és vegyük ki a magokat!

A vetőmaggyűjtés egyszerű és kielégítő folyamat, amely lehetővé teszi, hogy minden évben újraültessük kedvenc növényeinket.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Hamisított vetőmagok elleni küzdelem „nem klónozható” címkékkel

2023. április 24. 09:17

Afrikában az átlagos terméshozamok rendszeresen jelentősen elmaradnak a várakozásoktól.

Éghajlatváltozás: veszélyben a világ vetőmagszéfje!

2019. március 17. 12:38

A sziklába épített vetőmagszéfben az állandó mínusz 18 fokos hőmérséklet gondoskodik arról, hogy a magvak termékenyek maradjanak. A magtár akár 4,5 millió növényfajta magját is tárolhatja.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok. A növénytermesztés jövője.

2019. július 4. 14:52

A SAATEN-UNION a tavalyi évben nemzetközi szinten egyesítette és azóta a HySEED égisze alatt folytatja a hibridkalászosokban végzett eddigi tevékenységeit annak érdekében, hogy a jövőben még jobban teljesítő rozs-, búza-, árpa- és tritikáléhibrideket használhassanak az európai termelők.

Repcetermesztőként mire érdemes odafigyelni a zöldítő keverék idei kiválasztásakor?

2018. április 5. 04:16

A RAPOOL szakmai ajánlása szerint kerüljük azokat a keverékeket, amelyek mustár-, olajretek- és takarmányrepce-komponenseket tartalmaznak, mert ugyan kedvezőbb áron szerezhetők be, ám akár rövid távon is jelentősen veszélyeztethetik a repcetermesztés jövedelmezőségét.