Házikert

Hogyan gyűjtsünk esővizet?

Agrofórum Online

Az esővízgyűjtés módszereiről sokan szinte semmit sem tudnak, pedig egyre szélesebb körben használják az erre a módszerre épülő rendszereket. De vajon hogyan lehet felfogni és begyűjteni az esővizet? Miként kerül a víz a tárolókba? Hogyan lehet leszűrni és mire lehet használni ezt a vizet?

Az alábbiakban az esővízgyűjtés módszereiről olvashat, hogy megtudja, miért érdemes minden kertet művelő gazdának hasznosítania az egész évben begyűjthető csapadékot.

Mi az az esővízgyűjtés?

D Hillel meghatározása szerint a vízgyűjtés a következőképpen értelmezhető:

Az esővíz gyűjtés az esővízgyűjtőből (az a terület, ahonnan a víz a különböző folyókba ömlik) származó csapadék összegyűjtése, amelynek célja a víz azonnali hasznosítása öntözés céljából, vagy későbbi felhasználása föld feletti tavakban vagy víztartó rendszerekben történő tárolás révén.

Laikus nyelven szólva a vízgyűjtés az esővíz közvetlen begyűjtését jelenti.

Az esővízgyűjtésnek alapvetően két fajtája van: a talajfelszíni és a tetőkön történő esővízgyűjtés módszere.

Bár a föld háromnegyede víz, emberi fogyasztásra vagy öntözésre csak egy csekély mennyiség áll rendelkezésre. Ráadásul a globális felmelegedés és a népesség növekedése miatt a félszáraz és aszályos területeken hiányoznak az ivóvízforrások ( folyók, tavak vagy víztartó rétegek).

Globális probléma a gyors iparosodás és a vegyi hulladékok vízbe juttatása, ami az édesvízforrások szennyezéséhez vezet. A másik oldalon az csapadékból származó víz az egyetlen megmaradt édesvízforrás. A vízválság kezelése érdekében a vízgyűjtés az elfogadott módszer.

A világ, a föld és a víz nem az elődeinktől származó örökség, hanem a gyermekeinktől kapott kölcsön. Ezért legalább olyan formában kell nekik átadnunk, ahogyan azt nekünk is átadták.

– [Mahatma Gandhi].

Az esővízgyűjtés célja

  • Megfelelő tisztítás mellett háztartási felhasználás (ivás, kerti öntözés).
  • Szűrés nélküli öntözés, különösen a mezőgazdasági területeken folytatott gazdálkodás során.
  • A talajvíz újratöltődésének növelése, ami hozzájárul a talaj termékenységének további javulásához.
  • A csapadékvíz-kibocsátás, a városi áradások és a szennyvíztisztító telepek túlterheltségének csökkentése; a műtrágyáktól, növényvédő szerektől, fémektől és egyéb üledékektől mentes friss felszíni víz megóvása.
  • A tengervíz behatolásának csökkentése a tengerparti területeken.

Az esővízgyűjtés mellett a felszíni vízelvezetés módszere csökkenti a talajeróziót. A vízfogyasztást is csökkenti, körülbelül 40%-kal. Az indiai mezőgazdaságban a megművelt földek 68%-a szárazföld, amely a teljes élelmiszer-termelés 44%-át adja.

Esővízgyűjtési módszerek

Az esővízgyűjtésnek főként két módszere van:

A felszíni csapadékgyűjtés és a háztetőkön történő csapadékgyűjtés.

1. Felszíni csapadékgyűjtés

Ez a rendszer leginkább olyan városi környezetben alkalmazható, ahol az esőzések során a talajon végigfolyó esővizet az erre kijelölt víztárolóba gyűjtik.

A felszíni csapadékot az erre a célra épített tavakban, tartályokban és víztározókban tárolják. Az esővíz tárolása során hatékony és eredményes vízmegőrzési módszereket (pl. a párolgás csökkentése) alkalmaznak. Számos intézkedést hoznak az egészséges és higiénikus víz fenntartása érdekében.

2. Esővízgyűjtés a háztetőkön

A tetőtéri esővízgyűjtési módszer privát családi házaknál vagy iskoláknál alkalmazható, ahol az esővizet a lakóházak vagy gazdasági épületek tetőtéri vízgyűjtő rendszeréből nyerik, elvezetik, és tartályokban tárolják.

A begyűjtött esővizet vagy egy tartályban tárolják, vagy egy mesterségesen feltöltődő rendszerbe vezetik, hogy kielégítsék az olyan napi szükségleteket, mint a WC-öblítés, a mosógéphasználat, az autómosás, a kertészkedés, a zuhanyozás, a mosdók és a fürdők használata.

Ez a rendszer a következő helyeken telepíthető:

  • Lakóházak vagy villák
  • Iskolák, főiskolák és egyéb oktatási intézmények
  • Lakások/lakások, többszintes épületek
  • Kormányzati épületek
  • Ipari létesítmények, gyárak, malmok
  • IT parkok, szállodák, éttermek, üdülőhelyek
  • Uszodák, stadionok

A tetőtéri esővízgyűjtő rendszer olyan részegységekből áll, mint a vízgyűjtő, a szivattyú, a csatorna, a szűrő és az első átfolyó.

  1. Vízgyűjtők: Az esővízgyűjtő rendszer vízgyűjtője az a felület, amely közvetlen csapadékot kap és az esővizet a vízgyűjtő rendszerbe juttatja. Ez lehet egy terasz (lapos RCC/köves tető vagy ferde tető), egy udvar, illetve burkolt vagy burkolat nélküli nyílt terep.
  2. Szállítás: A tetőről érkező esővizet az ereszcsatornákból vízvezetékeken vagy csatornákon keresztül szállítják a vízgyűjtő rendszerbe. Az egyes lefolyók száját dróthálóval kell lezárni, hogy korlátozzuk a felszínen úszó szennyeződések bejutását. A vízvezetékeknek UV-állónak kell lenniük a kívánt kapacitásig.
  3. Első öblítés: Az első zuhanyozáskor kapott vizet egy berendezés segítségével öblítik le – ez az első öblítés. Ez elengedhetetlen annak érdekében, hogy a tárolóban elkerülhető legyen a légkör és a vízgyűjtő tető jelentős mennyiségű szennyeződéséből származó fertőzés. Ezért segít a rések és a tetőn lerakódott anyagok eltávolításában a száraz évszakok alatt. Ezenkívül minden lefolyócső kivezetésénél gondoskodni kell az első esővíz-elválasztóról. Az átöblítés után az esővizet szűrőkön keresztül vezetik át.
  4. Szűrő: A tetőkön történő esővízgyűjtéssel kapcsolatban szkepticizmus tapasztalható, mivel azt feltételezik, hogy az esővíz szennyezheti a talajvizet, ha nem alkalmaznak megfelelő szűrőmechanizmust, vagy ha a föld alatti csatornavezetékeket átszúrják.

A szűrőket arra használják, hogy megtisztítsák a vizet a zavarosságtól, az elszíneződéstől és a különféle mikroorganizmusoktól. A kavics-, homok- és hálós szűrőt úgy tervezték, hogy a tárolótartály tetejére lehessen helyezni. Feladata az, hogy eltávolítsa az iszapot, port, leveleket és egyéb szerves anyagokat a rendszerből még a tárolótartályba jutás előtt.

A szűrőközeget naponta, az esőzések után meg kell tisztítani. A homok- vagy kavicsos közeget ki kell venni a szűrőből és átmosni, mielőtt visszahelyeznénk a szűrőbe.

Az esővízgyűjtéshez használt különböző típusú szűrők

A gyakorlatban többféle szűrőtípus létezik, amelyek alapvető funkciója a víz megtisztítása.

  • Homokos-kavicsos szűrő
  • Szénszűrő
  • PVC-csöves szűrő
  • Szivacsos szűrő

1. Homokos kavicsos szűrő

A szilárd szemcsés közeg kategóriájában három anyagot használtak: homokot, sódert és kavicsot. A 2 mm-nél kisebb átmérőjű közeg a homok, minden ennél nagyobbat pedig kavicsnak nevezünk.

Az esővíz viszonylag lassan áramlik át a homokon, ezt egymenetes szűrőkhöz használják. A kavicsot azonban a recirkulációs szűrőkhöz használják, amelyek nagyobb mennyiségű elfolyó vizet képesek befogadni, mint az egymenetes homokszűrők. Az egyes rétegeket drótháló választja el egymástól.

2. Szénszűrő

Szénszűrő: A faszénszűrő a homokos-kavicsos szűrő továbbfejlesztett formája, amely a felesleges ásványi anyagokon kívül a szagok elnyelésére is szolgál.

Ez 25 cm kavicsrétegből, 25 cm homokrétegből, 10 cm faszénrétegből és 10 cm kavicsrétegből áll, ahol az egyes rétegek elkülönülnek.

3. PVC – csőszűrő

A névből egyértelmű, hogy a szűrő egy 1-1,2 m hosszú PVC-csőből áll, a cső átmérője pedig a tető területének megfelelően változik.

A cső mérete a tetőfelület négyzetméterére vetítve az alábbiakban látható:

A cső átmérőjeA tető felülete
15 cm139 négyzetméter
20 cm>139 négyzetméter

A csőnek három része van, amelyek mindegyike felváltva kaviccsal és homokkal van feltöltve. A kavics- és homokréteget egy faszénréteg választja el egymástól. A szűrő méretét a végén lévő be- és kivezetőnyílások méretére szűkítették. A PVC – csőszűrő vízszintesen vagy függőlegesen is elhelyezhető.

4. Szivacs szűrő

A szivacsszűrő egy PVC-dobból áll, amelynek közepén egy szivacsréteg található, ez általában lakóegységek számára alkalmas.

A tetőkön történő esővízgyűjtés módszerei

Ebben a szakaszban az esővízgyűjtés különböző módszereit ismertetjük.

1. A közvetlen felhasználású tárolás

Ennél a módszernél az esővizet az épület tetejéről gyűjtik össze és egy tárolótartályba vezetik. A tárolótartály kialakítása a vízigény, a csapadékmennyiség és a vízgyűjtő terület alapján történik. Minden lefolyócső torkolatánál kötelező egy hálós szűrőt elhelyezni, az első öblítést végző berendezéssel együtt, amelyet egy szűrőrendszer követ, ami aztán egy tárolótartályba vezet. Ezen kívül a tartályokhoz egy túlfolyó rendszer is csatlakozik. Az összegyűjtött többletvizet az utántöltő rendszerbe vezetik. Ennek a rendszernek a fő előnye, hogy megtakarítja a víz szállításával és házhoz szállításával járó energiát.

2. A felszín alatti víztartó rétegek feltöltése

Az esővíz a különböző típusú csepegtetőkbe folyik, amelyek az esővizet a talajba szivárogtatják, ahelyett hogy a felszínre öntenék.

A jelenleg alkalmazott feltöltési módszerek a következők

  • Fúrt kutak feltöltése

Az esővizet az épületek tetejéről gyűjtik össze, majd lefolyócsöveken keresztül szűrőtartályba (telep) vezetik, ahonnan a vizet fúrt kutakba engedik, hogy feltöltsék a mélyen fekvő víztartó rétegeket. A használaton kívüli fúrt kutak is használhatók feltöltésre. A szűrőtartály tervezése a vízgyűjtő terület, a csapadék intenzitása és a feltöltődés mértéke alapján történik. A vízbe kerülő lebegő anyagok és az iszap eltömíthetik a feltöltő szerkezetet, ezért az első egy-két záport a szennyeződés elkerülése érdekében egy csapadékleválasztón keresztül kell kiöblíteni.

  • Ásott kutak feltöltése

Az esővizet ásott kutakba vezetik. Az ásott kutat meg kell tisztítani és sótalanítani kell a produktív feltöltődés érdekében. A fúrt kutak feltöltésénél alkalmazott szűrési módszer alkalmazható.

  • Feltöltő gödrök

A feltöltő gödrök bármilyen alakúak lehetnek (téglalap, négyzet vagy kör alakúak), tégla- vagy kőfalazattal, kis méretű, szabályos távolságra elhelyezett vízelvezető lyukakkal. A gödör tetejét perforált fedéllel takarják le, míg a gödör alját szűrőanyaggal töltik ki. A feltöltő gödör a talaj mélyen fekvő víztartó rétegét és a kisebb házakat tölti fel.

  • Feltöltő árkok

A feltöltő árkok ott hasznosak, ahol a talaj felső vízzáró rétege alacsony (például kis házak, játszóterek, parkok és út menti vízelvezetők). A talajban árkot ásnak ki, amelyet porózus közeggel, például kavicsokkal, sziklákkal vagy téglatömbökkel töltenek fel. A produktív szivárgás érdekében az árokba feltöltő aknaként fúrt kutakat is be lehet építeni. Az árok hosszát (általában 0,5-1,0 m széles és 1,0-1,5 m mély) a várható lefolyás mennyisége határozza meg.

  • Csapadékvíz-elvezető vagy feltöltő aknák

Ahol a talaj felső rétege hordalékos vagy kevésbé vastag az előző réteg, ott a szivárgó feltöltés a megfelelő megoldás. Az erre a célra készülő fúrólyuk kialakítása általában 30 cm átmérőjű, 10-15 m mélységű (a mélység az előző réteg mélységétől függ). A függőleges oldalak beomlásának megakadályozása érdekében a fúrásokat réselt/perforált PVC/MS csővel bélelik. Az áztatócsatorna tetején szűrőközeggel töltött gyűjtőmedencét építenek a lefolyó víz visszatartására.

  • Szivárogtató tartályok

A szivárgótartályok mesterségesen létrehozott felszíni vízgyűjtők, amelyek alá megfelelő áteresztőképességű közeget öntenek, hogy elősegítsék a talajvíz feltöltődéséhez szükséges megfelelő mértékű szivárgást (alkalmasak nagy táborok számára, ahol a földterület rendelkezésre áll és a domborzat megfelelő, például kertek, szabad területek és a városi területek út menti zöldövezetek). Az elraktározott víz közvetlenül felhasználható kertészkedésre és az iváson kívüli egyéb célokra.

Indiai öntözés célú esővízgyűjtés

Egy olyan fejlődő országban, mint India, ahol a mezőgazdaság nagymértékben hozzájárul a GDP-hez, általában háromféle esővízgyűjtési technikát alkalmaznak. Az esővízgyűjtés technikái a következők:

  • Sorok közötti vízgyűjtés

A sorok közötti vízgyűjtést útszéli vízgyűjtő technikaként is ismerik a sivatagos területeken, ahol az éves csapadékmennyiség 750 mm-nél kevesebb (ez a módszer a sík földeken a földterület feláldozása nélkül alkalmazható). A növényeket keskeny sávokban termesztik széles intervallumokban, amelyeket gerinccel és tömörítéssel látnak el, hogy növeljék a terménysorokba történő lefolyást.

A földterület fő lejtője mentén háromszög keresztmetszetű gátakat (a gátak magassága 40 és 100 cm között mozog, 210 m-es időközönként épülnek) vagy gátfalakat építenek. A lejtőn lefolyó vízmennyiséget a gerincek között gyűjtik össze, majd egy tápcsatorna végén lévő tározóba vagy a gerincek között termesztett növényhez vezetik.

  • Parcellák közötti vagy mikroparcellás vízgyűjtés

A parcellák közötti vízgyűjtés az a módszer, amelyet ott alkalmaznak, ahol a csapadék mennyisége meghaladja a 750 mm-t. A vizet a parcellák közötti járatokban vagy barázdákban gyűjtik össze. A lejtős területről lefolyó csapadékot a sík területen lévő növények felé irányítják.

  • Vízgyűjtés tanyasi tavakban és víztározókban

Ennél a technikánál a felszíni lefolyást tanyasi tavakban (kis tartályokban) vagy víztározókban tárolják. Ezeket létfontosságú öntözésre, szarvasmarha- és haltermelésre stb. szánják. A tanyasi tavak kialakítása úgy történik, hogy a mélység 90 cm, míg a szélesség és a hossz a gazdálkodó földterületének és a mező vízgyűjtőjének vízpotenciáljától függően változik.

A tanyasi tavak különböző típusai a vízforrástól és a földfelszínhez viszonyított elhelyezkedésüktől függően a víztározó tavak, a felszíni tavak, a forrásból vagy patakból táplálkozó tavak és a folyón kívüli tárolótavak. A szivárgási veszteségek szabályozására vízzel oldott aszfaltemulziót használnak.

GYIK: Mi a célja az esővízgyűjtésnek?

  • Megfelelő kezelés esetén háztartási célú felhasználás (ivóvíz, kert öntözése).
  • Szűrés nélküli öntözés, különösen a szárazföldi gazdálkodásban.
  • A talajvíz feltöltődésének növelése, ami tovább növeli a talaj termékenységét.
  • A csapadékvíz-kibocsátás, a városi áradások és a szennyvíztisztító telepek túlterheltségének csökkentése; a műtrágyáktól, növényvédő szerektől, fémektől és egyéb üledékektől mentes friss felszíni víz megmentése, a tengerparti területeken a tengervíz bejutásának csökkentése.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Hogyan építsünk túlélő kertet?

2022. július 20. 11:34

Nem lehet pontosan tudni, mit hoz a jövő, de ha a lehető legjobban fel akar készülni egy esetleges vészhelyzetre, a saját élelmiszer termesztése az egyik leghasznosabb dolog, amit a maga és a családja érdekében tehet.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: itt a védekezés ideje a szilvadarazsak és a körtebolhák ellen

2023. április 12. 09:18

Az elmúlt hetekben több alkalommal visszatérő fagyos időjárás nagy károkat okozott a virágzó és virágzás előtt álló gyümölcsfákban.

Rotációs Kapa Verseny lesz a Kisalföldön – kihagyhatatlan!

2023. szeptember 21. 11:10

Alighanem az egyik legfurcsább „mezőgazdasági sport” Magyarországon a rotációs kapák versenye, amelyet évek óta ilyenkor, szeptember második felében tartanak meg Lébényben. Idén is lesz!

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.