A kála a ciklámen mellett a másik kedvenc szobai virágzó növényem, hiszen csodálatosan szép színekben lehet kapni. Sokan kifejezetten gyűjtik is a legkülönfélébb színeket, mint a fekete, mélybordó, vagy akár egy színátmenetes cirmos mintájú. Egyidőben nekem is sok volt, aztán helyhiány miatt elajándékoztam őket, így van saját tapasztalatom a kála gondozásában.
Esküvői dekorációkban igen gyakori a kála. Hófehér virágával roppant elegáns, ha jól van virágkötészetileg eldolgozva, akkor kecsesen hajlik lefelé a csokorból vagy asztaldíszből, egyfajta úri hatást, luxust kölcsönözve a kompozíciónak.
Két típusa van: örökzöld kála és a kis hibrid típusok
A fehérvirágú kálák anyák napja környékén kezdenek virágozni és egészen június végéig virágoznak. Ezzel szemben a nagy zöldvirágúak egész évben virágoztathatók.
A színes hibridek viszont inkább nyári virágzásúak.
Virágméretekben is eltérő változatok lehetnek: az egyméterestől egészen a 2-3 méter magasra növekedőkig választhatunk kedvünkre.
Virágdekorációkba megfelelő fajták
Virágkötőként sok padlóvázába kértek tőlünk óriás kálát, ami a fehér kála valójában, és vastag, magasra növő virágszára van. Elegáns szállodák lobbyjában vagy éttermek dekorációjaként nagyon letisztult választás szokott lenni.
Ezzel ellentétben a színes, kisvirágú fajtákat a vékony virágszáraik miatt olyan avantgard kompozíciókban használhatjuk, ami az esküvői dekorációtól kezdve, akár vintage fotósarok dekorációja is lehet.
Hogyan ápoljuk a kálát?
Az örökzöld fehér és zöld kála melegigényes, és bár nyáron kiültethető, a tűző naptól védjük, mert megéghetnek a levelek. Ugyanígy a színes, hibrid kála is melegigényes és fényigényes: csak megfelelő fénymennyiség mellett nőnek élénk virágai.
Az örökzöld kála szeptembertől egészen decemberig a 18 Celsius-fok körüli hőmérsékletet igényli, virágzáskor viszont kicsit hűvösebb kell neki, akár 15 fokig is lemehetünk. Ezen kívül a többi időszakban kifejezetten melegigényes: 23-25 Celsius-fok szükséges számára minimum!
Ezzel szemben a színes hibrid kálának az ideális minden esetben a 18 Celsius-fok körüli hőmérséklet!
Az örökzöld kálát legalább heti kétszer kell öntözni, viszont a hibrideket nem! A hibridek gyökere hamar kirothad, ha túl sokat öntözzük: a hibrid kála a jó vízáteresztő és száraz talajt igényli, míg az örökzöld kála a nedves közegben érzi jól magát.
Kell-e tápoldatozni a kálát?
A kérdés jogos! De a jó hírem az, hogy nem igazán. Természetesen most nem az árutermelésre szánt káláról beszélek, hanem az otthon tartottról. A havi egyszeri tápoldatozást meghálálja, de ennél többször nem feltétlen kell plusz tápanyagot adni neki.
Ami nagyon fontos még és sokan nem tudják: a kála a savanyú talajban érzi jól magát! Így ha kávérajongók vagyunk, akkor a kávézacc is mehet a kálanövény mellé akár cserépben, akár kertben neveljük.