Az organikus gazdálkodás és a biológiai sokféleség fenntartásának egyik alappillérét képezik a katicabogarak, amiket természetes módon mi is a kertünkbe csalogathatunk.
Az igazán sikeresen működő kertek ugyanis sokszínű ökoszisztémák, amelyekben szó szerint hemzseg az élet. Minden élőlénynek megvan a maga szerepe ebben a rendszerben, így a katicabogaraknak is, amelyek igencsak sokat segíthetnek a növénytermesztésben.
Mit tudunk róluk?
A katicabogárfélék (Coccinellidae) a rovarok (Insecta) osztályának bogarak (Coleoptera) rendjébe tartozó család. A család legtöbb tagja a kertben hasznosnak számít, vannak azonban olyan fajok, amelyek gondot okozhatnak. A különböző katicabogarak azonosítása fontos lehet, hiszen ezáltal megállapíthatja, hogy a kertjében őshonos fajokkal van-e dolga, vagy olyanokkal, amelyek invazívak.
Honnan ered a nevük?
A Coccinellidae név a latin coccineus szóból származik, ami azt jelenti, hogy „skarlátvörös”. Ez a keresztény világban a Máriával való társításhoz köthető, aki a korai festményeken gyakran vörös köpenyben tűnik fel. Miatta szerepel az angol elnevezésben (Ladybug) a „hölgy” szó.
Milyen színűek?
A hiedelmekkel ellentétben a katicabogarak a piros mellett, gyakran vörös, narancssárga vagy sárga színűek, apró fekete pettyekkel, barna alapon fehér foltokkal vagy csíkokkal „díszítettek”, sőt, vannak teljesen fekete, barna vagy szürke fajok, amelyeknek egyáltalán nincsenek foltjaik.
Miért hasznosak a kertben?
Mivel ragadozó fajok, amelyek megeszik a levéltetveket és a pajzstetveket. Emellett számos más kártevőfaj természetes ragadozói is. A különböző katicabogárfajok különböző kártevőfajokat kedvelnek, de szinte mindegyik segíthet a kártevők elleni védekezésben és a kerti ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásában.
A katicabogaraknak más másodlagos táplálékforrásaik is vannak, például nektárral, és egyesek lisztharmattal is táplálkoznak. Mivel a katicabogarak a virágokból táplálkoznak, a virágport is átviszik egyik virágzó virágról a másikra, így a beporzás csak mellékes következménye a munkájuknak. A katicabogarak emellett táplálékforrást jelentenek a kertben élő más hasznos élőlények számára, így például a madaraknak, de a békák, darazsak, pókok és a szitakötők is megehetik ezeket a rovarokat.
Hogyan vonzzuk a vadon élő katicabogarakat a kertünkbe?
Ahhoz, hogy katicabogarakat vonzzon a kertjébe, a következőket kell tennie:
- Nem szabad teljesen kiirtani azokat a kártevő fajokat, amelyekre vadásznak. Lehet, hogy ez ellentmondásosnak tűnik. De bizonyos számú kártevőfajok vonzása idővel valóban megkönnyítheti az organikus kertészkedést. A katicabogarak vonzódnak az olyan kertekhez, ahol levéltetvek és más kártevők vannak, amikkel táplálkozhatnak.
- Termesszen sokféle növényt, hogy vonzza a katicabogarak zsákmányát és a katicabogarakat.
- Hozzon létre „rovar-szállodákat”.
Milyen növényeket ültessünk „csalogatónak”?
A növények, amelyeket érdemes választani, nagyjából a következő kategóriákba sorolhatók:
- a levéltetűt-vonzó növények,
- olyan növények, amelyek jó helyet biztosítanak a katicabogarak számára a peték lerakáshoz,
- azok, amelyek megfelelő élőhelyet biztosítanak számukra,
- és a nektárt adó növények.
Ilyen például a kapor, az édeskömény, a petrezselyem, a koriander, a menta, a metélőhagyma, a cseresznye, a cickafark vagy a kömény, illetve a gyermekláncfű, a körömvirág, a büdöske, a ternye vagy a pillangóvirág (a több száz kedvencük közül).
Katicabogár-etetők készítése
A hideg hónapokban, amikor a természetes táplálékforrások szűkösek, fontolóra veheti egy katicabogár-etető (rovar-szálloda) létrehozását is. A katicabogaraknak nedves és védett környezetre van szükségük, amely fagymentes, és ideális esetben 12 Celsius-fok fölött van a hőmérséklete.
Katicabogarak telepítése a kertbe
Mindig olyan katicabogarat kell választania, amelyik őshonos az ön területén. Fontos, hogy a „tenyésztett” katicabogarakat szakosodott beszállítótól válassza. Ne feledje, hogy nem a katicabogarak az egyetlen ragadozó rovarok, amelyeket a biológiai védekezéshez használhat. Megfontolhatja például a zöldfátyolkák betelepítését is a kártevők elleni védekezéshez.
A katicabogarak lárvastádiumban történő betelepítése általában hatékonyabb, mint a kifejlett katicabogarak diapauza idején történő betelepítése. Nincs garancia arra, hogy a kifejlett egyedként behozott katicabogarak a kívánt növényeken maradnak. Arra sincs garancia, hogy azokkal a kártevőkkel fognak táplálkozni, amelyeket szeretne.
Sok kertész, aki katicabogarat telepít a kertjébe, elfelejti elvégezni az alapmunkát annak érdekében, hogy a katicabogarak tartósan odaköltözzenek. Ne feledje, ha a kertje nem vonzza a vadon élő katicabogarakat, akkor valószínűleg a betelepített katicabogarak számára sem lesz megfelelő a környezet.
Az őshonos katicabogarak betelepítése bizonyos esetekben megoldást jelenthet. Általánosságban azonban az a legjobb, ha holisztikusabb szemlélettel közelítjük meg ezt a kérdést. Nem szabad „gyors megoldásként” gondolni bármely faj betelepítésére, hanem általában komplexen, összefüggéseiben kell átgondolni, hogy miként telepítsük be a katicabogarakat a kertünkbe úgy, hogy azok jól is érezzék magukat és elvégezzék a hasznos munkát, amit tőlük várunk mindezért cserébe.
(Fotó: ElinaElena/Pixabay)