Megtermeltük, kitermeltük és mehet a pincébe. Hogyan tároljuk a burgonyát jól, otthoni körülmények között? Erre hoztam ma bevált praktikákat.
Már gyermekkoromban is alapvető feladat volt a termények hatékony betárolása. Bár relatíve kis kertünk volt, de budapesti viszonylatban nagynak számított. Sokszáz tő paradicsom, paprika, rengeteg szőlő, és az olyan helyekre, ahová nem tudtuk mit ültessünk, oda burgonya ment. Az egész család termelte és közösen kitermelte, és aztán együtt betároltuk, feldolgoztuk.
Elősütött hasábburgonyaként is kiváló
Az volt a szabályunk családilag, hogy két krumpliszsáknyit elősütött hasábburgonyaként kellett betárolni a mélyhűtőbe, mert a szülők sokat dolgoztak, és így csak elő kellett kapni. A kifejezetten sütésre való burgonyát hámozzuk meg, mossuk meg alaposan, szeleteljük fel hasábburgonyának, majd fagyasztós zacskókba porciózzuk ki és fagyasszuk le! Ilyenkor a mosás után célszerű lecsepegtetni, hogy a plusz víztől ne fagyjon össze tömbbe.
Télen majd forró zsiradékban pikk-pakk kisüthető és élvezhetjük a nyáron megtermelt javakat.
Hosszabb tárolás zsákosan
Csapadékos időben a burgonyavész (Phytophthora infestans) és a fekete szártő és nedves gumórothadás (Erwinia sp.) okozzák a legtöbb minőségi problémát, tárolási veszteséget gumórothadások formájában. Ha ezeket ki tudjuk védeni, akkor nagyon szépen tárolható a krumpli egész télen. Emellé még társul a megfelelő fajtaválasztás is, mert nem minden fajtát érdemes hosszan tárolni.
Szeptembertől október végéig tart a téli betárolásra szánt burgonya felszedésének és betárolásának ideje. Csak a jó minőségben betakarított burgonya tárolható be minőségromlás nélkül télire. Mivel a burgonyagumó élő szervezet, így sok vizet, közel 75%-nyit is raktároz, tehát a fertőzésektől való védelme elsődleges feladat.
Betakarításkor csökkentsük a sérüléseket a burgonyagumókon, tehát a félbevágott, sérült krumplikat inkább használjuk el friss fogyasztáskor, mint télire eltéve. Különválogatva és az ép gumókat leszárítva a párától, nedvességtől már nagy lépést tettünk előre a jó téli tárolásért.
A tárolóban a hőmérsékletet olyan alacsonyan tartsuk, amennyire csak tudjuk, de fagypont felett legyen.
Egyéb módok, inkább konyhában tevékenykedőknek
A krumplit sokféle egyéb módon is eltárolhatjuk. Abban az évben, amikor sok terem, akkor készíthetünk belőle chipszet, előre fagyasztható szilvásgombócot és nudlit is. Ilyenkor ezeket a félkész ételeket csak zacskóba téve fagyasztani kell és felhasználáskor már csak készre főzni. Persze manapság az elektromos áram kapcsán többnyire egyre kevesebb mélyhűtős megoldásban gondolkodunk, de így is bőven van polcra tehető verzió is.
Van aki leaszalva porrá őrli és télen krumplipüréként főzi meg. De rengeteg jó receptet lehet találni készételek tartósításához is, mint a paprikáskrumpli, krumplifőzelék, ami szintén lehetőséget ad a téli egyéb betárolási módoknak. Ez utóbbiakhoz azért egy befőzőautomata, vagy jó dunsztolási technika már elengedhetetlen lesz. Cserébe viszont áram nélkül is télire tartósítható verziókat kapunk a kamrapolcra.
Kiemelt kép: Pexels