Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.
Amint az éjszakai hőmérséklet lecsökken, reggel teljesen más illatokkal vár minket a hajnali kert. Olyan “tél szag van” szokták mondani. De mit jelent ez az “ősz szag” vagy “tél szag”? Mondjuk először is illat, de ez lényegtelen: a tél szag egy olyan nyár végét jelző illat, amikor már tudjuk, hogy elindultunk kifelé a szezonból.
A reggeli levegő párásabb, hideg pára üli meg a növények levelét, nedves a fű és jó esetben csak 10 óra körül szárad fel. Ezzel együtt a virágok is kezdenek illatukból veszteni és egy más, talán tisztább illatélmény fogad minket egy őszi hűvös hajnalon a nyárhoz képest.
Ha változik a környezet, változik a párolgás is
Minél hűvösebb kezd lenni, a növények annál nehezebben száradnak fel és kevesebbet is párologtatnak.
Még a kevés vagy kevesebb párologtatás csak egy dolog. Az igazi feladat a növényvédelem, hiszen az elhúzódó felszáradás is magába rejt növényvédelmi feladatokat. Ilyenkor gyakoriak a gombás és baktériumos fertőzések is.
Hogyan hidalható át ez a probléma?
Az egyik az, ha még csepegtető öntözésnél sem öntözünk a délutáni órákban. Kézzel öntözve meg pláne, mert a leveleknek is fel kell száradnia.
Nagyjából délig lehet érdemes öntözni ilyenkor, utána már nem.
A másik kérdéskör a víz hőmérsékletének kérdése: ha nagyon hideg vízzel öntözünk, még jobban lehűti a talajt és a gyökereket, így egy újabb szempont a reggeli vagy délelőtti öntözés mellett, hiszen van ideje felmelegedni a talajban és nem hideg vízzel megöntözve megy bele a növény a hűvösebb éjszakába.
Ha már öntözés, akkor tápoldatozás is van
Korábban már írtam róla, hogy a leandereket és az eddig tápoldatozott, de teleltetnivaló növényeket is át kell állítani a pihenőidőre.
Ez a kerti növényekkel is így van, hiszen nemcsak az öntözések számát érdemes csökkenteni, hanem a vízmennyiség mellett a tápanyagozás csökkentését is el kell kezdeni.
Ezzel kárt nem teszünk, de a növény azt érzékeli, hogy vége a nyárnak és elindul felkészülni a télbe, és nem új, finom hajtások hozására “pazarolja” az energiáját, hanem a télre való felkészülésre „figyel oda”.
Kiemelt kép: Pixabay