Házikert

Így tarthatjuk hosszantartóan üdén egynyári növényeinket

Agrofórum Online

A nyári hőség és magas páratartalom különös kihívást jelent az egynyári növények gondozásában, de néhány egyszerű módszerrel akár hosszabb ideig élvezhetjük virágaink szépségét.

Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy növényeink üdék és egészségesek maradjanak a legforróbb hónapokban is.

Öntözés

A rendszeres és alapos vízutánpótlás elengedhetetlen az egynyári növények esetében is, azonban a nagy melegre való tekintettel nem mindegy, mikor is gondoskodunk növényeink táplálásáról, hiszen a víz könnyebben elpárologhat a nagy hőségben.

Éppen ezért a legjobb időpont az öntözésre a kora reggel vagy az esti órák, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, és a víz kevésbé párolog el. Fontos, hogy alaposan öntözzük meg a növényeket, hogy a víz mélyen a gyökerekhez jusson, ne csak a felszíni talajt érje el.

Arra is érdemes figyelni, hogy öntözés során a levelekre minél kevesebb víz jusson, ez azért különösen fontos, mert ha a levelekre víz kerül, különösen napsütéses időben, a vízcseppek lencseként működhetnek.

Felnagyíthatják a nap sugarait, ez pedig égési sérüléseket okozhat a leveleken, ami barna vagy fekete foltok formájában jelentkezhet. Emellett ne felejtsük el, hogy a nedves, párás környezet kedvező a gombás megbetegedések előfordulásának, így különösen fontos észben tartani, mikor ideális öntözni.

Kókadt virágok

A növények lekókadása gyakori probléma, különösen a forró nyári hónapokban. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az öntözés önmagában nem elég, érdemes megfigyelnünk a környezetet, és átgondolnunk, hogy új helyre tegyük őket.

Ahogy számunkra, úgy a növényeink számára is igen fontos a jó légmozgás kánikula idején. A jó légáramlás csökkenti a gombás betegségek kockázatát és segít a növények hűtésében. Ügyeljünk arra, hogy a növények ne legyenek túl sűrűn ültetve, és rendszeresen vágjuk vissza az elhalt vagy túlnőtt részeket, valamint a beteg részeket is távolítsuk el mielőbb.

A beteg és holt részek rendszeres eltávolítása ösztönzi az új virágzást és megakadályozza, hogy a növény energiát pazaroljon az elhalt részek fenntartására. Ez különösen fontos az egynyári növények esetében, amelyek rövid életciklusuk alatt minél több virágot szeretnénk látni.

Megfelelő talaj

A megfelelően vízelvezető talaj elengedhetetlen a gyökérrothadás elkerülése érdekében. Ügyeljünk arra, hogy a talaj laza és jól átjárható legyen, különösen cserépben nevelt növények esetében, ahol a víz pangása gyakori probléma lehet. Ez pedig ugyan nem mutatkozik szembetűnően számunkra, azonban kókadt virágokhoz vezethet és a további öntözés csak ront a helyzeten.

Kerüljük a növények átültetését vagy nagyobb mértékű zavarását a legforróbb időszakokban, mivel ez stresszt okozhat, ami szintén kókadáshoz vezethet. Ha lehetséges, biztosítsunk árnyékolást a legforróbb délutáni órákban árnyékoló hálók vagy napernyők segítségével. Ez megvédi a növényeket a közvetlen napfénytől, amely kiszáríthatja a talajt és a növényeket.

Nyár végén és kora ősszel az egynyári növények természetes életciklusa a végéhez közeledik. Az egynyári növények nevéből is adódóan egy szezonra „tervezték” őket, így ilyenkor gyakran elhalnak, és helyet adnak a következő szezon növényeinek. Ez idő beköszöntével távolítsuk el az elhalt vagy elhervadt növényeket, hogy megelőzzük a betegségek és kártevők terjedését. Ez egyúttal helyet is felszabadít az őszi és téli növények számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

A peroxiddal lemosott termékek hosszabb ideig eltarthatók?

2022. szeptember 26. 09:34

Köztudott, hogy a hidrogén-peroxid nagyban elősegítheti a termesztést. Ugyanakkor még relatíve újdonságnak számít a betakarítás utáni felhasználása. Figyelembe véve, hogy mennyire fontos ekkor az állandó hidrogén-peroxid-ellátás, a HPNow létrehozott egy olyan helyszíni hidrogéngenerátort, amely ultratisztaságú peroxidot állít elő.

Gondozott pázsit nélkül nincs szép kert sem

2022. április 29. 06:36

Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni.

Magyarország talajtípusai III.: szikes talajok

2021. december 24. 08:36

Magyarországon a szikes talajok kialakulása elsősorban hidrológiai, geológiai és a domborzati viszonyokkal van összefüggésben.

Gondoskodjunk megfelelően a növényeinkről a nyári nyaralások időszakában is!

2021. június 29. 05:43

Előfordulhat, hogy nem sikerül senkit sem beszerveznünk a növények megöntözésére a többnapos nyaralásunk időtartamára. Milyen előkészületeket tehetünk, hogy a szobanövényeink és a kertlakók is átvészeljék ezt az időszakot?