Házikert

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

Agrofórum Online

Sok esetben nagy növényt a szemünk vásárol, de vannak trükkök, hogy később is szép maradjon a növény, hiszen ahonnan vesszük – akár kertészetből, akár magánembertől – sok esetben nem csupán a véletlennek köszönhető, hogy a dézsás növény olyan igazán szép.

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, szabadföldben élő növénynek. Így ha abban gondolkodunk, hogy dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk. Ezek nem olyan extranehéz szempontok, aminek csak kevesen felelnek meg, hanem univerzálisan betarthatók bárki számára.

Kérdezzünk és kérdezzünk!

A növényről mindig kérdezzünk! Bár ez egy ökörbefogadott kutyusnál sokkal kézenfekvőbbnek tűnik, és a haszonállat tartók is tudják, hogy az állat takarmányozásában nagyon fontos, hogy ADDIG hogyan volt nevelve az állat, ameddig nem a miénk volt. Ez a növényeknél is pontosan ugyanígy van.

Mivel a helyváltoztatás egy nagy dézsás növényt ugyanúgy megvisel, mint akár minket is egy nagyobb költözés, így fontos, hogy legalább tápanyagok szintjén és az öntözés gyakorisága tekintetében tudjuk, hogy eddig mit kapott a növény. Minden egyes váltás sokkal könnyebben működik, ha legalább a tápanyagok utánpótlását a megszokott rendben tesszük.

Ha csodás dézsás növényt szeretnénk, akkor figyelnünk kell annak az igényeire is! (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-novekedes-viragzo-dekorativ-17140137/)

Ha kell, ültessük át!

Sok nagyra nőtt dézsás növényt azért adnak el, mert nincs kedvük már átültetni. Mindig kérdezzük meg azt is, hogy mikor ültették át, és milyen földkeverékbe. Ha netán szükséges jobb minőségű talajt adni a növénynek, akkor ideális lehet szinte a költözés után az átültetést is megejteni, mert így hamar regenerálódik a növény.

A gyökerek ne lógjanak ki a dézsa alján, ha ilyet látunk, biztosan átültetésre van szükség. Ugyanígy, ha sókiválást látunk a talajon, vagy nagyon rossz minőségű talajt látunk az edényben: minden esetben érdemes az átültetésben is gondolkodni.

Ha már átültetésről van szó, akkor gondoljuk végig, hogyan fogjuk ki- és becipelni a növényeket. Lehet kapni füles dézsákat, ezek nagyban megkönnyítik a dolgunkat a teleltetés kezdetén és a tavaszi kipakolás idején.

Hasonló helyre tegyük, mint ahol addig élt

A legnagyobb stressz nem is a szállítás egy hatalmas növénynél, hanem az, hogy teljesen megváltozik minden környezeti tényező. Próbáljuk megfigyelni a régi helyét: árnyékos volt? Félárnyékos? Netán szeles, vagy pont szélvédett helyen volt? Ezek azért is fontosak, mert az mindig jel, hogy a növény, ha nagyon szépen növekszik egy adott helyen, akkor várhatóan hasonló helyen lesz újra ugyanolyan gyönyörű, mint amibe beleszerettünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Kurkuma virág levelei mitől sárgulnak?

2022. november 13. 04:38

Van, volt egy gyönyörűen virágzó kurkumanövényem, aminek a levelei kezdenek sárgulni. Mit csinálok rosszul, hogy ilyen tüneteket mutat? Ugyanúgy ápolom, mint előtte.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Szerbiában csökkent az öntözött területek nagysága

2020. május 23. 11:47

Az öntözővíz legnagyobb részét 88,3 százalékát a felszíni folyóvizekből, a maradék mennyiséget pedig a felszín alatti vizekből, tavakból, víztározókból és a vezetékes vízből biztosították.

A kormány jelentős többletforrást nyújt öntözésfejlesztésre

2019. január 24. 13:30

Feldman Zsolt államtitkár beszámolt arról, hogy idén megkezdi működését a nemzeti öntözési központ a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központon (NAIK) belül. Ismertette a 2019-es évben elérhető agrártámogatások körét, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Vidékfejlesztési Programban 19 nyitott pályázati felhívás van, 307,92 milliárd forinttal.