Ma már nem kell kerttulajdonosnak lennünk ahhoz, hogy szemet gyönyörködtető fűszernövényeket termesszünk az otthonunkban. Ha ugyanis vásárolunk egy kellemes méretű dézsát vagy balkonládát, játszi könnyedséggel kialakíthatjuk mi is a miniatűr kiskertünket a kedvenc fűszernövényeinkkel, amiket aztán kedvünkre felhasználhatunk a konyhánkban.
Hogy mire van szükségünk? Csak egy nagyobb dézsára vagy ládára, ami elfér valahol a konyha közelében, valamint egy zsák virágföldre, palántákra és elegendő fényre és vízellátottságra. Figyeljünk rá, hogy a fűszernövények nehogy megperzselődjenek az ablak mögött az erős napsütésben!
Mire jók a friss fűszernövények?
Elsősorban ételek és italok ízesítésére használhatjuk őket, de többjüket – így például a citromfüvet, a zsályát vagy a mentát – teafűként is megfőzhetjük. A dézsába ültetett fűszernövények mindemellett roppant dekoratív látványt nyújtanak, így a nyilvánvaló hasznukon kívül szép díszei lehetnek a konyhabútorunknak vagy az étkezőnknek.
Milyen fűszernövények kerüljenek a dézsába?
Metélőhagyma (Allium schoenoprasum)
A Földközi-tenger vidékéről származó pázsitfűkén és snidlingként ismert növény a a hagymaformák legkisebb méretű faja. Isteni ízt ad a különféle krémeknek, pástétomoknak és szendvicseknek, miközben a látványa is lenyűgöző: hosszú, fűszerű, sötétzöld levelei dúsan nőnek, halványlila virágai vidámságot adnak a cserepünknek.
Menta (Mentha spicata/piperita/arvensis)
Mentából több fajtát is ültethetünk, de vagy külön dézsában neveljük őket, mert erőteljesen és gyorsan növekednek, ráadásul hajlamosak elnyomni a többi fűszernövényt. Ha mégis más fűszernövényekkel egy dézsába tesszük, gondoskodjunk róla, hogy elegendő hely maradjon a többi növénynek. A menta remek ízesítője a nyári limonádéknak, szörpöknek, fagylaltoknak és desszerteknek, így gyakran szüretelhetjük, megakadályozva ezzel a növény dinamikus terjeszkedését.
Zsálya (Salvia officinalis)
A sokoldalúan felhasználható fűszernövényt érdemes rendszeresen visszavágni, hogy ne legyen fás. Frissen szedett leveleiből kiváló tea, frissítő limonádé készíthető.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
Alacsonyabban növő fűszernövény, ezért ültethetjük a metélőhagyma és a mente elé, esetleg a zsálya szomszédságában. Szép ágyást képez, virágos levelei kiszárítva sokáig megőrzik aromájukat, így érdemes rendszeresen vágni és „betakarítani”.
Oregánó vagy szurokfű (Origanum vulgare)
Az olasz pizzák és tészták kihagyhatatlan fűszernövénye, amelynek segítségével mediterrán ízeket és illatokat csempészhetünk a legegyszerűbb ételbe is. Élénk világoszöld levelei szép látványt nyújtanak, és amennyiben rendszeresen vágjuk, gyorsan visszanőnek, bokrosodnak.
Fodroslevelű petrezselyem ( Petroselinum crispum)
Érdemes több növényt nevelni, hogy mindig lehessen belőle zöldet vágni, hiszen mennyei ízt ad a leveseknek, grillezett burgonyának, rizses ételeknek, sülteknek, salátáknak, ráadásul nagyon szép látványt nyújt a dézsában a többi fűszernövény közt.
Tárkony (Artemisia dracunculu)
Különleges aromája elképesztő ízt ad a bárányhúsból, pulykából vagy csirkéből készült leveseknek és a grillezett ételeknek. Leveleit bármikor leszedhetjük, frissen és szárítva is felhasználhatjuk.
Forrás: Atlas Kiadó: Gyógy- és Fűszernövény lexikon, wikipedia