Gyepszőnyeges mesterséges kert vagy fenntartható méhlegelő? Sokan azt gondolják, hogy a gyepszőnyeges tujasoros kert a legegyszerűbb fenntartási oldalon, pedig a valóságban más a helyzet. A méhlegelős kertnek még ráadásul haszna is van környezetvédelmi okokból.
A mai modern kertépítészet sok-sok stílusirányzatában a térkövezésre és műfüvezésre vagy gyepszőnyegezésre sokkal nagyob hangsúlyt fektetnek, mint a valódi, fenntartható és környezetvédelmi értelemben hasznosabb kertekre.
Egy olyan kertben, ahol csak monoton gyep van és pár tuja, ott a méhek sem lesznek gyakori vendégek, mert az alapvető dolog hiányzik számukra: a virágporban gazdag növényzet.
A méhlegelő kertben az a jó, hogy amellett, hogy egy színes színfolt, folyamatosan van, ami életet visz a kertbe, ami folyamatosan virágzik. A méhek akkor szeretnek majd a kertünkben lenni és ezzel segíteni akárcsak a gyümölcsfáink beporzását is, ha megfelelő környezetet teremtünk nekik.
Egy méhbarát kert nem lehet steril környezet.
Milyen növények vonzzák a méheket?
A méhek kedvelt méhlegelője a facélia, a herefélék, a mustár, de számos más virágzó dísznövényt is a listánkra vehetünk. Minél szebb, nagyobb, színesebb a virág, annál valószínűbb, hogy a méhek is kedvelni fogják. Ez attól függ, mennyire sok virágport termel a növény és mennyire mézelő növényről beszélünk.
A lepkéket is így csalogathatjuk, mert bizony a színes, virágporban gazdag növények a lepkeféléket is vonzzák.
A virágzók között a bíbor kasvirág, a kokárdavirág, a díszcsicsóka, a mocsári hibiszkusz talán a legszebb méhcsalogatók. De az illatos nyári orgona a pávaszemes lepkén kívül a méheket is vendégül látja.
A mille fleur virágágyások
A mille fleur vagy millefleur virágágyások látszólag rendezetlen, vadvirágos ágyások, mindenféle tervezést mellőzve. De a valóságban ezeket az ágyásokat mesterien megtervezik, hiszen az a cél, hogy a tekergő virágfolyam kora tavasztól késő őszig, netán az első fagyokig adjanak virágpompát és ezzel együtt méh- és lepkecsalógató kertélményt.
Hazánkban az egyik legszebb ilyen ágyást hosszú évek óta a Margitszigeten lehet látni, de a Virágos Magyarország programban is rengeteg település mutat fel impozáns ágyáskompozíciókat. Egyik évben Csopakon is egy igen kiemelkedő alkotást csodálhattak meg az arra látogatók, mind egynyári virágokból kialakítva.
A fenntarthatóság szempontjából viszont az egynyáriak, az évelők, a virágos cserjék és a fák egyaránt részt kellene vegyenek ebben a méhecske-csalogatásban.
Ha a hársvirágzáskor a fa alá ülünk és figyelünk, akkor hallható is az a zsongás, ami a fát látogató gazdag rovarvilágot rögtön felfedi. Nem mellesleg, ha jól válogatjuk össze a növényzetet a kertben, akkor a rovarok tápnövénye mellett nekünk is hűs árnyékot, örömteli gyógynövénykertet vagy virágos lélekápoló látványt adnak cserébe.