Akár tél van, akár nyár, az orchideák akkor lesznek igazán szépek, ha gondosan ápoljuk őket. De még így is előfordulhat, hogy elkezd sárgulni rajtuk egy-egy levél. De miért sárgul az orchidea levele?
Nagyon sok téves információ kering az interneten, és amikor témát keresek dísznövényekkel kapcsolatban, hogy mi érdekelheti az embereket, akkor bele is futok ezekbe a tévhitekbe. Inkább tévhitek sokaságába.
Az egyik ilyen az orchidea levelének sárgulásával kapcsolatos: nem csak a közvetlen fénynek való kitettség okozza, pedig a legtöbb helyen ezt írják róla.
A lepkeorchidea igényei
Nagyon sokáig nem tudtam bevirágoztatni az orchideáimat. Egy északi szobám volt lánykoromban, majd valahogy szintén egy északi fekvésű lakásom lett. Az orchideák csak hozták a zöld leveleket, de virágot egyik sem. Akkor ástam igazán bele magamat a lepkeorchideák rejtelmeibe.
Párás környezet, epifita életmód: ez a két alapvető olyan szempont, amit egy lakásban nem mindig tudunk megteremteni. A mulcskeverékes orchideaföld ezt hivatott létrehozni, hiszen nem talajban vannak a gyökerek, hanem egy párás, levegős keverékben.
A párát vagy kézi permetezővel tudjuk biztosítani, vagy olyan helyiségbe téve, ahol többnyire van pára (fürdőszoba).
Napfény vagy árnyék? A legtöbb esteben a keleti, déli vagy nyugati ablakpárkányok az ideálisak a lepkeorchideáknak, hiszen fényre is szükségük van és melegre is. Itt a meleg az izgalmas kérdés még, mert akkor is sárgul a levele a lepkeorchideának, ha talphidegben van, vagyis fázik az ablakpárkányon, ami a téli időszakban gyakori jelenség.
Az alulról fázást úgy kerülhetjük el, hogy vagy textilterítőt vagy bambusz tányéralátétet teszünk alá, amitől már a hideg kevésbé éri a gyökereket, cserepet alulról.
A huzat sem kedvez a lepkeorchideának, így ha rányitjuk az ablakot, akkor szintén levélsárgulással fog válaszolni rá.
Az idős levelek is lesárgulnak
Minél idősebb egy tő, annál több alsó levél kezd el lesárgulni, majd leesni róla. Ez egy természetes jelenség, nem kell aggódni. Ez csak akkor gond, ha nagyon nagy ütemben jelentkezik a levélsárgulás. Ilyenkor tápanyaghiány áll a sárgulás hátterében, így orchideának való tápoldattal hamar megoldható a probléma, bár a sárgult levél már nem fog visszazöldülni.
Láthatatlan kártevők
Sokszor az atkák is megtámadják az orchideáinkat, szabad szemmel nehéz észrevenni őket. Nézzük meg a levélfonákokat, keressünk apró, igen pici szívogatásnyomokat! Ha valóban atka van a növényünkön, akkor atkák elleni készítménnyel csak a leveleket (gyökereket és virágot nem) permetezzük le!
Kiemelt kép: Pexels