Szeretem az őszt, és hogy rengeteg lehetőségünk rejlik az őszi kertben is. Milyen örökzöldeket ültessünk az őszi díszkertbe? Erről hoztam most pár gondolatot.
Az ősz önmagában is egy csodálatos évszak. Az elmúlás helyett a természet pihenőidejére való felkészülést ünnepelhetjük ekkor, méghozzá csodálatosan tarka lombszínekbe öltözve. Az ősz egy olyan évszak, ahol az indiánnyár mellett a valódi hajnali párát, fagyokat is megélhetjük, napközben az akár 25 Celsius-fokos melegekkel. Szeszélyesen bolondos időszak, mégis telis-tele van szépséggel.
Az őszi lombszínek sokféleségét egyrészt a hőmérsékleti változásnak köszönhetjük, másrészt a színanyagok bomlásának, melytől ezernyi színben pompázik a kert, a táj.
De mi lesz, ha lehull a sok színes levél? A kopasz ágak helyett nézzünk örökzöldeket, melyek nem csak tűlevelűek lehetnek!
Bangiták világa és a téli színek
A bangitáké (Viburnum) egy rendkívül fajgazdag növénycsalád, közel 170 faj található közöttük, rengeteg szép kertészeti változattal. A bőrnemű hatást keltő hatalmas leveleiről ismert a ráncos levelű bangita, az illatos virágával díszít a kányabangita, de mellettük számos egyéb izgalmas faj is létezik.
A kedvenc örökzöld bangitáim persze főleg a ráncos levelű bangiták fajtái közül kerülnek ki, hiszen nemcsak a kertben veszem hasznukat, de kültéri virágdekorációkban is jól lehet dolgozni velük. A szöszös hajtásrendszere viszont allergén lehet, ezt vegyük figyelembe!
Nem minden bangita örökzöld, mint például az ostorménfa sem az.
Babérmeggy és kertészeti fajtái
Ha már a látványos levelekről beszélek, akkor ide tartozik a fényes, viaszos levelű babérmeggy is. Örökzöld lévén és jó sövényalkotóként sok kertben ma is alapnövényként ismerik.
Mivel jól tűri a különböző talajokat is, bármilyen szerepre alkalmas a kertben (szoliter, sövény, háttérnövény, nagy cserjének nevelve stb.), így bátran alkalmazzuk mi is.
Japán babérsom, vagyis az aukuba
Színes, pettyes, sárgás és fehéres foltokkal tarkított levele igazi színfolt a téli kertben. Az első pár évben könnyen visszafagyhat, így lehetőség szerint mediterrán sarokba, vagy védhető helyre tegyük, de onnantól, hogy megszereti helyét már hatalmas növényt nevel bármilyen kicsinek is ültettük.
Élénk levelei erősen viaszosak, érdekes hatást keltenek tűlevelűek között is, de lombhullató fák és cserjék közé is beilleszthető.
Kecskerágók sokasága
Akár az ódon falakra, akár talajtakarónak keresünk növényt, a kecskerágókhoz nyugodtan lehet nyúlni, az Euonymus fortunei különböző lombszínű fajtái szépen beilleszthetők még sziklakertekbe is, ahol a színekért télen főleg az örökzöld talajtakarók és pár pozsgás lesz a felelős.
Kiemelt kép: Pexels