Házikert

Őszi gyümölcsfatelepítési tippek

Agrofórum Online

A sikeres eredéshez és jó terméshez megfelelő fatelepítési előkészületekre is szükség van. Az őszi gyümölcsfatelepítési időszakban járunk még most, úgyhogy időszerű is áttekinteni, mit tehetünk a sikerért.

Gyümölcsfákat addig tudunk telepíteni ősszel, ameddig nem állnak be a téli talajmenti fagyok. Ebben az időszakban a talajhő még megfelelő arra, hogy a gyümölcsfákat elültessük és a fák meg is fogják a talajt.

A legtöbb faiskolából az oltványokat október közepétől, szabadgyökerű változatban vihetik haza a vásárlók. A telepítésre szánt fajták, oltványok milyensége több kérdést is felvet, de a sikerhez nem árt vásárlás előtt kicsit odafigyelni és gondosan válogatni.

Ültetni mindaddig ültetetünk, amíg a napi hőmérséklet 0 Celsius-fok alá nem megy tartósan.

Biokertbe vagy hagyományos kertbe ültetünk?

Ha gyümölcsfát választunk, akkor ez az egyik legfontosabb kérdés. Egy rezisztens vagy biotermesztésre ajánlott fajtával tudunk elsősorban biokertben hatékonyan termeszteni, míg egy hagyományos kertbe nagyobb a választék is. Így biokertbe például almánál ilyen a Florina, a Freedom, meggynél a Csengődi fajta.

Talajadottságoktól is függ a fajta és alanyválasztás

Mivel a gyümcsfák oltványként kaphatók, így az alanyra jellemző, hogy milyen talajra érdemes őket telepíteni. Egy erős növekedésre hajlamos alannyal és fajtával hatalmas fákat nevelhetünk, ha tápanyaggazdag és nedvességben gazdag talajra ültetjük. Ezt ilyenkor a kertben rendelekzésre álló hely is meghatározza majd.

A porzófajtákról se feledkezzünk el

Sok olvasói kérdés szokott ilyenkor beérkezni, hogy a nagy multikban árusított fajtákból bevásárol a hobbikertész és évekkel később sem terem, vajon ez mi okozza? Ha nincs a közelben porzófajta, akkor a gyümölcsfánk sem fog teremni. Ha porzófajtát igénylő fajtát választunk, akkor erről is gondoskodni kell mindenképpen!

Telepítésnél is figyeljünk oda

A gyökereket kicsit vágjuk vissza, ez serkenti a gyökérnövekedést. A föld a gyökerek körül ne száradjon ki, így a kiásott mélyedést is öntsük fel vízzel, majd ebbe süllyesszük bele a gyökereket, tegyük tele komposztos talajjal és újra öntözzük be alaposan.

Használhatunk a telepítéskor víztartó kiegészítőket is, akár agyagból készültet, akár más nedvszívó segítséget, ami fokozatosan adja le majd a későbbiekben is plusz nedvességet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Érdemes-e még permetezni a gyümölcsfák lombját?

2020. október 2. 09:47

 Szinte mindegyik fám levelei foltosak, azok sárgulnak is és korán lehullanak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: egyre több a levéltetűvel fertőzött hajtásvég

2023. május 24. 08:38

Május második dekádjában erős felmelegedés következett be, az éjszakai minimum hőmérséklet sem süllyedt 10 C0 fok alá, nappal pedig gyakran 25-27 fokra is emelkedett a hőmérséklet.

Elkéstem már a lemosó permetezéssel?

2023. február 18. 04:38

Tájékoztatásukat szeretném kérni, hogy gyümölcsfáimnál elkéstem már a lemosó permetezéssel?

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.