A sikeres eredéshez és jó terméshez megfelelő fatelepítési előkészületekre is szükség van. Az őszi gyümölcsfatelepítési időszakban járunk még most, úgyhogy időszerű is áttekinteni, mit tehetünk a sikerért.
Gyümölcsfákat addig tudunk telepíteni ősszel, ameddig nem állnak be a téli talajmenti fagyok. Ebben az időszakban a talajhő még megfelelő arra, hogy a gyümölcsfákat elültessük és a fák meg is fogják a talajt.
A legtöbb faiskolából az oltványokat október közepétől, szabadgyökerű változatban vihetik haza a vásárlók. A telepítésre szánt fajták, oltványok milyensége több kérdést is felvet, de a sikerhez nem árt vásárlás előtt kicsit odafigyelni és gondosan válogatni.
Ültetni mindaddig ültetetünk, amíg a napi hőmérséklet 0 Celsius-fok alá nem megy tartósan.
Biokertbe vagy hagyományos kertbe ültetünk?
Ha gyümölcsfát választunk, akkor ez az egyik legfontosabb kérdés. Egy rezisztens vagy biotermesztésre ajánlott fajtával tudunk elsősorban biokertben hatékonyan termeszteni, míg egy hagyományos kertbe nagyobb a választék is. Így biokertbe például almánál ilyen a Florina, a Freedom, meggynél a Csengődi fajta.
Talajadottságoktól is függ a fajta és alanyválasztás
Mivel a gyümcsfák oltványként kaphatók, így az alanyra jellemző, hogy milyen talajra érdemes őket telepíteni. Egy erős növekedésre hajlamos alannyal és fajtával hatalmas fákat nevelhetünk, ha tápanyaggazdag és nedvességben gazdag talajra ültetjük. Ezt ilyenkor a kertben rendelekzésre álló hely is meghatározza majd.
A porzófajtákról se feledkezzünk el
Sok olvasói kérdés szokott ilyenkor beérkezni, hogy a nagy multikban árusított fajtákból bevásárol a hobbikertész és évekkel később sem terem, vajon ez mi okozza? Ha nincs a közelben porzófajta, akkor a gyümölcsfánk sem fog teremni. Ha porzófajtát igénylő fajtát választunk, akkor erről is gondoskodni kell mindenképpen!
Telepítésnél is figyeljünk oda
A gyökereket kicsit vágjuk vissza, ez serkenti a gyökérnövekedést. A föld a gyökerek körül ne száradjon ki, így a kiásott mélyedést is öntsük fel vízzel, majd ebbe süllyesszük bele a gyökereket, tegyük tele komposztos talajjal és újra öntözzük be alaposan.
Használhatunk a telepítéskor víztartó kiegészítőket is, akár agyagból készültet, akár más nedvszívó segítséget, ami fokozatosan adja le majd a későbbiekben is plusz nedvességet.