3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Növénytermesztés

A 2024. évi rávetéses másodnövény-termesztés tanulságai

Az Iowai Szójaszövetség (ISA) rávetéses kettős termesztéssel kapcsolatos munkájának alapvető célja, hogy növelje a mezőgazdasági termelők jövedelmét és javítsa a talaj egészségét.

„A rávetéses kettős termesztés lehetővé teszi, hogy egyesítsük az áttelelő gabonafélék termesztésének gazdasági előnyeit a környezeti előnyeivel” – mondja Alex Schaffer, az ISA tudományos főmunkatársa.

A rávetés során ősszel vetik el a fő termést adó áttelelő gabonafélét, majd tavasszal szója kerül rá. A gabonát júliusban learatják, míg a szója a vegetációs időszak hátralévő részében érik be, és ősszel kerül betakarításra.

„Az ISA nagyon komolyan veszi részvételét ebben a munkában, és az Iowa Learning Farms értékeli ezt a partnerséget” – mondta Matt Helmers, az Iowa Nutrient Research Center igazgatója, az iowai állami egyetem mezőgazdasági és bioszisztémák mérnöki tanszékének professzora.

„Bár ez a gyakorlat nem mindenhol lehet gazdaságos vagy életképes a takarónövények vetőmagszükséglete miatt, lehetőséget adhat a termelőknek bizonyos hozzáadott értéket teremteni, éppen ezért fontos, hogy folytassuk a kutatást és a demonstrációt ezzel a lehetőségként felmerülő termesztési rendszerrel kapcsolatban.”

Saját kísérleteiken kívül az RCFI az Iowa Learning Farms-szal közösen is végzett az egész államra kiterjedő másodvetéssel kapcsolatos kísérleteket. Az ISA 36 rávetéses kísérlete (2020 óta) azt igazolja, hogy ez a gyakorlat különleges gazdálkodást igényel, kockázatos, és függ a földrajzi elhelyezkedéstől és a csapadéktól.

Miért érdemel figyelmet a rávetéses kettős termesztés?

A rávetés potenciális előnyei a gazdaság számára:

  • Diverzifikáció
  • Magfogás a takarónövényekről
  • Profitlehetőség
  • Csökkentett gyomirtószer-használat
  • A talaj egészségének javítása
  • Az erózió megelőzése

A rávetés előnyei a környezet számára:

  • Nitrátmegkötés
  • Az erózió megelőzése
  • Szénmegkötés
  • Jobb vízbeszivárgás
  • Talajegészség

A környezeti előnyök és a mezőgazdasági előnyök nem zárják ki egymást – mondja Schaffer. – A környezetet szolgáló tevékenységek általában a gazdaság számára is előnyösek, különösen a talaj egészségének és az erózió megelőzésének szempontjából.”

A gabonafélék piacának bővülése kulcsfontosságú e gyakorlat elfogadásához. „A rendszer akkor a legjövedelmezőbb, ha lehetőség van a gabonát takarónövény-vetőmagként értékesíteni – mondja Schaffer. – Ha ez a gyakorlat megvalósul, Iowa államnak megfelelő piacot kell találnia ezen gabonafélék számára.”

Mérlegelések a rávetéses gazdálkodásban szereplő gabonafélékkel kapcsolatban

Az előzetes kutatások azt mutatják, hogy az október első felében történő vetés csökkenti a gabonavetőmagok szükségletét. Schaffer szerint az Iowa Állami Egyetem adatai szerint a hektáronként elvetett 28, 56 és 84 kg vetőmagennyiségek nem mutattak terméscsökkenést, ha a vetés október 15-ig megtörtént. A tervek szerint a gabonafélék vetőmagszükségletével kapcsolatos kutatások tovább folytatódnak.

Egyéb megfontolandó tényezők:

  • A választék sokfélesége
  • Gombaölő szerek és műtrágya
  • „Sor indexálás”

A „sor indexálás” a növények soron belüli eloszlását jelenti, növényfiziológiai szempontból kulcsfontosságú lehet. A tőszám beállítása soron belül az egyik út a sikeres rávetéses műveléshez. Ez akár azt is jelentheti, hogy egyes vetőelemeket elzárunk a vetőgépen – akár szívó légáramú (vákuumos), akár nyomott levegős működésű, hogy helyet csináljunk a szója vetőmagnak és teret adjunk annak növekedéséhez.

Szójatermesztés rávetéssel

Számít az érési csoport: „Csakúgy, mint a hagyományos szójatermesztésben, ahol a késői érésű szójabab láthatóan jobb hozamot eredményez, ez a rávetéses gazdálkodásban még inkább így van” – mondja Schaffer.

120 000 szójababnál nagyobb csíraszám hektáronként

Schaffer szerint a rövidebb éréscsoportú szójabab vetésekor a magasabb vetésszám előnyös volt. „Az előzetes adatok szerint a hektáronkénti 300 000-nél nagyobb vetőmagmennyiség is kedvező lehet, sőt, talán még a 370 000-hez is közelebb lehet – mondja. – Fontolja meg, hogy több szóját vessen, mert minden egyes növény nagyobb stressznek lesz kitéve, kevesebb magot hozhat, mindezt ellensúlyozhatja a nagyobb növényállománnyal. Ezen a téren van még mit kutatnunk”.

Korai szójavetés, mielőtt a gabona bokrosodna

„Próbáljuk meg elkerülni a gabona károsodását, ezért vessük el a szóját időben, ráadásul így még lesz ideje, hogy megnőjön, mielőtt a gabona túlságosan versenyképes lenne” – mondja Schaffer.

Sávos talajművelés / „sor indexálás”

„Ha nem tud tőszámot beállítani, mert a rozst nem gabonavetőgéppel, hanem szórva veti, akkor érdemes a szója vetése előtt például sávos talajművelést végezni – mondja Schaffer. – Bármit, ami nagyobb teret biztosít a szójának a növekedéshez.

Folytatódnak a rávetéssel kapcsolatos kutatások

2025-ben a Schaffer által végzett, az egész államra kiterjedő rávetéses kutatások öt helyszínen vizsgálják majd a búzát. „Folytatjuk ennek a gyakorlatnak a vizsgálatát – mondja. – Láttunk már kudarcot, de láttunk sikert is. Látjuk, hogy ez a művelési mód növelheti a jövedelmezőséget, és még környezeti előnyökkel is járhat. Továbbá az a tény, hogy a szója is szerepel benne, tulajdonképpen ez az oka annak, hogy még többet akarunk tudni a rávetésről.”

(Fotó: Iowa Soybean Association/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi várható idén a repcében?

2025. január 21. 14:10

A repce földrajzi „mozgása” is kortünet: délkeletről mozog nyugat felé, vagyis a csapadékosabb területek felé húzódik.

Meggyőző bizonyítékok szólnak az új szójafajták mellett

2025. január 21. 12:10

A keresleti piacot generáló szója termesztése egyre sikeresebb. Két új, a hazai termesztési körülményeket kedvelő fajtát mutatunk be.

Cirok: mikor és hogy érdemes belevágni?

2025. január 20. 17:10

A cirok termesztése napjainkban felfutó tevékenységnek számít, de fontolóra kell venni, hogy milyen tényezőkkel kell számolnia annak, aki belefog.

A kockázatkezelés jelentősége kukoricában: KWS hibridek az élvonalból

2025. január 16. 17:10

A modern KWS hibrideknek sajátja, hogy a FAO 300–399-es tenyészidőbe tartozó átlaghoz képest hamarabb virágoznak pár nappal.

Gondolatok a dél-amerikai szójatermesztésről, a betakarítás mértékéről

2019. július 26. 11:59

Az idei betakarítási szezon Brazíliában sokkal korábban kezdődött a megszokottnál, ami majd három hónapot jelent a dél-amerikai 2018/19-es aratási szezonban.

A kőolaj árának zuhanásával a kukorica és a szójabab ára is több éves mélyponton

2024. január 9. 08:40

Alapos árcsökkenéssel indult a hét a terménypiacikon. Chicagóban a búza 3 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab 0,8 százalékkal, a repce pedig 2,2 százalékkal lett olcsóbb. Európában is mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza ára 6,6 százalékkal zuhant egy hét alatt

2020. augusztus 11. 06:36

A kínálati kilátások a búza piacára is nyomást gyakoroltak és az ár egy hónapos mélypontra esett pénteken.

A fekete-tengeri feszültségek miatt drágultak a termények

2023. augusztus 17. 08:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.