Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Lesz-e betegség az őszi búzában?

BASF Hungária Kft.

Megszoktuk, hogy átlagos időjárás nagyon ritkán fordul elő, ez elmondható az idei évre is.

Az enyhe, csapadékos télen az őszi kalászos betegségek fertőzőanyaga jelentős károsodás nélkül áttelelt, így március elején a növényeken többfelé megjelentek a korai lombbetegségek, elsősorban a szeptóriás levélfoltosság (1. fotó), a vörösrozsda, az árpa hálózatos levélfoltossága. A hideg, száraz március, április első fele visszaszorította e betegségeket, a növény alsó részeire húzódtak vissza és várják a számukra kedvező feltételeket. Április közepén a várva várt csapadék megérkezett, több részletben esett, átlagosan 15-20 mm eső. Az előrejelzések alapján további esős napok valószínűsíthetőek, folyamatosan nedves állapotban tartva a levélzetet. Április 19-ig az országos áprilisi átlaghőmérséklet nem érte el a 7,5 ºC-t (7,4 ºC), lassú melegedés várható.

1. fotó: Szeptória fertőzés őszi búza levelén (Murony, 2021.03.02.)

Ezek a tényezők elsősorban a nálunk általában kevésbé jelentős szeptóriás levélfoltosság, valamint az utóbbi években előforduló sárgarozsda fertőzését segíti elő. A szeptóriás betegség kialakulásához kevesebb csapadék (10 mm) is elegendő, de több egymást követő napon lehulló néhány mm eső hatására is létrejöhet a fertőzés. Hidegkedvelő kórokozó, a fertőzés már 10 ºC alatt beindul. A nyugat-európai országokban ez a legfontosabb búza kórokozó, nagyon jelentős terméskiesést tud okozni. A sárgarozsda fertőzéséhez is kedvezőek a feltételek, szereti a hűvös időjárást és a jelenlegi csapadékviszonyok elégségesek a kórokozó terjedéséhez. Ez a betegség rugalmasan tud alkalmazkodni az eltérő feltételekhez, melegebb időjárást kedvelő rasszai is kialakultak már.

Érdemes tehát fontolóra venni a gombaölő szeres védekezést, a biztonságra törekedni. A terményárak kedvezőek így még biztosabb a befektetett pénz, a munka megtérülése.

Jelenleg a korán elvetett őszi kalászosok 2-4 nóduszos, a kései kelésűek egy szárcsomó körüli állapotban vannak. Körülményektől és a növény fejlettségétől függően a kezelések várhatóan 1-3 nóduszos állapotban, akár a tavaszi gyomirtással, szárszilárdítással egy menetben vagy a zászlóslevél kiterülése tájékán a felső levelek védelmére fog megtörténni.

A gazdák idén használhatják először a BASF legújabb fejlesztésű azol hatóanyagát, a Revysol®-t tartalmazó Revycare® gombaölő szert (Revysol® + piraklostrobin), ami kiemelkedő hatékonysággal bír a szeptóriás betegség ellen. Több országban elvégzett kísérleti eredmények és a nyugat-európai felhasználási tapasztalatok alapján a szeptória ellen jelenleg a Revycare® az egyik leghatékonyabb azol tartalmú készítmény (1. ábra). Az eddigi körülményeket figyelembe véve erre a tudására nálunk is szükség lesz. Emellett a rozsdaféléket, beleértve a sárgarozsdát is kiválóan visszaszorítja, amit a hazai eredmények is igazoltak (2. ábra).

Az azol tartalmú gombaölő szerek 10ºC alatt kevésbé szívódnak a növény belsejébe, csökken a hatékonyságuk. A Revycare® speciális formulációjának köszönhetően nagy mennyiségben és rövid időn belül a növény belsejébe jut, már 5 ºC-on hatásos a betegségek ellen.

Őszi búzában 1-3 nóduszban a javasolt dózis 0,75 l/ha, egyidőben kijuttatható más növényvédő szerrel együtt is. Ha később a zászlóslevél védelmére irányul a védekezés, akkor 1,0 l/ha adagban permetezzük ki. Univerzális gombaölő szer, kalászfuzárium ellen, DON tartalom csökkentésére is számíthatunk. Ebben az esetben virágzás közepén kijuttatva 1,0 -1,2 l/ha a kívánatos megoldás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megfelelő vetőmagkezelés: a sikeres kukoricatermesztés kulcsa

2025. március 20. 13:10

A magyar kukoricatermesztők teljesítőképessége és hosszútávú jövedelmezősége jelentősen függ a termések hozamától.

Őszi búza termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. március 19. 13:10

Egyes meteorológiai modellek szerint, egyre kedvezőtlenebb klimatikus viszonyok között tudunk búzát termeszteni Európában, így hazánkban is.

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban?

2025. március 17. 06:40

A növények gyors kelése és intenzív gyökérfejlődése aszályos időszakban sorsdöntő lehet. A maghoz szórt mikrogranulált startertrágya a növények egyedfejlődésének legkritikusabb szakaszában, csírázáskor biztosítja a fiatalkori fejlődéshez legszükségesebb tápelemeket.

A köztes növények hangolják finomra a vetésforgót

2025. március 15. 16:10

Használja ki a viterra® köztesnövény-keverékek talajjavító hatását és teljesítse problémamentesen az AKG előírásait!

Kalászosok és repce: a telelés nehézségei

2024. január 17. 12:10

A szántóföldi kultúrák egy részének, az ősszel vetett kalászos gabonáknak és az őszi káposztarepcének ahhoz, hogy termést hozzanak, át kell vészelniük a telet úgy, hogy nem szenvednek el olyan károsodásokat, amely a további létüket, illetve a termés mennyiségét, vagy minőségét döntő mértékben veszélyeztetné.

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és az árpa levélbetegségeiről! I. rész

2021. február 16. 14:20

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére, a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál? Ezen a héten ezt a kérdést tettük fel a Fórumon a szakértőknek!

Már ősszel is legyőzhetjük a gyomokat!

2020. augusztus 24. 05:03

Új herbicid a kalászosok őszi gyomirtására.

Miért kell a kalászosoknak ősszel is tápanyag?

2018. szeptember 21. 12:27

Kísérleti eredményeink igazolják, hogy kukorica és napraforgó után megtérülő befektetés a magasabb hatóanyag-dózisú őszi alaptrágyázás.