Növénytermesztés

Még mindig csak beszélünk a precíziós gazdálkodásról – Fiatal gazdákat kérdeztünk a jövő mezőgazdaságáról

Agrofórum Online

Nincs más választás, csak az előremenekülés, a fejlesztés, a precíziós gazdálkodás gyakorlati bevezetése a gazdaságokba. De hiába beszélnek sokat erről a szakemberek már évek óta, a legtöbb termelő még nem jutott el a végső elhatározásig - akár a fokozatos átállás irányában sem.

Ezért tartott a tél folyamán gazdafórumot Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, aki a saját kunpeszéri tapasztalatait is megosztotta az ország minden területéről az Alföldre érkező gazdatársakkal. A rendezvényre az Agrofórum is meghívást kapott, így kapva az alkalmon, megkérdeztük a fiatal termelőket, hogy mit gondolnak a mezőgazdaság jövőjéről – főként a helyspecifikus gazdálkodás szempontjából.

Horváth Árpád családi gazdálkodó, Perkáta

Mi ezidáig nem foglalkoztunk precíziós gazdálkodással, mert úgy gondolom, hogy túl nagy egyveleg ez a magyar gazdák számára. De mostanra úgy hiszem, hogy aki tényleg fejlődni szeretne, és tartaná a lépést, annak csak ez lehet jövő. Másképp nem lehet csinálni. Azt látom, hogy nálunk például már kihoztunk mindent a növényeinkből, ami tudnak a saját területeinken. Ez azt is jelenti, hogy a precíziós gazdálkodással nem a bevételeinket kell növelnünk, hanem a költségeinket csökkentenünk, hogy még hatékonyabbak legyünk. A helyspecifikus gazdálkodás bezetéséhez nélünk a jövőben le kell cserélnünk a műtrágyaszórót, a permetezőgépet, a vetőgépet, majd a kombájnunkat szeretnénk felszerelni hozamtérképezővel. Új kombájn vásárlásán is gondolkodunk, ami eleve képes erre.

Azt is ltni kell ugyanakkor, hogy a precíziós gazdálkodáshoz a tudásunk még nincsen meg. Tanulnunk kell, folyamatos továbbfejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy tudjuk tartani azt a színvonalat, amit mi szeretnénk elérni. Nem olyan régen diplomáztam Gödöllőn, de azt látom, hogy az akkor megszerzett tudás már kevés a jelenlegi irányokhoz.

Gergely Dávid családi gazdálkodó, Gesztely

2016 óta vannak kijuttatott műtrágya-adataink, NDVI képeink, üzemanyag-fogyasztási adataink, hozamadataink, de úgy gondolom, hogy még mindig csak a felszínt kapargatjuk. Próbálkoztunk már változó tőszámú vetéssel, differenciált műtrágya-kijuttatással, 2020-ban pedig a differenciált növényvédőszer-kijuttatást is bevezetnénk. Úgy gondolom egyébként, hogy a precíziós gazdálkodás esetében mindenkinek a saját tapasztalataira kell hagyatkoznia.

Rengeteg kis táblán dolgozunk, sok partnernek nyújtunk különböző szolgáltatást, legyen az tápanyag-utánpótlás, vetés vagy betakarítás, esetleg növényvédelem. Én úgy gondolom, hogy a precíziós gazdálkodás különböző elemeinek hazsnálatával tudunk versenyképes maradni. Sokan foglalkoznak mezőgazdasági bérszolgáltatással a térségünkben, és ezzel tudunk valami kis pluszt nyújtani, ezzel tudunk kitűnni a tömegből.

Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, Kunpeszér

Két irány közül lehet választani: vagy az lesz, hogy fejlődik egy gazdaság, vagy az, hogy leépül és nemsokára bezár. Annak a köztes útnak, amin talán mi is vagyunk, hogy elstagnálunk, eléldegéünk egyik évről a másikra, de nem fejlődünk, vége lesz rövid időn belül.

Ha csak a robotokormányzást nézem, ami nem precíziós gazdálkodás, máris elképesztő költséghatékonyság-növekedést tapasztalunk. Például kaszáláskor, hengerelésnél egyetlen nap alatt egy kis géppel alsó hangon 15 százalékkal több területen el tudjuk végezni a munkát, és ehhez nem kell semmivel sem több gázolaj, kopóalkatrész és munkabér.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Fenntarthatóság az élelmiszerláncban – Ha április, akkor Digitális Agrártájoló!

2023. március 30. 15:24

Az agrárium fenntarthatósági kérdései lesznek a középpontban április 13-án.

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

2018. március 20. 06:47

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

Mezőgazdaság 4.0 - a jelen

2020. június 11. 04:36

Egy globális válság – háború, járvány vagy klímakatasztrófa – hoz hideget, meleget. Nemegyszer fordult már elő, hogy egy-egy válság katalizátorként robbantott be küszöbönálló vagy épphogy elindult változásokat.