34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelem
Fizetett tartalom

A kukoricatermesztés nehézipara, a hibrid- és csemegekukorica védelme

Agrofórum Online

A hibridkukorica vízigényes kultúra, az öntözési lehetőségek szűkössége, az izolációs távolság betartása sok esetben nem teszik lehetővé a vetésváltást. A monokultúrás termesztés a rovarkártevők esetében az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera), a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) vagy a közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) esetében sajátos növényvédelmi problémákat vett fel.

Mind a négy esetben már az előző évben el kell kezdeni a védekezést, lehetőleg olyan készítménnyel, ami sokoldalúan oldja meg e problémákat. Erre remekül alkalmazható az FMC-Agro rovarölő szere, a Steward®. Vegyük sorra külön-külön a károsítókat!
Amerikai- kukoricabogár: első évben a levelek hámozgatásával, a bibeszálak rágásával okoz gondot, másodéven a lárvakártétel az állomány dőlését idézi elő. Védekezni a Steward® segítségével az első évtől lehet és kell. Tartamhatása révén 10-14 napon keresztül megvédhetjük a bibeszálakat a károsítástól, biztosíthatjuk a termékenyülést. Ha elpusztítjuk az imágókat, nem lesz a második évben lárvakártétel és miatta dőlés.

Amerikai kukorcicabogár akcióban (2020.07.13)

Kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke: az első nemzedékük ellen címerhányáskor elvégzett Coragen® kezelés után 10 nappal, bajusznövekedés idején permetezzük ki a Steward® rovarölő szert, így térben és időben meghosszabbítjuk kultúránk védettségét mindkét károsító ellen. Mindkét kártevő érzékeny e rovarölőkre, így könnyen és hatékonyan irthatóak.
Takácsatka: a második-harmadik termelési évtől kezd felszaporodni a monokultúrás állományokban, amikor piretroidokat használunk a hibridek rovarvédelmére. A Steward® használata esetén nem lesz szükség a takácsatka elleni védekezésre, mert a készítmény szelektív, a biológia védelemben segítségünkre lévő rovarokat (pl. ragadozó atkák) nem pusztítja el. Eredményeképpen a magas ragadozóatka-populáció kontroll alatt tartja a káros takácsatkákat.
 
Csemegekukoricában is az öntözés miatti korlátok és a rovarkártevők okozzák a legtöbb gondot. A hibridtől eltérően a vetésváltás miatt más jelentőséggel bírnak a károsítók, itt a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke okozzák a legtöbb gondot. A kártevők által igen kedvelt, sokáig zsenge csemegét tehát hosszú időn át kell megvédenünk.

Gyapottok-bagolylepke imágó kései csemegében (Kisújszállás, 2019/08/17, Fotó: Szélles Tibor)
Kukoricamoly 2. nemzedékének lárvái csemegekukoricán (Karcag, 2018.08.20.Fotó: Szélles Tibor)

A sikeres csemegekukorica-termesztésben a Steward® a rovarvédelem fontos technológiai eleme. A kukorica 60-70%-os címerhányás időszakában (a kukoricamoly tojásrakásakor) elvégzett Coragen® kezelést követően 10 nappal, a bajusznövekedés idején jön el az ideje a Steward® rovarölővel történő védekezésnek. Így tovább visszük a kukoricamoly elleni védelmet és elkezdjük a gyapottok-bagolylepke elleni védekezést is. Másodvetés esetén ilyenkor már augusztust-szeptembert írunk, amikor a meleg miatt tetőzik a gyapottok-bagolylepke-fertőzés. Ilyenkor ismételt Steward® rovarölő szeres védekezés szükséges, amit a sikeres technológia érdekében harmadik kezelésként, a második rovarölős kezelés után 10-14 nappal kell elvégezni. Ez esetben a rövid, 3 napos élelmezésegészségügyi várakozási idő a rugalmas betakarítást és a biztos rovarvédelmet segíti.

Steward® használatának további előnyei:

Munkaegészségügyi várakozási ideje 0 nap, vagyis bármikor folytathatjuk a műveleteket az állományban.
Méhekre mérsékelten veszélyes, így virágzáskor méhkímélő technológiával, azokat nem károsítva oldhatjuk meg a rovarvédelmet.
Integrált technológiába beilleszthető, zöld készítmény.
Élelmezésegészségügyi várakozási ideje rövid: 3 nap.
Kiváló permetléstabilitás jellemzi (3 nap, pH 5-10, 2-40 oC).
Jól keverhető más készítményekkel.
Lineár öntözővel kijuttatható (chemigation).
Engedélyezett dózisa 170 g/ha, könnyen kezelhető.

www.fmcagro.hu
FMC-Agro Hungary Kft.
Facebook: @FMCAgroHungary

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.