Növényvédelem

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

Corteva Agriscience – Sajtóközlemény

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon. Ezt a folyamatot az erősen aszályos tavalyi év és különösen a megfelelő mennyiségű és eloszlású csapadék hiánya miatt kialakult helyzet tovább fokozta, melyre a megfelelő válasz az új gyomirtási technológiák kifejlesztése.

A talajhatású herbicidek a megfelelő mennyiségű bemosó csapadék hiányában nem tudják kifejteni hatásukat, ezért egyre inkább a levélen keresztül ható gyomirtó szeres kezelések kerülnek előtérbe, melyek teljesen más technológiát igényelnek.

Egyes gyomfajok akár 20-30 évig is megőrzik csírázóképességüket a talajban, ezért folyamatos, nagy tömegű megjelenésükre tartósan számítani kell. A gyomnövények elleni kezelések fejlesztése kitartó és tervezett munkát igényel. Magyarországon 1947 óta létezik az országos gyomfelvételezés, amely megmutatja a gyomnövények mennyiségét és dominanciáját kalászos gabonafélékben és kukoricában, illetve a tarlón. Ezek a felmérések azt mutatják, hogy Magyarországon a gyomnövények tekintetében nem a mennyiség csökkent, hanem inkább a fajok összetétele változott meg. Olyan gyomfajok kerülnek előtérbe, melyek folyamatosan képesek csírázni és jobban bírják az utóbbi 30 év többnyire száraz-aszályos magyarországi időjárását.

Az integrált növénytermesztés vagy az integrált növényvédelem nemcsak növényvédő szerek alkalmazásáról szól, hanem arról, hogy a technológiák együttesen kerüljenek alkalmazásra, a gyomnövények számának csökkentése érdekében. Ez gyakorlatilag nemcsak a kémiai védelmet, de pl. a talajművelést vagy a vetésforgó használatát is jelenti, amelyre nagyon fontos minden gazdának figyelmet szentelni. A gyomnövények jelenléte és csírázása függ attól is, hogy milyen korán végezték el a talajmunkát. A vetés előtt bolygatott talaj sokkal hamarabb gyomosodik, kiváltképp parlagfű esetében, amely azonnal növekedésbe kezd a mechanikai hatásokra. Tehát az sem mindegy, hogy ezeket a technológiákat mikor és hogyan alkalmazzuk. Ugyanakkor a forgatásnélküli, ú.n. „no-till” technológiában növényvédelmi szempontból az évelő gyomfajok felszaporodása várható (amelyek elleni hatékony védekezés csak levélen keresztül ható herbicidekkel lehetséges).

A gyomirtó szerek szelektivitása tovább fokozható széfenerek alkalmazásával, amelyek növelik a kukoricában lévő lebontó enzimek koncentrációját, így biztosítják, hogy a kezelések során a kultúrnövények ne károsodjanak. A Corteva Agriscience nemzetközi, mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat Principal® termékcsaládja a hatóanyagok különböző kombinációjával, széles hatásspektrumú védelmet biztosít mind az egy-, mind a kétszikű gyomnövények ellen. A termékcsalád legújabb tagja, a Magyarországon jelenleg engedélyeztetés alatt álló Principal® Forte gyomirtó szer gyárilag tartalmaz hatóanyagot (izoxadifen-etil), ezért a felhasználás időzítését még inkább a gyomnövények fejlettségéhez lehet igazítani. A széfenerek emellett segítik a kukoricát a gyomirtás után az időjárásból esetlegesen adódó stresszhatások könnyebb átvészelésében is.

A Corteva nagy hangsúlyt fektet azoknak a gyomirtó szereknek a fejlesztésére, melyek széles hatásspektrummal rendelkeznek és hatékonyan használhatóak az aszályos és a csapadékos években is. A vállalat folyamatosan kutatja az új hatóanyagokat minden növénykultúrában, melyeket a Corteva Szegedi Kutató-Fejlesztő Állomásán a növényvédelmi szakértők hatékonysági és szelektivitási kísérletekben tesztelnek. A hazai kutatások és kísérletek segítik elő, hogy a vállalat növényvédő szerei, hatékonyan, a magyar időjárási körülményekhez és gyomviszonyokhoz adaptálva, a lehető leghatékonyabb megoldásokkal tudják biztosítani a gazdálkodók számára a termés védelmét.

Dr. Tóth Elemér, fejlesztő mérnök
Dr. Lukács Domonkos, gyomirtó szer-termékmenedzser
Corteva Agriscience

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Újdonság a Syngenta kínálatában - nemcsak véd, többletet is ad a kalászosnak

2019. január 24. 09:54

Több éves kutató- és fejlesztőmunka eredményeként a kalászos gabona területén 2019-től elérhető a gazdálkodók számára az Elatus Era. A készítmény a rozsda, a szeptória, a foltbetegségek és a fuzárium ellen is sikerrel vethető be, emellett markáns zöldítő-termésnövelő hatással is rendelkezik.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.